”חברת החשמל בעד תחרות, אבל אין כאן תחרות”

”חברת החשמל בעד תחרות, אבל אין כאן תחרות”

"ב-10 השנים האחרונות אנחנו בעיצומה של מהפכה היסטורית"

“בתחילת 2014 היה כאן אחוז אחד של אנרגיות מתחדשות, 0 ייצור חשמל בגז. עברו 10 שנים - נכון לבוקר הזה 60% בגז, 37% בפחם ו-3% אנרגיות מתחדשות. כלומר, ב-10 השנים האחרונות אנחנו בעיצומה של מהפכה היסטורית. זה דרמטי”, אמר  יו”ר חברת החשמל, יפתח רון טל, במושב תחזיות האנרגיה 2015 של המכון הישראלי לאנרגיה ולסביבה, במסגרת כנס אנרגיה ובטחון של ישראל דיפנס.
“חברת החשמל היא בעד תחרות במשק החשמל. מי שחושב שאנחנו הולכים לקראת תחרות, שיבושם לו כי אין כאן תחרות. לא עם הסכמים לעשרים שנה. אני רק רוצה להגיד בשקט שאם היו תשואות של 25% היו אומרים לנו שאנחנו מושחתים. מי משלם את המחיר הזה? כשחברת החשמל תפקידה להבטיח אספקת חשמל בגיבוי ללקוחות יצרני חשמל פרטיים, להבטיח חשמל גם כשזה לא יעיל, ההוצאות שלנו יהיו גבוהות בעשרות אחוזים מהיצרן הפרטי”, הבהיר רון טל.
בתגובה לדבריו, השיב אודי אדירי, סגן ראש אגף תקציבים במשרד האוצר: “אנו שומעים את יו”ר חברת החשמל שהוא בעד תחרות - מה המשמעות של האמירה הזו כשהחברה היא יצרן מהותי בישראל? אנחנו רוצים לראות חברה ממשלתית יציבה, שהרגולטור עוסק בפיקוח עליה ובשני הקטעים האחרים היינו רוצים תחרות. בעולם רוב המדינות נמצאות שם, וישראל נמצאת בקצה”.
לדברי אדירי, “בייצור - התחרות היום היא מוגבלת, זו לא תחרות אמיתית, המחירים מובטחים, הצרכן לא באמת נהנה. היצרנים צריכים היום את הביטחונות. השוק צריך להתחלק למספר יצרנים, למנהל מערכת עצמאי שכולם יכולים לשחק מולו, שקיפות אמיתית, שהיא חשובה ליצרן הפרטי שיוכל לכלכל את צעדיו אבל גם לצרכן. כיום זה לא קיים. אפילו את המידע שכן קיים חברת החשמל לא חושפת.
“היינו רוצים לראות הסכמים ארוכי טווח. היינו רוצים שוק ספוט לחשמל. האפשרות הזו חסומה ומשפיעה על מקטע האספקה”, הוסיף סגן ראש אגף תקציבים באוצר.
איתי אייגס, פורום יצרני החשמל הפרטיים, אמר בתגובה: “יו”ר חברת החשמל אומר שרק הוא מוכר לריקי כהן, ואני אומר ליו”ר חברת החשמל - בואו נעשה הכל כדי שמשקי הבית יוכלו לקנות מהצרכנים הפרטיים”. אייגס הוסיף כי “יש לנו אי וודאות רגולטורית, יש לנו עוד ועדה ועוד וועדה ובקצב הזה וועדת יוגב הבאה תגיע ב-2025”.


פי.סי.חץ