תחנת הכוח הפרטית דוראד החלה בפעילותה ברגל שמאל

תחנת הכוח הפרטית דוראד החלה בפעילותה ברגל שמאל

יצרנית החשמל פרטי דוראד אנרגיה החלה לאחרונה את פעילותה על צד שמאל.

יצרנית החשמל פרטי  דוראד אנרגיה החלה לאחרונה את פעילותה על צד שמאל. בשל סדרת תקלות בתחום הולכת הגז הטבעי, נאלצה החברה להשבית את פעילותה למספר שעות פחות משבוע אחרי השקתה ואולם התקלה תוקנה והתחנה שבה לפעול כסדרה. הספקו המקסימאלי ברוטו של מחז”מ דוראד הינו כ-860 מגה וואט. המחז”מ יכול לפעול הן על בסיס גז טבעי והן על בסיס סולר (חלקי).
המתווה המסחרי של דוראד הינו מכירת רוב החשמל לצרכני קצה (צרכנים פרטיים) ומכירת עודפי החשמל לחברת החשמל, על בסיס תחרותי בשיטה של הצעות מחיר.
במקביל, פורסם כי רשת מלונות פתאל, רשת המלונות הגדולה בישראל, עברה לצריכת חשמל מתחנת הכוח הפרטית דוראד, בהיקף של כ־50 מגה וואט. הרשת המפעילה 34 בתי מלון, צורכת אנרגיה של כ-100 מיליון שקל. המעבר לחברת החשמל דוראד צפוי להביא להוזלה משמעותית בהוצאות תפעול הרשת של כחמישה מיליון שקלים.
גם רשת מלונות טמרס חתמה על הסכם אספקת חשמל עם חברת דוראד.מודל ההפעלה של דוראד הוא אספקת חשמל לצרכנים גדולים במחיר נמוך יותר ב-7%-10%. לדברי צחי לוי סמנכ”ל הכספים של רשת טמרס והאחראי על הפחתת עלויות האנרגיה באמצעות התייעלות אנרגטית, אומר כי ההסכם עם דוראד הוא שלב נוסף בהפחתת עלויות האנרגיה במלונות. “הסכם זה הצטרף לפרוייקטים של השבת חום של מערכות מיזוג האויר ומשאבות חום לחימום מים, תאורה חסכונית, רכישת מערכות מיזוג אויר יעילות, חסכון במים באמצעות חסכנים ובקרות אנרגיה. טמרס בוחנת פרוייקטים נוספים להוזלת עלויות אנרגיה שגם ישמרו על סביבה ירוקה וגם ישפרו את תוצאות הרשת”. לרשת טמרס ארבעה מלונות.
בנוסף, לרשתות בתי המלון נמנים על לקוחות דוראד שהתנתקו מחברת החשמל בתמורה לתעריף חשמל מוזל בשיעור שנע על פי ההערכות בין 7% ל-10% מהתעריף הרשמי: משרד הביטחון, מקורות, שטראוס, אוסם והבנקים פועלים ולאומי. עלות הקמת התחנה הגיעה לכ-4.5 מיליארד שקל כאשר 80% מהעלות מגיעה ממימון בנקים ומוסדיים. 


פי.סי.חץ