"חיפושי הנפט והגז סובלים ממחסור בכספים להשקעות"

 

"מאוד קשה לנבא מה יקרה בשוק הנפט והאנרגיה העולמי בשנים הקרובות. יש יותר מדי משתנים שמשפיעים על המחיר. נראה שהפעולה שנקט ארגון אופ"ק לצמצום התפוקה השפיעה משמעותית, והשוק חזר בחודשים האחרונים לשיווי משקל. רמת המלאים בארה"ב יורדת, וחוזרת לממוצע של חמש השנים האחרונות. הקונצנזוס הוא שהמחירים יתייצבו בשנה-שנתיים הקרובות סביב 50-60 דולר לחבית". כך אומר בריאיון ל"גלובס" קולין (קוני) סינקלייר, לשעבר בכיר בנובל אנרג’י וכיום מנכ"ל חברת אנרג’י טקסס, שהפכה לאחרונה לבעלת השליטה בשותפות החיפושים פטרוטקס (זרח לשעבר).
בעקבות השלמת העסקה, מונה יוסי לוי, מנכ"ל ישראמקו לשעבר, למנכ"ל פטרוטקס, וסינקלייר מונה ליו"ר השותפות. אנרג’י טקסס מחזיקה בכ-80% מהשותף הכללי השולט בשותפות פטרוטקס, ויוסי לוי ב-10%. שותפו של לוי למהלך, עו"ד יעקב כץ, מחזיק ב-10% הנותרים בשותף הכללי.
על השאלה האם עדיין כדאי כיום להשקיע בקידוחים, משיב סינקלייר: "במקביל לירידה החדה במחירי הגז והנפט בשנים האחרונות חלה גם ירידה חדה בעלויות ההפקה, כך שעדיין רווחי להפיק במחירים הנוכחיים. ההזדמנויות קיימות, ואפשר לנצל אותן, בהנחה שהמחירים יתייצבו. היום התעשייה זקוקה להזרמות הון, מכיוון שיש מחסור בכסף להשקעות והרבה חברות שמשוועות למזומנים, כך שיש כאן הזדמנות למשקיעים שמוכנים להזרים כספים לפרויקטים רווחיים.
"כיום הטיימינג להשקעות הוא אופטימלי, מכיוון שאין מספיק כסף בתעשייה, ומשוואת ההיצע-ביקוש חוזרת למצב נורמלי. בקידוחי קרקע בדרום מזרח ארה"ב - אם מבצעים פרויקט ומגלים נפט או גז, אפשר לחבר את הבאר או השדה לתשתית בתוך פרק זמן קצר מאוד, לפעמים כמה ימים, ולהתחיל למכור, כי התשתית מאוד מפותחת. זה יתרון משמעותי". 


פי.סי.חץ