ההוד האסטורי

ההוד האסטורי

באיזה מלון ירושלמי הממוקם במבנה עות’מאני מרהיב הושקע סכום עתק של 150 מיליון דולר בשיפוצים וכמה עולה להתארח במקום?

נגה רוזנברג
רשת מלונות היוקרה וולדורף אסטוריה הכריזה על פתיחתו הרשמית של מלון וולדורף אסטוריה בירושלים. עבודות הבנייה השאפתניות ופרויקט השחזור הקפדני, יצרו מלון יוקרה ייחודי הממוקם במבנה עות’מאני עתיר היסטוריה.
המלון נבנה על יסודותיו  של מלון פאלאס, אשר נחשב בשנות ה-30 לאחד ממלונות היוקרה המפוארים ביותר במזרח התיכון. מיקומו של המלון, עיצובו ושימור החזית בו מהווים מחווה והערכה לפאר, ליוקרה ולחוויה שהעניק מלון פאלאס המפורסם למבקריו. 
מלון וולדורף אסטוריה ירושלים ממוקם במרחק הליכה מחומות העיר העתיקה ובסמוך לשדרת ממילא היוקרתית.
במשך כשש שנים עמלו על שיפוץ ושיחזור המלון בעלות של כ-150 מיליון דולר! “זו הייתה תוכנית השיחזור הגדולה ביותר שנעשתה בארץ”, מספר  מנכ”ל המלון גיא קליימן.
 
שימור ועיצוב פנים:
על מנת לשמור על ייחודו ופארו של הבניין, תכנון מלון וולדורף אסטוריה נעשה בהתאם להמלצות תוכנית השימור של אגף השימור בעיריית ירושלים. כל חזית מלון פאלאס שומרה ויסודותיה חוזקו. במקביל שוחזר גרם המדרגות הפנימי של המלון. 
שימור חזית מלון פאלאס ובניית מלון וולדורף אסטוריה ארכו כאמור שש שנים. את תכנון המלון ביצע משרד פייגין אדריכלים בהובלתו של האדריכל יהודה פייגין. על מלאכת השימור פיקח אדריכל השימור אמיר שוהם, כאשר את עיצוב הפנים ביצע המעצב התורכי סינאן קאפאדר, שתיכנן את מלון ארבע העונות באיסטנבול (בין עבודותיו, הפיכת מבנה בית הכלא  בו צולם הסרט המפורסם “אקספרס של חצות”, למלון המוכר היום- מלון ארבע העונות באיסטנבול).  
השעון של וולדורף אסטוריה - מחווה בינלאומית לזמן ויוקרה: הוצג לראשונה ביריד העולמי בשנת 1893, השעון המיתולוגי של מלונות וולדורף אסטוריה, משמש כאייקון המסמל אולי יותר מכל את מלונה הראשון של הרשת בניו יורק, ובמעבר למשכונו החדש במרכז מנהטן בשנת 1931. כדי לפעול לשימור נצחיותו של המלון הראשון של הרשת ובהצדעה לשעון האייקוני המוצב בו, שוכפל שעון  מלון וולדורף אסטוריה בניו יורק והוצב בכניסה של כל מלונות הרשת בעולם. עיצוב השעון שונה ממלון למלון ונקבע על פי התרבות המקומית של אותה המדינה בו ממוקם המלון הרלוונטי.
על מנת להמשיך את מורשתה העשירה של רשת וולדורף אסטוריה בעולם, במרכז הכניסה המפוארת של מלון פאלאס הוצב שעונה המפורסם של הרשת המכיל 4 פנים שונות בספרות עבריות, יווניות לטיניות ורומיות. השעון עוצב על ידי המעצב אברהם אברג’יל  והעיצוב המשלב אדריכלות רומית, גותית ועותמאנית, הופך את הוולדורף אסטוריה בירושלים למלון עם שילוב ייחודי של תרבות, היסטוריה ופאר. 
המלון נבנה מחדש באבנים ירושלמיות ומכיל את השירותים והאמצעים הטכנולוגיים מהמתקדמים בעולם. 
בין הפריטים הבולטים בעיצובם הייחודי במלון - שימור הכניסה המיתולוגית ושחזור גרם המדרגות של מלון פאלאס. במקביל, במלון נבנתה חצר הפנימית (אטריום) ייחודית המקורה בתקרת זכוכית ייחודית היכולה אף להיפתח, המפזרת אור טבעי אל חלל האטריום. בחצר משולבים חלונות בצורת חצי סהר, המשחזרים את אווירת רחובות ירושלים. 
אולם האירועים הגדול ביותר בירושלים. מיועד לאירועים חברתיים, עיסקיים וממשלתיים.
 
קונסיירג’ אישי לכל אורח 
במלון הוטמעו חלק מסימני ההיכר הרבים של מלונות וולדורף אסטוריה העולמית החשוב והעיקרי הוא השירות, קונסיירג’ אישי לכל אורח המלווה את האורח מרגע קבלת ההזמנה, דרך ההמתנה בכניסה למלון לבואו של האורח, עומד לשירותו האישי של האורח עד לעזיבת המלון. מה זה אומר? הקשר שלך למלון הוא עם הקונסיירג’ שדרכו ביצעת את הזמנת החדרים שירות אישי כולל צ’ק אין שנעשה בחדר ולא בדסק הקבלה בכניסה למלון, להקל את זמן ההמתנה תוך התחשבות בצרכי הלקוח.
במלון 226 חדרים וסוויטות המשתרעים על פני 10 קומות ומציעים נוחות ללא תחרות ושירותים ברמה שטרם נראתה בישראל. כלל החדרים, מהחדר הבסיסי אל היוקרתי ביותר, הם הגדולים ביותר בהשוואה למלונות אחרים  בירושלים. חדר הסופריור שהינו החדר בדרגה הראשונה במלון שיטחו 37 מ”ר ושיטחו גדול בצורה ניכרת מכל חדר דומה במלונות ירושלים.
מחיר של חדר רגיל 490  ד’ ללילה, לינה וארוחת בוקר.
מחיר של ג’וניור סוויט 820 ד’ ללילה, לינה וארוחת בוקר.
מחירה של הסוויטה הגדולה והמפוארת ביותר כ – 2,000 ד’ ללילה לינה וארוחת בוקר.
לאורחים מוצעים מגוון רחב של מסעדות ואזורי ישיבה הכוללים מסעדה בינלאומית חלבית ומסעדת גורמה איטלקית.
לדברי ג’ון ונדר-סלייס, נשיא חטיבת מלונות היוקרה של קבוצת הילטון העולמית “הפתיחה של מלון וולדורף אסטוריה ירושלים הוא רגע מרגש במיוחד בהיסטוריה של רשת מלונות וולדורף אסטוריה העולמית. מיקומו של המלון, עיצובו ושימור החזית בו מהווים מחווה והערכה לפאר, ליוקרה ולחוויה שיעניק מלון פאלאס המפורסם למבקריו. כעת, עם פתיחתו המיוחלת של המלון בירושלים, אני מאושר מהעובדה שסוף סוף האורחים הראשונים יוכלו ליהנות מחווית השירות הייחודית שמעניקה רשת מלונות וולדורף אסטוריה העולמית”.
סימון וינסנט, נשיא חטיבת הילטון אירופה המזרח התיכון ואפריקה מוסיף: “וולדורף אסטוריה ירושלים מהווה תוספת נפלאה לנבחרת המלונות שלנו באירופה. עתה מתחיל פרק חדש בהיסטורית הרשת בישראל. זאת, כיובל לאחר פתיחתו של הילטון בתל-אביב, המלון הראשון של הרשת הילטון אשר נפתח ב-1965. אני שמח שאנחנו מביאים את היוקרה של וולדורף אסטוריה לירושלים ובכך מחזקים את התיירות אליה ואת מעמדה של ישראל כאחד היעדים המעניינים ביותר בעולם”.
במהלך 2015 יפתחו במלון שתי בריכות שכשוך  ושחייה, שני מערכי סאונה  כפולים (יבשה ורטובה) ושני חדרי כושר, בנוסף לספא מפואר ומפנק כמיטב המסורת של מלונות וולדורף אסטוריה בעולם.
גיא קליימן, מנכ”ל וולדורף אסטוריה ירושלים: “פתיחת מלון וולדורף אסטוריה בירושלים הוא רגע חשוב עבור ענף התיירות בעיר אשר ידועה בקבלת פנים וחווית אירוח חמה וייחודית לתיירים מכל העולם. יחד עם הצוות הבינלאומי המנוסה של המלון ושל הרשת אנחנו שמחים להציע לאורחינו את השירות הייחודי של וולדורף אסטוריה תוך תרומה משמעותית למפת התיירות של ישראל”.
 


פי.סי.חץ