משרד האנרגיה אישר יצוא גז טבעי למצרים

משרד האנרגיה אישר יצוא גז טבעי למצרים

שר האנרגיה, ד”ר יובל שטייניץ העניק אישור יצוא ראשון של גז טבעי מישראל למצרים. “לאחר שנים של ויכוחים ועיכובים, אנחנו מתחילים לנוע קדימה, ולמצב את ישראל כמעצמת גז טבעי אזורית. אישור הייצוא למצרים, בהתאם להחלטת הממשלה, הוא סנונית ראשונה של שיתוף פעולה אנרגטי שיתפתח בשנים הקרובות עם מדינות האזור כגון מצרים, ירדן, יוון וטורקיה ועם מדינות אירופה בכלל”, אמר שר האנרגיה. לאחרונה פנה הממונה על ענייני הנפט במשרד התשתיות הלאומיות האנרגיה והמים, להתייעצות עם ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו ועם שר האנרגיה במטרה לאשר את ייצוא הגז הטבעי ממאגר תמר לחברת דולפינוס במצרים, דבר אשר צפוי לחזק מהותית  את הקשר הכלכלי בין המדינות.
האישור יאפשר לישראל לייצא גז טבעי למצרים בכמות כוללת של 5 BCM במהלך שבע השנים הקרובות, המיועד לשימוש משק הגז המקומי במצרים. בהתאם לאישור שניתן, ייצוא הגז ייעשה ככל עוד שאין צריכה לכמות המופקת מחזקת תמר.
יחד עם זאת, מדובר בשלב זה במהלך הצהרתי בלבד היות ומצרים הכריזה בתחילת דצמבר האחרון על הקפאת המגעים ליבוא גז טבעי מישראל לאחר שהסכם בוררות בינלאומי הורה לחברות הגז המצריות לשלם קנס של כ-1.7 מיליארד דולר לחברת החשמל. ממשלת מצרים הבהירה כי בכוונתה לערער על הפיצוי שנפסק בגין הנזק שנגרם לחברה הישראלית עקב אי אספקת הגז המצרי לאור החבלות החוזרות והנשנות בצינור הגז בסיני.


פי.סי.חץ