יו

יו"ר מכון האנרגיה מצפה למשק אנרגיה לא יציב בשנה הבאה

ארה"ב עוברת להיות מפיקת הנפט הגדולה בעולם כבר בשנה הבאה.

"אנחנו נמצאים בתקופה בה חל שינוי עולמי. השוק העולמי עובר מהפך. ארה"ב עוברת להיות מפיקת הנפט הגדולה בעולם כבר בשנה הבאה. יש לעניין הזה השלכות גיאופוליטיות וכלכליות על שוק האנרגיה. ארה"ב חלפה על פני רוסיה וערב הסעודית וראינו את התוצאה במחירי הנפט והאנרגיה בכלל בחודש האחרון", אמר יוסי רוזן יו"ר המכון הישראלי לאנרגיה ולסביבה בפתיחת  מושב תחזיות האנרגיה 2015 של המכון הישראלי לאנרגיה ולסביבה, במסגרת כנס אנרגיה ובטחון של ישראל דיפנס. 
רוזן ציין כי בעוד במשק האנרגיה העולמי חל מהפך ולא ברור מתי ישראל תצטרף אליו. "אנחנו לא נהנים מהשינוי העולמי בנושא הגז כי אנחנו ממשיכים להתברבר סביב משק הגז שלנו. יש לי שאיפה קטנה, להיות כמו קטאר. יש שלטון הוא יודע מה שהוא רוצה ויש גז וראו מה זה עושה מדינה כלכלית. בישראל יש ויכוח על אחוזים מלוויתן ובינתיים לא מפתחים את המאגר.
"האתגרים בפני הענף בישראל לא השתנו משנה שעברה - וזה אומר שלא התקדמנו בכלום מהשנה שעברה. לא בנינו תשתיות, יש עדיין צינור גז אחד ולמאגרי תמר ולוויתן חסר הצינור השני לקשר אותם בשתי נקודות עם היבשה.
"כל נושא הרגולציה שוב יהיה תקוע כי התוכנית לטיפול בה נקברה עם התקציב. הממשלה מפנה אצבע מאשימה כלפי המגזר העסקי בגין יוקר המחיה אבל בתחום האנרגיה החלק הארי של יוקר המחיה הוא של המיסים. משאבת הדלק הפכה למשאבת כסף עם מיסוי של 60%. משק החשמל תקוע- שמחנו לשמוע על החלטה על רפורמה והקמת וועדת יוגב ז"ל ומצאנו ממשלה שלא קיבלה את ההמלצות שלה.
"אנחנו נמצאים בפני שנה שבה מגזר האנרגיה מצד אחד מצפה לפריצת דרך בתחומים ומצד שני מותקף על יוקר המחיה ועל זיהום הסביבה בדוח סביבתי שאין מילה אחרת אלה לקרוא לו הזוי ונעשה על פי שיטה שלא קיימת בשום מקום".
 


פי.סי.חץ