הממונה על ההגבלים העסקיים המליץ על פירוק מונופול הגז

הממונה על ההגבלים העסקיים המליץ על פירוק מונופול הגז

הרשות להגבלים עסקיים הודיעה כי ההסדר בינה לבעליהם של מאגרי הגז לוויתן ותמר, קבוצת דלק של יצחק תשובה ונובל אנרג'י האמריקאי, מבוטל.

פרופ' דיויד גילה, הממונה על ההגבלים העסקיים, המליץ לפרק את מונופול הגז, לאחר שזימן במפתיע ישיבה עם בעלי קידוחי הגז בישראל, במהלכה תכנן להודיע שהוא שוקל מחדש את עמדתו בסוגיית הבעלות על הקידוחים. גילת רצה לשמוע את עמדתם בסוגיה, והיום הוא החליט לבטל את ההסכם. משמעות ההחלטה היא היא שחברות הקידוחים שבבעלות יצחק תשובה וחברת נובל אנרג'י, השותפה איתו לקידוח לוויתן ותמר, יאלצו למכור את אחזקותיהם באחד מהקידוחים הללו.
בהסכם הפשרה שנחתם לפני כמה חודשים, לפיו, תמורת מכירת הזיכיונות על שני מאגרי גז קטנים יותר - "כריש" ו"תנין", רשות ההגבלים העסקים לא תטיל עליה מעמד של הסדר כובל, שמשמעותו הכרזתם כמונופול. במאגר לוויתן יש כ-620 מיליארד מטר קוב גז ובתמר כ-300 מיליארד מטר קוב. לעומת זאת בכריש ותנין שהם מכוננים למכור יש 50 ו-20 מיליארד מטר קוב גז בהתאמה.
לדעת גורמים בשוק האנרגיה, הממונה על הרשות להגבלים העסקיים יצטרך עכשיו להחליט כיצד הוא מחייב את נובל אנרג'י ודלק למכור את אחד המאגרים שלהם- לוויתן או תמר. אך במידה והם יתחילו באמצעים משפטיים, לא מן הנמנע שצפוי כאן מאבק שפטי ארוך ומייגע. 
 בתגובה להחלטתו של הממונה על ההגבלים העסקיים, אמר יו״ר מטה הבחירות של מפלגת העבודה, ח״כ איתן כבל: "כעת הוכח שממשלת נתניהו שגתה בגדול כשמכרה את הגז הטבעי בזול, על חשבונו של הציבור, ואני מברך את פרופסור דיויד גילה על אומץ הלב המקצועי שהפגין בתיקון המחדל הזה. אני בטוח שגילה לקח בחשבון את כל השיקולים- כולל זכותם המוצדקת של היזמים לצפות לרווחים נאיםם, אולם הסדר הוגן אמור לשקף את העובדה שהגז שייך קודם כל לנו, האזרחים- מה שלא בא לידי ביטוי בהסדר המקורי שעליו חתמה הממשלה".
בעקבות ההחלטה הודיעה חברת הגז "נובל אנרג'י", כי היא שוקלת להפסיק ולהשקיע בישראל. בהודעה שפרסם י"ור החברה צ'ארלס דייוידסון נאמר: "פעולותיו של הממונה הן דוגמה מעיקה נוספת לאווירת חוסר הוודאות הרגולטורית בישראל. באופן ספציפי, אנחנו מאמינים שישראל קובעת כאן תקדים מסוכן, ונגן בחירוף נפש על זכויותינו הקשורות למשאבים שלנו".


פי.סי.חץ