בג”ץ ביטל את מתווה הגז בשל סעיף היציבות

בג”ץ ביטל את מתווה הגז בשל סעיף היציבות

המתווה נפסל לאחר שהשופטים קבעו כי “סעיף היציבות” הכלול בו ולפיו הממשלה מבטיחה לא לבצע שינויים רגולטוריים במבנה ולבלום כל ניסיונות לשנותו בחקיקה, אינו חוקי ועומד בסתירה לדמוקרטיה.

 
 
ברוב של ארבעה שופטים מול אחד החליט בית המשפט העליון לקבל את הבג”צ שהגישו מספר ארגונים חברתיים, בראשות התנועה לאיכות השלטון ו”אדם טבע ודין”, ולבטל את מתווה הגז. המתווה נפסל לאחר שהשופטים קבעו כי “סעיף היציבות” הכלול בו ולפיו הממשלה מבטיחה לא לבצע שינויים רגולטוריים במבנה ולבלום כל ניסיונות לשנותו בחקיקה, אינו חוקי ועומד בסתירה לדמוקרטיה.
פסקת היציבות אמורה לשמש את חברות הגז כהגנה מפני שינויים רגולטוריים בתחום המסים, ההגבלים העסקיים ומכסות הייצוא למשך עשר שנים.
ראש הרכב השופטים, השופט אליקים רובינשטיין כתב בפסיקה, “פסקת היציבות בפרק זה במתווה, שבה מתחייבת הממשלה לעשור שנים שבו לא זו בלבד שלא תחוקק אלא תיאבק בכל חקיקה נגד הוראות המתווה, נקבעה בחוסר סמכות - ודינה בטלות. היא נקבעה בניגוד לכלל הבסיסי במשפט המינהלי בדבר איסור על כבילת שיקול הדעת של הרשות”.
בית המשפט קבע כי הביטול של המתווה ייכנס לתוקף בתוך שנה מהחלטתו, ועד אז תוכל המדינה להביא להסדרת משק הגז באמצעות מתווה חדש או הליך חקיקתי חדש.
ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקר בחריפות את החלטת בג”ץ וציין כי “ההחלטה מאיימת קשות על פיתוח מאגרי הגז של מדינת ישראל. ישראל נתפסת כמדינה עם התערבות משפטית מוגזמת שקשה לעשות בה עסקים. בוודאי שלאיש אין מה לחגוג על כך שהגז עלול להישאר במעמקי הים ושמאות מיליארדי שקלים לא יגיעו לאזרחי ישראל”. רה”מ הוסיף כי בכוונתו לחפש דרכים אחרות להתגבר “על הנזק הקשה שנגרם לכלכלת ישראל בעקבות פסיקה תמוהה זו״. 
שר האנרגיה יובל שטייניץ, ציין כי מדובר ב”החלטה אומללה שהשלכותיה השליליות על פיתוח משק הגז, על הביטחון האנרגטי, על כלכלת ישראל, ועל אובדן ההכנסות למדינת ישראל ואזרחיה, עלולות להיות קשות ביותר - ואולי אף בלתי הפיכות”.                                                                            
מטה מאבק הגז מסר בתגובה להחלטת בג”צ כי “פסילת מתווה מונופול הגז היא ניצחון הצדק על השחיתות וניצחון למאבק הציבורי הנחוש על קשרי ההון-שלטון בין הפוליטיקאים לטייקוני מונופול הגז... הציבור בישראל, שאינו מוכן לאפשר את גזל משאבי הטבע והמשך מכירת החיסול של המדינה לקומץ טייקונים, יכול לזקוף קומה היום”.
שותפויות לווייתן מסרה שבית המשפט בהחלטתו קיבל את כל מתווה הגז למעט סעיף היציבות, וכי בכוונתה לפעול יחד עם הממשלה “לייצר תנאי יציבות בלוח זמנים מהיר על מנת שנוכל לעמוד ביעדי המתווה ובראשם פיתוח לוויתן עד סוף שנת 2019.”
 


פי.סי.חץ