המדינה גיבשה מתווה לפירוק מונופול הגז והגברת התחרות

המדינה גיבשה מתווה לפירוק מונופול הגז והגברת התחרות

כחודשיים לאחר ההודעה הדרמטית של הממונה על ההגבלים העסקיים פרופ’ דיויד גילה על כוונתו לפרק את מונופול הגז של קבוצת דלק ונובל אנרג’י, הציגה המדינה לאחרונה לנובל ודלק את מתווה הפשרה, כלומר מבנה משק הגז המקובל עליה.

שתי החברות מחזיקות דה פקטו בעיקר עתודות הגז הטבעי במשק כיום, והן צפויות ללמוד אותו ולהחזיר תשובה לנציגי הרגולציה והממשלה. 
המתווה שגיבשו הרגולטורים (משרדי האוצר, משרד האנרגיה ורשות ההגבלים העסקיים) נועד להביא תחרות למשק הגז. על פי המתווה המדינה תדרוש מקבוצת דלק ומנובל אנרג’י שייצאו משיווק גז ממאגר תמר. שתי החברות ישאירו את החזקותיהן במאגר לוויתן, אך ייאלצו למכור את המאגרים כריש ותנין שיעברו ויפותחו על ידי גורם שלישי שאינו קשור אליהן. המטרה הסופית היא שכל שחקן במשק האנרגיה, בין אם חברת חשמל או תחנת כוח פרטית, יוכל לבחור באחד משלושה גורמים שימכרו לו את הגז ושאינם תלויים זה בזה.
במקביל, יובילו הרגולטורים לפיקוח מחירים לכמה שנים במהלך תקופה שתוגדר כתקופת מעבר עד לפיתוח מאגר לוויתן והמתקנים השונים. הפיקוח יהיה באמצעות תקרה למחיר הגז הטבעי, שתיקבע על ידי הרגולטורים. עם זאת, יש להדגיש כי אין כוונה לפתוח הסכמי גז ישנים.       ח”כ שלי יחימוביץ’ אמרה בתגובה כי “מתווה הפשרה שהוצג היום לאחר לחצי חברות הגז, בעידודו של נתניהו, הוא מחטף לא חוקי שנעשה טרום בחירות. במידה והיועמ”ש לא יתערב - אעתור לבג”ץ”. 


פי.סי.חץ