נובל אנרג’י תשקיע 550 מיליון דולר בפיתוח לווייתן

נובל אנרג’י תשקיע 550 מיליון דולר בפיתוח לווייתן

החברה האמריקנית סיימה את הרבעון הרביעי בהפסד של רבע מיליארד דולר, ההכנסות גדלו ל-1 מיליארד


                    
    
נובל אנרג’י, מפעילת קידוח מאגר לווייתן הודיעה על השקעה של 2.3-2.6 מיליארד דולר בסך כל פעילותה ברחבי העולם, כאשר מתוכם יושקעו 550 מיליון דולר במזרח התיכון. נזכיר כי בדצמבר האחרון השותפות במאגר לווייתן הודיעו כי כשאסדת הקידוח Atwood Advantage תשלים את קידוח תמר 8, היא תעבור לבצע את קידוח לווייתן 5. אפשר להניח כי חלק גדול מהסכום עליו נובל מדווח כעת יופנה לקידוח השני - הקידוח במאגר לווייתן.
דיוויד סטובר, נשיא ומנכ”ל החברה, התייחס בהודעה שצורפה לדו”חות לפיתוח העתידי של לוויתן :"אנו ניצבים לפני שנה אדירה ב-2017 כאשר נאיץ את הפעילות היבשתית בארה”ב ונתקדם בפיתוח לווייתן”. בדף ההנחיות להמשך אמר סטובר: “בנוסף לפעילות היבשתית שלנו, יש לנו הזדמנות אדירה עם פרויקט לווייתן מול חופי ישראל. בשנת 2017 הצוותים שלנו יתחילו בפיתוח הפרויקט, כאשר היעד הוא הפקת גז טבעי ראשונה בסוף 2019. אין לי ספק כי הרקורד היוצא מן הכלל שלנו בביצוע פרויקטים גדולים יספק שוב ערך מהותי לחברה. ככל שנתקדם בלווייתן, נמשיך למקסם ייצור תזרים מזומנים מהנכסים הימיים האחרים שלנו”.                                                                                              תוצאות הרבעון הרביעי ושנת 2016 של נובל אנרג’י מצביעות בשורה התחתונה כי, ההפסד הנקי המיוחס לבעלי המניות של החברה הסתכם ברבעון הרביעי ב-252 מיליון דולר, זאת לעומת הפסד נקי של 2.0 מיליארד דולר ברבעון אשתקד. הרווח המתואם המיוחס לחברה עמד על 113 מיליון דולר. סך היקפי המכירות הרבעוניים של נובל היו 410 אלף חביות שווה ערך נפט ליום, כך שהכנסות החברה לרבעון הרביעי הסתכמו בכ-1 מיליארד דולר לעומת הכנסות בסך של 860 מיליון דולר ברבעון המקביל אשתקד.

נובל מכרה נתח של 3.5% ממאגר “תמר” בסוף השנה בעסקה בשווי 431 מיליון דולר, שהניבה לה רווח לאחר מס של 316 מיליון דולר. בתחזית לשנה הקרובה, מעריכים בנובל כי הגידול בביקוש לגז טבעי בישראל יקזז חלקית את השפעת הירידה באחזקה בתמר, כך שצפויה להיות ירידה קלה לעומת 2016 בייצור נטו המדווח.
במהלך הרבעון, נחתמו חוזי גז נוספים למאגר לווייתן בהיקף של 50 MMcf/d, מה שהביא את היקפי המכירות ברוטו תחת חוזים לעד 525 MMcf/d והכנסות ברוטו מחוזים ליותר מ-15 מיליארד דולר. כמו כן ציינו בנובל כי היקף ההשקעות במזרח הים התיכון, כולל עלויות פיתוח בפרויקט לווייתן, היוו למעלה מ-20% מההוצאות הכוללות של החברה.


פי.סי.חץ