הושלם נדבך חשוב בהקמת תחנת הכוח באשלים

הושלם נדבך חשוב בהקמת תחנת הכוח באשלים

התחנה, בהספק 121 מגה-וואט, הינה אחת משלושת המתקנים באתר אשלים הצפויים לייצר כ-2% מכושר ייצור החשמל של ישראל

 


מגלים אנרגיה סולארית השלימה בימים אלה שלב נוסף וחשוב בתהליך ההקמה באשלים, עם הנפת דוד השמש במשקל של 2200 טונות על ראש המגדל לגובה סופי של 250 מטרים. מגלים היא חברה משותפת לקרן נוי, ל-GE ולברייטסורס. השותפים זכו ב-2012 במכרז ממשלתי לתכנון, מימון, הקמה והפעלה של תחנת כוח תרמו-סולארית באשלים אשר ברמת הנגב. 
הפרויקט המתבסס על טכנולוגיית מגדל שמש ועלותו כ-3 מיליארדי שקלים, הינו בין הפרויקטים הסולאריים הגדולים מסוגו בעולם.
הפרויקט יפעל באמצעות טכנולוגיית ריכוז קרני השמש על קולטן בראש המגדל. 50,600 מראות נפרשו על-פני שלושה קמ"ר באתר. המראות, המבוקרות על-ידי מחשב ורשת אל-חוטית, תעקובנה אחר השמש ותרכזנה את קרניה אל קולטן השמש, מבנה ששוקל 2,200 טונות ושגובהו כ-50 מטרים. 
ריכוז פי 1000 של קרני השמש מאפשר ייצור קיטור בטמפרטורה המתקרבת ל-600 מעלות ובלחץ של כ-170 אטמוספרות. את הקיטור מוליכים לטורבינת הקיטור על הקרקע כדי לייצר 121 מגה-וואט חשמל נקי עבור רשת החשמל הלאומית. במהלך מורכב, שתוכנן מראש לפרטים וארך ארבעה ימים, הונף קולטן השמש לגובה של 200 מטרים לראש המגדל.
תחנת הכוח של מגלים, בהספק של 121 מגה-וואט, הינה אחד משלושת המתקנים באתר אשלים הצפויים להוות מקור יציב ואמין של אנרגיה מתחדשת, ואשר ייצרו כ-2% מכושר ייצור החשמל של ישראל כשיתחילו לפעול במהלך שנת 2018. בכך יסייעו למדינה להגיע למטרות שהציבה, אספקת 10% מייצור החשמל הכולל ממקורות אנרגיה מתחדשים עד לשנת 2020 ו-17% עד שנת 2030.
התחנה נבנית ותופעל על-ידי צוותי בנייה והפעלה של GE ונשענת על טכנולוגיה שפותחה על-ידי חברת BrightSource שמרכזה בישראל. 
פיני כהן, יו"ר מגלים אנרגיה סולארית ויו”ר קרן נוי: "הפרויקטים באשלים הם החשובים ביותר בכל הנוגע לאנרגיה סולארית בישראל, וכולי תקווה כי פרויקטים אלה, של יצור חשמל מאנרגיה מתחדשת, יתרחבו ויתרבו בישראל. אני רוצה להודות לכל האנשים הרבים והמקצועיים מישראל ומהעולם הלוקחים חלק בבנייה ובהקמה, ועושים ימים כלילות למען הצלחת הפרויקט".
ערן גטרנר, מנכ"ל מגלים:”תהליך הנפת הדוד לראש מגדל השמש היה מורכב ובין האתגרים המרכזיים בפרויקט כולו. ההכנה לקראת ההנפה הייתה מקצועית ביותר ואני מצדיע לצוות קבלן ההקמה על הביצוע המוצלח. לפנינו עוד מספר אבני דרך חשובות עד שנגיע להפעלה מסחרית של התחנה והחשובה שביניהן הינה הרצת המערכות כדי להפוך את כל הכלים לתזמורת מתפקדת אחת".


פי.סי.חץ