”פיקוח על מונופול הגז הטבעי יוזיל את מחירי החשמל ב-15%”

”פיקוח על מונופול הגז הטבעי יוזיל את מחירי החשמל ב-15%”

הצעת החוק הוגשה בעקבות מסקנות ועדת טרכטנברג, כחלק משורה של תיקונים שנועדו לפעול להגברת התחרות במשק.

 
“פיקוח על מונופול הגז הטבעי של יצחק תשובה ונובל אנרג’י יאפשר להוזיל את מחירי החשמל ב-15% ואפילו להוזיל את מחיר המילקי ב-3.5%”, אמר  יו”ר ועדת הכלכלה, ח”כ אבישי ברוורמן, בדיון בו אישרה הוועדה לקריאה שנייה ושלישית את ההצעה הממשלתית לתקן את חוק ההגבלים העסקיים שנועד לתת לבית הדין להגבלים עסקיים סמכות להורות לבעל מונופולין למכור נכסים.
הצעת החוק הוגשה בעקבות מסקנות ועדת טרכטנברג, כחלק משורה של תיקונים שנועדו לפעול להגברת התחרות במשק. בפתח הדיון מתח היו”ר ברוורמן ביקורת על הממשלה ואמר כי בתחום יוקר המחייה יש פעולה אחת שיכולה להוזיל כמעט על כל המחירים במשק, החל מהמים והחשמל ואפילו עד למחיר המילקי – והיא החלטה לפקח על מחיר מונופול הגז הטבעי. 
“ההחלטה הכי משמעותית לכלכלה הישראלית שצריך לקבל בימים הקרובים, וגם התאחדות התעשיינים אמרה שתתמוך בה, היא הפיקוח על הגז. אם ההחלטה לא תתקבל וייחתמו חוזי אספקת גז טבעי לטווח ארוך – אז הציבור בישראל ישלם מס מונופולין כבר ב-30 השנים הקרובות”, אמר ח”כ ברוורמן. לדבריו, מדובר בהזדמנות חד פעמית ובהחלטה אחת שיכולה לשנות את המציאות בישראל. ברוורמן שב ופנה לממונה על הרשות להגבלים עסקיים, פרופ’ דיויד גילה, בדרישה לפקח על מונופול הגז הטבעי. 
הממונה גילה התייחס לנושא הגז ואמר כי נובל ודלק הן מונופול מוכרז, אך הוא מתכוון להגיש מתווה שינסה להשיג תחרות מרבית. באשר להצעת החוק הסביר גילה כי יש לה שני מרכיבים. האחד הוא לבטל את הפטור מהסדר כובל שניתן עד כה להסדרי בלעדיות הדדית. לדברי גילה, מרכיב אחד בהצעה מבקש לבטל את זה שהסדר בלעדיות הדדי לא יחשב לפוגע בתחרות באופן אוטומטי. במקרה כזה, לפי ההצעה, הבלעדיות ההדדית תהייה אסורה אם היא מעלה חשש לפגיעה בתחרות. המרכיב השני בהצעה, הסביר פרופ’ גילה, הוא לאפשר לבית הדין להגבלים עסקיים להורות, לפי בקשת הממונה, למונופולין או לחבר בקבוצת ריכוז למכור נכס אם יש חשש לפגיעה בתחרות או אם הדבר יכול להגביר משמעותית את התחרות.
נציג התאחדות התעשיינים, עו”ד אלדד כורש, טען כי “אנחנו בעיצומו של מסע איסוף סמכויות חסר תקדים של רשות ההגבלים, שהחל ב-2011 בעקבות המחאה החברתית”. לדבריו, חלק מהסמכויות נדרשות וחלקן כלל לא נדרשות. הוא הוסיף כי התיקונים פוגעים ביכולת של בעלי העסקים לתפקד. “היעדר ודאות בעולם העסקי היא הרסנית, והיעדר וודאות פלילית זה בלתי נסלח”, אמר עו”ד כורש. 


פי.סי.חץ