“ישראל תייצא גז למצרים, לירדן ולטורקיה”

“ישראל תייצא גז למצרים, לירדן ולטורקיה”

“ישראל תוכל לייצא את הגז שלה למצרים, לירדן ולטורקיה”, אמר עמוס הוכשטיין, שליח ארה”ב בתחום האנרגיה למזרח התיכון, שהיה מעורב במגעים עם ירדן ומצרים.

בראיון לרשת בלומברג, ציין הוכשטיין כי “יש לנו סיטואציה יוצאת דופן בה האינטרסים של כל הצדדים זהים. הקשרים החדשים בתחומי האנרגיה יעזרו להקל על חלק מהמתחים הדיפלומטיים.
קשרי האנרגיה לא יובילו את התהליך הפוליטי, אבל הם עשויים להיות תמריץ משמעותי כדי לקדם את העמדות הגיאו-פוליטיות לכיוון חיובי יותר”.
הוכשטיין עזר לתווך בעסקות שנחתמו השנה בין נובל אנרג’י והחברות הירדניות ערב פוטאש ומפעלי הברומיין, כאשר לדבריו מחלקת המדינה האמריקנית “תיאמה ותמכה” בחתימה על מזכר ההבנות בספטמבר בין נובל אנרג’י ושותפויות הגז של קבוצת דלק עם חברת החשמל הירדנית לעסקה של אספקת גז ל-15 שנה.
הוא גם התייחס לאופציות הייצוא לטורקיה ולקפריסין ואמר כי “יש מספר מכשולים בדרך לעסקה, אבל אני מזהה הרבה עניין”. יש מכשולים והשלכות פוליטיות, אבל אם הצדדים יוכלו להתגבר עליהם זו יכולה להיות סיטואציה של win-win לטורקיה, לישראל ולשאר האזור”. הוכשטיין הזהיר כי “ישראל צריכה מדיניות ברורה בתחום האנרגיה. אם תהיה ודאות רגולטורית ומשפטית שמובילה לכיבוד חוזים תראו יותר משקיעים זרים מגיעים לכאן”


פי.סי.חץ