דוראד תרכוש מאנרג’יאן גז טבעי בהיקף של מיליארדי דולרים

דוראד תרכוש מאנרג’יאן גז טבעי בהיקף של מיליארדי דולרים

 

תחנת הכוח דוראד חתמה על הסכם לרכישת גז טבעי ממאגרי הגז כריש ותנין, הנמצאים בבעלות חברת אנרג’יאן. העסקה תכלול אספקה של כ-6BCM גז טבעי למשך 14 שנה. שווי העסקה מוערך במיליארדי דולרים. מועד תחילת ההסכם יחל עם תחילת הזרמת הגז מ"כריש" ו"תנין".
חתימה של דוראד על הסכם לאספקת גז מהמאגרים הקטנים מהווה אבן דרך נוספת לקראת פיתוח המאגרים והמעבר לתחרות במשק הגז טבעי בישראל. המהלך של דוראד לרכישת גז מהמאגרים "כריש" ו"תנין" הבשיל בהנחיית יו"ר דוראד, ארז חלפון, לאחר החלטת הממשלה מאפריל 2017. את הדיונים הוביל אלי אסולין, מנכ"ל דוראד.
ארז חלפון, יו"ר קצא"א ודוראד: "ההסכם מאזן בין הצורך בוודאות ואמינות באספקה לצד מחיר נמוך ואטרקטיבי. ההסכם עם אנרג’יאן יאפשר לדוראד להיערך לקראת הרחבת כושר הייצור של התחנה (דוראד ב’) וקידום פיילוט מכירת חשמל לצרכנים פרטיים באזור אשקלון ועוטף עזה. ההסכם סולל את הדרך לפירוק המונופול ופתיחת התחרות במשק הגז ויצירת ביטחון אנרגטי לתושבי ישראל".
מתיוס ריגס, יו"ר ומנכ"ל אנרג’יאן נפט וגז: "אנו שמחים על ההתקדמות המהירה של החברה בדרך לסגירת הסכמי אספקת גז נוספים בסקטור הפרטי בישראל, שנהנה מיתרון המחיר התחרותי שהחברה מציעה כיום. החברות שהסכימו לרכוש גז טבעי ממאגרי כריש ותנין ייהנו מחיזוק מעמדן בשוק המקומי ויבטיחו לעצמן אנרגיה בעלות מוזלת בעתיד".
אלי אסולין, מנכ"ל דוראד: "ההסכם החשוב יאפשר לדוראד, מחלוצות ייצור החשמל הפרטי, להרחיב את פעילותה בתחום האנרגיה תוך ייעול המשאבים והבטחת יתירות אנרגטית לאורך זמן. אנו מברכים על השותפות החדשה עם אנרג’יאן ובטוחים כי דרכנו המשותפת תביא לשגשוג והתפתחות הדדית".
דוראד, אשר החלה בהפעלה המסחרית בשנת 2014, נמצאת בבעלות "קצא"א" (37.5%), "זורלו אנרגיה" (25%), "דורי אנרגיה" (18.75%) ו- "אדלקום" (18.75%). החברה פועלת ע"ב מחזור משולב (מחז"מ) ומוסקת בגז טבעי כדלק עיקרי וסולר (כגיבוי), ובעלת כושר ייצור של כ-860 מגה-וואט. בין לקוחותיה של דוראד: אסם, שטראוס, בנק הפועלים, מקורות, משרד הביטחון ועוד.
בהמשך מתעתדת דוראד להקים תחנת כוח נוספת - "דוראד ב’", הצפויה לקום בשטחה של התחנה הקיימת, ולייצר חשמל בהיקף של 650 מגה-וואט. עם הקמת דוראד ב’, תספק דוראד למשק הישראלי למעלה מ-10% מצריכת החשמל הכוללת.


פי.סי.חץ