ירידה בת עשרות אחוזים בהיקף הזיהום בנחלים

ירידה בת עשרות אחוזים בהיקף הזיהום בנחלים

בניגוד לדעה הרווחת, נרשמה ירידה של עשרות אחוזים ברמת הזיהום של הנחלים החשובים ביותר בישראל מאז 1994 ועד סוף 2011. כך עולה מדוח שפרסם לאחרונה המשרד להגנת הסביבה ואשר בדק את עומסי המזהמים הנגרמים בעיקר משפכים עירוניים ותעשייתיים ומבריכות דגים בשנת 2011 ביחס לשנים הקודמות.
מחברי הדוח, ד"ר דקל אמיר שפירא, ואלון זקס, ראש אגף מים, שפכים ונחלים במשרד להגנת הסביבה, קובעים כי בתקופה הנידונה נרשמה ירידה של 64 אחוז בהיקף זיהום החנקן, ירידה של 87 אחוז בהיקף זיהום הפחמן האורגני וירידה של 94 אחוז בהיקף הזרחן שנמצאו במי 18 הנחלים שנבדקו. 
במקום הראשון ברשימת הנחלים המזוהמים "התכבד" נחל הבשור, עם כמות של 1,241 טון של פחמן אורגני, ואילו במקום השני התברג נחל שורק עם כמות של 588 טון פחמן אורגני.  את המקום השלישי ברשימה תופס נהר הירדן הדרומי (המחבר בין הכנרת  לים המלח) עם 453 טון פחמן אורגני, ואילו נחל הירקון דורג במקום הרביעי עם 171 טון פחמן אורגני.
"נחלי הארץ שייכים קודם כל לציבור ואנחנו פועלים ללא הרף כדי להחזיר אותם נקיים מזיהום", אמר השר להגנת הסביבה גלעד ארדן. "נמשיך להשקיע כדי שתושבי ישראל יוכלו ליהנות מנחלים עמוסים בחי ובצומח במקום בזיהום".  


פי.סי.חץ