חברת החשמל הפחיתה את הפליטות בתחנת אורות רבין

חברת החשמל הפחיתה את הפליטות בתחנת אורות רבין

חברת החשמל סנכרנה את יחידת הייצור 5 בתחנת הכוח אורות רבין שליד חדרה.

 
 
 פעילות היחידה הופסקה לפני למעלה משנה לצורך ביצוע שיפורים והפיכתה ליחידה המייצרת אנרגיה ירוקה, במסגרת פרויקט הפחתת הפליטות. פרויקט הפחתת הפליטות בתחנות הכוח אורות רבין שליד חדרה ורוטנברג שליד אשקלון, נועד להפחית את זיהום האוויר הנוצר בעת הפעלת היחידות בפחם.
תחנת הכוח אורות רבין כוללת שש יחידות ייצור המייצרות 2,550 מגה-וואט. היחידה שסונכרנה למערכת, יחידה 5, מייצרת 575 מגה-וואט, ומדובר בנתח ייצור משמעותי למערכת ייצור החשמל בתחנה ולמדינת ישראל. 
החזרת יחידת הייצור לעבודה התבצעה בהדרגתיות במהלך החודשים האחרונים. על מנת לבחון את המערכות החדשות שהותקנו בה. בשלבים הראשונים התקבלו המתקנים לאחר סיום הרכבתם, נבדקו ואושרו להפעלה, ובהמשך בוצעה הדלקת אש בדוד ובדיקת המערכות “על חם”. 
לאחר מכן, בוצע הסנכרון הראשון של היחידה לרשת החשמל הארצית. עם סיום ביצוע הכיולים ובחינת היחידה במשך שלושה חודשים של עבודה, היחידה תעמוד בדרישות תקן הפחתת פליטות של תחמוצות החנקן. 
השלב הבא הוא חיבור מתקן ה-FGD ביולי 2016. במתקן ה-FGD “מנקים” את הגזים, לפני שהם נפלטים דרך הארובה, באמצעות תרחיף של מים ואבן גיר. תחמוצות הגופרית ביחד עם תרחיף האבן גיר יוצרות מצד אחד גבס ומצד שני נפלטים לאוויר גזים נקיים רווים במים ולכן העשן שנפלט הוא בצבע לבן. עם סיום תקופת ההרצה של המתקן וביצוע הכיולים הנדרשים, יצא עשן לבן מהארובה, שיסמן כי תהליך הייצור עומד בדרישות איכות הסביבה. 
השיפורים והעבודה על היחידה כללו הקמה של מערכות להפחתת פליטות ביחידת הייצור. בין היתר, בוצע שיפור של מערכת שריפת הפחם, כולל מטחנות הפחם, החלפת מבערים לשיפור שריפת הפחם, שינויים במערכת הזרמת האוויר לתוך דוד הבעירה, שדרוג מניפות האוויר המספקות אוויר לדוד ולמטחנות הפחם ושינוי במערכת הבקרה. כמו כן, הוקם מתקן SCR, אשר נועד לטפל בגזי השריפה ביציאה מהדוודים והקמת מתקן FGD בתוך הארובה הרביעית.
יפתח רון טל, יור’ חברת החשמל: “מדובר בפרויקט הסביבתי ההנדסי החשוב והמורכב ביותר המתבצע כיום במדינת ישראל, בתחנות כוח פעילות, שעם סיומו תושבי המדינה ייהנו מחשמל אמין יותר, מאוויר נקי יותר ומאיכות חיים גבוהה יותר”. 


פי.סי.חץ