נחנך צינור הגז הטבעי הגדול במדינה, מרמלה לאליקים

נחנך צינור הגז הטבעי הגדול במדינה, מרמלה לאליקים

 

 

בטקס שנערך בנוכחות שר האנרגיה, ד"ר יובל שטייניץ, מנכ"ל המשרד שאול מרידור, מנכ"ל נתג"ז שמואל תורג’מן ומנהל רשות הגז הטבעי סאשה ורשבסקי, נחנך "הקו המזרחי" צינור הגז אשר יהווה עורק ראשי להזרמת גז טבעי מספקים חדשים לעשרות צרכני גז עתידיים.
צינור ההולכה החדש ישמש כעורק ראשי דו כיווני להולכת גז טבעי מרמלה לאליקים (מתקן "חגית"), ויאפשר חיבור לקוחות חדשים לאורך הקו ובעתיד גם הזרמת גז ממאגר לוויתן למשק המקומי. ה"קו המזרחי" יצטרף ל"קו הימי", אשר שימש עד היום כעורק בודד להזרמת הגז מאשדוד לצפון ולאזור מפרץ חיפה. עם סיום הפרויקט גדלה גם הקיבולת של המערכת בכ-30% ובכך תשתפר יתירות המערכת והגמישות התפעולית לצרכני הגז.
במהלך הפרויקט הושם דגש מיוחד על הצמדת תשתיות אורכיות באמצעות הנחת הצינור בתוואי תשתית קיים, זאת על מנת לנצל ביעילות את עתודות הקרקע ולצמצם את הצורך בהקצאת קרקע נוספת לתשתיות. במסגרת זו הונחו 73 ק"מ מן הקו בסמוך לכביש 6 ו-24 ק"מ בסמיכות לקו עתידי של רכבת ישראל.
שר התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים, יובל שטייניץ: "אני שמח לחנוך את הפרויקט המשמעותי הזה, "המוביל הארצי" של משק הגז. באמצעות צינור גז זה ואחרים שמניחה במקצועיות חברת נתג"ז, אנחנו מרשתים את מדינת ישראל לאורך ולרוחב, משפרים ומרחיבים את הולכת הגז הטבעי לרחבי הארץ. כך נגיע ליותר צרכנים, כך נחבר יותר מפעלים, כך תוזלנה העלויות וכך כולנו נוכל לנשום אוויר נקי יותר. אנחנו בעיצומה של מהפכת הגז הטבעי בישראל, ומתוצאותיה כולנו נרוויח".

*בתמונה- מימין לשמאל: שר האנרגיה יובל שטייניץ, מנכ”ל נתג"ז שמואל תורג'מן ומנכ”ל משרד האנרגיה שאול מרידור


פי.סי.חץ