שטייניץ:

שטייניץ:

“יש עוד ארבעה מאגרים בגודל של לוויתן”

 

 

שר האנרגיה יובל שטייניץ משוכנע כי מתחת למים הטריטוריאליים של מדינת ישראל יש הרבה יותר גז מכפי שחושבים, וקידום מתווה הגז יוציא את המשק מסכנה של מיתון.
“לפי הערכה שלנו, המחוזקת על ידי הערכות הנציב האירופי וארה”ב, כמות הגז שצפויה להתגלות בישראל גדולה בהסתברות של 50%, כלומר יש עוד ארבעה שדות לוויתן או שמונה שדות תמר מתחת למים שלא התגלו”, אמר שטייניץ בכנס הרצליה. “זה לא סוד שישראל נמצאת בירידה משמעותית בצמיחה בהשקעות וביצוא וזה מאוד מדאיג. קידום הפיתוח של שדות הגז הוא מנוע צמיחה אדיר, ובשנתיים הקרובות זה מה שעשוי להציל אותנו ממיתון ולהחזיר לרמה סבירה של צמיחה. אם יתממשו התחזיות המדעיות הקיימות שהן הטובות ביותר - ישראל עשויה להיות יצואנית גז גם לאירופה המערבית”. 
יוסי אבו, מנכ”ל דלק קידוחים ואבנר חיפושי נפט, ציין כי אישור מתווה הגז והפעולות שנעשו בעקבותיו יכולים להיות מנוע צמיחה משמעותי למשק, “שיניע את הכלכלה הישראלית קדימה אל עבר הצמיחה המיוחלת”. בנוסף, מסר אבו כי עבודות פיתוח מאגר לווייתן יחלו עוד במהלך שנת 2016. “אנחנו צפויים להשקיע כחצי מיליארד ש’’ח בעבודות הנדסה, הזמנת הציוד ותכנון העבודות במאגר, וזוהי רק ההתחלה. אסדות הקידוח יגיעו לישראל במהלך השנה הקרובה, והשותפים במאגר לווייתן נחושים לעמוד בלוחות הזמנים שהוגדרו במתווה, ובמסגרתם בכוונתנו לקבל החלטת השקעה עד סוף שנת 2016 ולהזרים גז טבעי מהמאגר למשק עד סוף שנת 2019”.
בנושא שימושי הגז הטבעי במשק הדגיש יוסי אבו כי השותפויות עובדות לקידום אפיקי תעשייה נוספים שיעשו שימוש בגז הטבעי: “אנחנו מקדמים החדרת גז טבעי לתחבורה בישראל. הקמנו מתקן CNG באשדוד בעלות של 20 מליון דולר כדי לפתח את הנושא”.
איתן כבל יו”ר ועדת הכלכלה ביקר את מחיר הגז הטבעי וטען כי במחיר הנוכחי, 5.8 דולר ליחידת אנרגיה mmbtu, מפעלים לא יתחברו לגז, וכי לאור הצמדת מחיר הגז בחוזה חברת החשמל ותמר בשנת 2020 יגיע מחיר גז ל-7 דולר ל .mmbtu –”נוצר מצב שחברת החשמל שהיא ספינת הדגל של המשק הישראלי משלמת מחירים שרק מתייקרים”.

*בתמונה - יובל שטייניץ, שר האנרגיה


פי.סי.חץ