הממשלה אישרה את מתווה הגז המתוקן

הממשלה אישרה את מתווה הגז המתוקן

ההסכם החדש כולל נוסח מרוכך של פסקת היציבות, לאחר שבג”ץ פסל את הנוסח הקודם ועצר את יישום המתווה הקודם לפני כשלושה חודשים.

 

 על פי טענת השופטים פסקה המגבילה את הממשלות הבאות צריכה להתקבל בחקיקה ולא בהחלטת ממשלה.
הנוסח החדש שהציג שר האנרגיה יובל שטייניץ אינו כולל התחייבות של הממשלות הבאות שלא לבצע שינוי במיסוי ובמבנה הבעלות, אך כולל הבטחה שהממשלה תפעל לשמר את היציבות הרגולטורית במשק הגז.
בהחלטת הממשלה נכתב: “הממשלה מכירה בצורך בסביבה רגולטורית המעודדת השקעות של חברות בינלאומיות ומקומיות במקטע חיפוש הגז הטבעי והפקתו… סביבה זו משרתת את האינטרס הציבורי. לכן, מבקשת הממשלה ליצור תנאים אשר יסייעו להגביר את האמון, להחיש את ההשקעות במקטע האמור, לקדמן וכן לעודד השקעות נוספות במקטע זה, לרבות באמצעות כניסת משקיעים חדשים”. 
בהמשך ההצעה נכתב כי במידה ויתקיימו שינויים שישפיעו לרעה על חברות הגז, הממשלה “תשקול בחיוב” אם לפצות אותן בדרך כלשהי. לא מדובר בהתחייבות אלא ברצון טוב לשמור על ההשקעות בשוק הגז הישראלי.
“ההסכם החדש מטמיע בתוכו את ההערות שקיבלנו מבית המשפט העליון. כעת הדבר החשוב הוא לא להתעכב, להתקדם ולהביא את הגז שמביא גם משאבים עצומים לאזרחי ישראל – ברווחה, בחינוך, בבריאות, ובעצם בכל תחומי החיים. אני חושב שזה צעד חשוב ביותר, אפילו היסטורי, לכלכלת ישראל ובפרט לאזרחים, ואנחנו משתמשים במתנה שהעניק לנו הטבע לטובת המדינה ואזרחיה”, אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו.
שר האנרגיה והמים, יובל שטייניץ אמר כי “לאחר פסיקת בג”ץ הצלחנו להגיע לפתרון הולם בהתאם לפסיקה ולעקרונות שהתוותה – פתרון שמאפשר ליצור סביבה רגולטורית מעודדת השקעות”.
השר לשעבר להגנת הסביבה, אבי גבאי, שהתנגד למתווה הגז, היה היחיד שהתנגד שוב בהסבירו: “התנגדתי היום למתווה הגז בישיבת הממשלה משלוש סיבות עיקריות: ההחלטה מאמצת מחדש את המתווה שבתשעת החודשים שעברו מאז אישורו, המציאות הוכיחה שהוא טעות אחת גדולה. המחירים שנקבעו במתווה גבוהים מדי ומונעים שימוש בגז להפחתת זיהום האוויר. גם הלקוחות צריכים יציבות בעולם שאין בו תחרות. המתווה מסיר את פיקוח המחירים כשאין תחרות כך שהחברות יוכלו להעלות מחירים ועדיין לקבל פיצוי מהממשלה על שינויי רגולציה”.


פי.סי.חץ