”אם חברת החשמל תתמוטט כלכלת ישראל תתמוטט”

”אם חברת החשמל תתמוטט כלכלת ישראל תתמוטט”

הכנסת דנה ברפורמה בחברת החשמל. יצרני החשמל יקבלו רישיונות אספקה וניהול המערכת יעבור לחברה ממשלתית עצמאית. בנוסף, יתבצע מעבר למונה דיגיטלי, שיאפשר חיסכון של 6%-7% ויסייע לתחרות

אבי אובליגנהרץ
ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח”כ אבישי ברוורמן, התכנסה לדיון מיוחד בו הוצגו בפניה המלצות ועדת ההיגוי לרפורמה בחברת החשמל - “ועדת יוגב”. בפתח הדיון אמר היו”ר ברוורמן כי הניסיון שלו במשך 8 שנים בכנסת, בעבר גם כשר וכיו”ר ועדת הכספים, הוא שתמיד מדברים על רפורמה שאוטוטו מתבצעת, אבל בסוף היא לא מתבצעת. הוא הוסיף כי הוועדה תקדם בברכה יציאה לדרך של הרפורמה, אך הבהיר כי הציבור צריך לדעת שהוא ירוויח ממנה.
היו”ר ברוורמן ביקש לקבל תשובות באשר לכוונת לאפשר לחברת החשמל לבנות תחנות חדשות, ולשאלה האם לא תהייה בכך פגיעה בתחרות. הוא ביקש תשובות גם בנושא תעריף החשמל, ושאל האם התעריף צפוי לרדת בשנים הבאות, וכן ביקש התייחסות לנושא האנרגיות המתחדשות שלפי דוח ועדת יוגב היקפן יורד מתחת להחלטת הממשלה.
מנהל רשות החברות הממשלתיות שעומד בראש הוועדה לרפורמה בחברת החשמל, אורי יוגב, אמר כי מדובר ברפורמה המורכבת ביותר שהוא פגש. לדבריו, “אנחנו קרובים מאי פעם לרפורמה ועדיין לא קרובים מאוד”. הוא הוסיף כי המצב הפיננסי של חברת החשמל הוא קשה ואמר כי ועד העובדים ודברים נוספים מקשים על התחרות. “לכן ניהול המערכת כיחידה בחברת החשמל זה ניגוד עניינים מובנה”.  
יוגב פירט את עיקרי הרפורמה ואמר כי יצרני החשמל יקבלו רישיונות אספקה וניהול המערכת יעבור לחברה ממשלתית עצמאית. עוד הוא ציין כי מהלך גדול נוסף הוא מעבר למונה דיגיטלי, שיאפשר חיסכון של 6%-7% ויסייע לתחרות. מהלך נוסף הוא העברת התחנות הפועלות בגז לחברה בת בחברת החשמל. באשר לחיזוק האיתנות הפיננסית של החברה ציין יוגב כי הרפורמה תייצר לחברה מקורות באופן שלא ישפיע על התעריף לציבור. הוא ציין גם את התוכנית להנפקת החברה בבורסה בשיעורים נמוכים, ואמר כי המדינה מחויבת להמשך החזקה בחברה ובשנים הקרובות אין כוונה להפרטה.
 עוד אמר יוגב כי התוכנית כוללת צמצום משמעותי בכוח האדם, שינוי מבנה ארגוני וביטול הטבת חשמל חינם, שנמצא במחלוקת גדולה. “הפערים בנינו לבין הוועד הם כאלה שאין מקום לאופטימיות מוגזמת”. הצלחת הרפורמה, לדברי יוגב, “תבטיח ירידה במחיר החשמל לאורך זמן, תסיר את הסיכון הפיננסי של חברת החשמל על כלכלת ישראל, תחליש את השלטר של חברת החשמל ותבטיח אספקת חשמל אמינה.
יו”ר חברת החשמל, יפתח רון טל, אמר כי הרפורמה היא הכרח וחייבים לסיים אותה בחודשים הקרובים, אחרת “אספקת החשמל לא תהיה יציבה, המחירים לא ירדו ונעשה נזק ליוקר המחייה. אם תהייה רפורמה מחיר החשמל ירד כבר בשנה הבאה”. הוא הוסיף כי אי אפשר להשלים את הרפורמה בלי להסדיר את זכויות העובדים, וגם הוא לא יסכים לכך.
יו”ר ועד עובדי חברת החשמל, מיקו צרפתי, התייחס לאמירה של יוגב על החלשת השלטר ואמר כי הוא לא זוכר מתי נעשה שימוש בשלטר וכי השלטר מעולם לא ירד. עם זאת הוא הוסיף כי דברים שנאמרו בעל פה לא מצאו ביטוי בדוח ואמר כי הוא פסימי. “המצב כנראה לא מספיק כדי שהממשלה תקבל החלטה שהיא הולכת לרפורמה”, אמר. הוא הוסיף כי “כפינו משא ומתן בכך שהפרענו לתחרות, במקום להוריד את השלטר, כדי שישבו אתנו מאחר שהרפורמה שהונהגה על ידי פקידים הביאה את חברת החשמל לפשיטת רגל. הסיפור של בית החולים הדסה קטן ליד חברת החשמל. אם חברת החשמל תתמוטט כלכלת ישראל תתמוטט – ואנחנו צועדים לשם בגאון”, אמר צרפתי.
יו”ר ועד העובדים הוסיף כי להטבת החשמל חינם או חריגות השכר לכאורה אין שום משמעות כלכלית בייחס להתחייבויות החברה, אבל מנפחים את זה כדי להכשיל את הרפורמה. עוד אמר צרפתי: “אני מנהיג ויתורים כואבים ומשלם על זה מחיר בקרב העובדים, אבל אם מישהו חושב שבמקום לייעל הוא יחסל את חברת החשמל, אז אני לא אתן לזה יד”.
יו”ר רשות החשמל, אורית פרקש הכהן, אמרה כי ייצוב חברת החשמל זה תנאי לכל מהלך. היא הוסיפה כי ניהול המערכת זה צעד חשוב, מאחר שחשוב ששוטר התנועה של החשמל יהיה עצמאי. עם זאת היא ציינה כי צריך לשקול את מבנה משק החשמל, כי היום למשק החשמל אין מבנה והדבר דומה לבניית בית על יסודות רעועים. “כשמשאירים שליטה בתשתית זה בעיה מול יצרני חשמל פרטיים”, אמרה. באשר לתעריף החשמל, אמרה פרקש הכהן, כי צריך לבחון את השפעת הרפורמה על שורה של גורמים ורק לאחר מכן ניתן יהיה לראות אם יש לכך השפעה על התעריפים.
הממונה על רשות ההגבלים העסקיים, פרופ’ דיויד גילה, ציין גם הוא כי צריך הפרדה מלאה בהולכה ובחלוקה, כי שליטה של חברת החשמל יכולה לדחות מתחרים מהשוק ולפגוע בתחרות. הוא הוסיף כי הרשות המליצה להוריד את חלקה של חברת החשמל בייצור החשמל. “אפילו לנתח של 58% מהייצור יש יכולת לפגוע בתחרות. המונופול הזה הרסני ומי שישלם את זה הם השכבות החלשות שקונות את הקוטג’ ומחמות את הבית”, אמר. ח”כ יצחק וקנין העיר כי לא צריך להפיל על חברת החשמל את מחיר הקוטג’.
ח”כ תמר זנדברג אמרה כי מאחורי הדוח עומדת תפיסה ברורה עם הנחת יסוד שהמחיר בהכרח ירד והאיתנות תתגבר, אם תהייה התייעלות באמצעות תחרות. עם זאת, לדבריה “כדאי לשים על התפיסה הזו סימני שאלה”. היא הוסיפה כי לא ברור מה הציבור ירוויח מהרפורמה. כמו כן, במהלך הדיון נמתחה ביקורת על המסקנות בנוגע לירידה בשיעור החשמל שייוצר מאנרגיות מתחדשות וביטול פרויקט הסולקנים.
ח”כ דב חנין אמר כי מנגנוני שוק לא יודעים לטפל טוב בחשמל, שהוא מונופול טבעי. הוא הזהיר כי הפרטה תהפוך את החשמל למונופול פרטי או לאוליגופול ומי שישלם על זה יהיו הצרכנים. 
היו”ר ברוורמן סיכם את הדיון ואמר כי אין יעד סופי להגשת הדוח ואין יעד לגיבוש הצעת החוק, אך צריך להביא את הרפורמה לאישור ועדת הכלכלה כבר במושב הבא, מאחר ואת רישיונות חברת החשמל אפשר להאריך בצווים מיוחדים רק עד 2016. הוא הוסיף כי הוועדה רואה בחיוב את אמירתו של יוגב בעניין ירידה בתעריף החשמל, אך רואה בחומרה את ההתעלמות של הדוח מנושא הגנת הסביבה וההליכה לאחור ביעדים של אנרגיה מתחדשת, התייעלות אנרגטית והפחתת פליטת המזהמים, ומצפה לשינוי כיוון משמעותי בהיבט הזה במסקנות הסופיות.


פי.סי.חץ