קרינה בסביבה האורבנית

קרינה בסביבה האורבנית

לעיתים חברת חשמל תבקש להעתיק את הטרנספורמטור מעמוד סמוך לחדר בבניין החדש כתנאי לחיבור החשמל, ו/או כפיתרון לערכי קרינה גבוהים העתידים להיפלט משנאי של 630 A

קרינה אלקטרומגנטית בתדרים נמוכים (רשת החשמל) ובתדרים הגבוהים (רשתות הסלולר) הפכה לא מכבר לאויב מוכר בכל בית, גן ילדים ובית ספר.
בשנים האחרונות נושא הקרינה לכל סוגיה הפך לשיקול מכריע בבחירת מיקום הבית החדש, לא מעט מתוך קריאות למדידת קרינה או יעוץ מתקבלים מזוגות שעומדים לרכוש בית חדש, לבנות, לשפץ או במקרים שאנטנה חדשה מבצבצת מאחת הגגות.
המידע הרב שניתן למצוא באתרי אינטרנט, השקיפות הראויה לציון של המשרד להגנת הסביבה והמחקרים הרבים המתפרסמים בכל יום הביאו לכך שיחידות כגון mG (מיליגאוס) או  mw\cm2 (מיקרו וואט לס״מ מרובע) ייכנסו לתודעת הציבור ויוזכרו בשיחות חולין. 
אם עד שנת 2010 87% מכלל הקריאות בתחום הקרינה (מדידות, חיזוי, או מיגון) נעשו עבור לקוחות מתחום התעשייה, חדרי טרנספורמציה, חדרי חשמל מתח נמוך או תעלות הולכת כבלים, הרי שבשנים הבאות חלו שינויים באופי הקריאות.
אמנם התקינה בקרינה היא בגדר המלצה וחוק מחייב מתייחס לתחום הגבוה מעל 2000 mG אך כל בניין חדש וכל שיפוץ תמ״א 38 לא יקבל טופס 4 במידה ולא יקבל את אישור המשרד להגנת הסביבה מתוקף סמכותו של ראש האגף לרעש וקרינה פרופ’ סטיליאן גלברג.
בבניה החדשה קריאת המונים נעשית בצורה מרוכזת ונקראת ריכוז מונים לעיתים חברת חשמל תבקש להעתיק את הטרנספורמטור מעמוד סמוך לחדר בבניין החדש כתנאי לחיבור החשמל, ו/או כפיתרון לערכי קרינה גבוהים העתידים להיפלט משנאי של 630 A.
בעיה נפוצה נוספת התורמת לערכי קרינה גבוהים בבניין הינה הפיר בו עוברים כבלי החשמל מקומת הקרקע לקומה העליונה. כדי להבין זאת עלינו לקחת בחשבון את הדרך של הזנת הכבלים מפילר ח״ח עד לריכוז המונים, ארון החשמל של המתח הנמוך ומשם לכל לוח דירתי. נניח שהבניין מוזן ב-600 A, הבניין בן 6 קומות, בכל קומה 4 דירות, כאשר כל דירה מוזנת בחיבור תלת פאזי  3AX25 כלומר קומה א תקבל את סך כל הצריכה (למעט הצריכה הציבורית שלא עוברת בפיר). כאן אנו, חברת וי. אס. אר טכנולוגיות בע״מ נכנסים לתמונה ומספקים פתרונות בשלב התכנוני ככלי לאדריכל לאופטימיזציית מיקומם של ארונות החשמל, ריכוז המונים וכמובן לפיר הכבלים. במידה ומדובר בפרויקט של תמ״א 38 גם כאן חברת וי. אס. אר טכנולוגיות בע”מ תעבוד עם האדריכל ובשיתוף פעולה עם מהנדס החשמל ועד לקבלן החשמל המבצע , תציע את הפיתרון הטוב ביותר למצב הנתון ,כאשר הפתרון לא ימנע את הקרינה לחלוטין תציע החברה מיגון נדרש כבר במהלך הבניה או השיפוץ.
יכולת חיזוי רמות הקרינה טרם חיבור החשמל ומתן פתרונות אופטימיזציית מיקום האלמנטים והמיגון בכל דירה נובעת מיכולות טכנולוגיות גבוהות בהן תוכנות מתקדמות לחיזוי קרינה, ניסיון רב בפרויקטים, צוותים מנוסים. וחומרים בלעדיים המובילים בשוק
G-IRON בעל הפרמביליות הגבוהה בשוק, עבור קרינת שדה מגנטי וצבעי המיגון של Y-SHIELD לתחום הסלולר.
חברת VSR טכנולוגיות בע״מ אחראית לחלק נכבד ממיגונים של פרוייקטים גדולים כגון חדרי שנאים וחשמל בבתי חולים, תעשיות בטחוניות, חברות יזמות בבניה, מגדלי מגורים, בתים פרטיים, תמ״א 38 ולאחרונה פרויקטים ושיתופי פעולה בחול.
 


פי.סי.חץ