חגיגה לעיניים

חגיגה לעיניים

הוא ידוע בעיקר בזכות יינותיו המשובחים, אולם לחבל אלזס יש הרבה מה להציע גם מבלי לבקר ביקבים ובכרמים הרבים הפזורים בו. טירות, מנזרים ושכיות חמדה רבות נוספות בהן שווה לעצור בין קולמר לשטרסבורג

דני בר
אלזס היא אחד מאזורי היין החשובים של צרפת, לצד בורדו, שמפיין, לואר, בורגונדי, רון ועוד. לאורך ולמרגלות שרשרת הרי הווז’ משתרעת דרך היין של אלזס, המצטיינת ביינות לבנים ורוזה ואפילו סוג של יין מבעבע. מה אפשר לראות בצידי דרך היין ומבלי לבקר ביקב או כרמים?
כמה עובדות על דרך היין האלזסית
דרך היין האלזסית משתרכת לאורך 170 ק”מ של כרמים ו-67 עיירות וכפרים (מתוך כ-120 עיירות וכפרי יין בכל רחבי אלזס) בהם מאות יקבים וחלק ניכר מ-150 אלף הדונם של כרמים הנטועים ברחבי אלזס. בחבל אלזס מייצרים כ-150 מיליון בקבוקי יין בשנה (פי 5 מהייצור בכל ייקבי ישראל) כאשר 90% מהם לבנים.
הכרמים והענבים של חבל אלזס נהנים ממשבי הרוח הצוננים המגיעים מכיוון הרי הווז’ (Vosges) ומורידים את הטמפרטורה, שיכולה בקיץ להגיע גם ל-30 מעלות ויותר, ביותר מ-10 מעלות אחר הצהריים והערב.
 
 
פארק הדורסים Volerie des Aigles
יש המכנים את סוג הפארק הזה כפארק נשרים אבל לא כך הדבר. לא רק נשרים נמצאים בטירה שבלב היער הסמוך לקינציגהיים (Kintzheim) וכ-20 ק”מ צפונית לקולמר.
הכניסה לטירה נמצאת בקצה שביל עפר לא סלול ולעיתים חלקלק (כשיורד גשם) ובלב היער של הרי הווז’. מומלץ להגיע כחצי שעה לפני שעת המופע המתקיים בשעות המתפרסמות באתר הפארק. ברחבי הטירה יש מכלאות וכלובים בהם עופות דורסים מכל רחבי העולם כמו נשר, עיט, כוס, אוח ועוד. חלקם קשורים לרגלם בלבד ומסתובבים במכלאה וחלקם בכלובים סגורים.
גולת הכותרת היא מספר מופעים בהם מאלפי הדורסים משחררים את המובחרים שבין העופות ומראים לקהל, ברובו ילדים, את שיטות התעופה והציד של הדורסים, כולל אף נגיעות והתבוננות מטווח אפס ועוד הפתעות.
Volerie des Aigles, Château de Kintzheim, 67600 Kintzheim
 
Haut-Koenigsbourg
טירת הוט-קוניגסבורג בולטת למרחוק על קו רכס שטופאנברך (Stophanbrech) במרכז הרי הווז’ ובגובה 755 מ’ מעל פני הים. הטירה המשופצת היא דוגמא להיסטוריה ההפכפכה של אלזס, שעברה בין שלטון בית הבסבורג במאות 15-17 ורק בתום מלחמת העולם הראשונה הוסדר מעמדה כחבל צרפתי.
Château du Haut-Kœnigsbourg, 67600 Orschwiller   Tel: +33 (0)3 69 33 25 00
 
קו מז’ינו ע”י Marckolsheim
על יד העיירה מרקולסהיים ונהר הריין, נמצא מוזיאון לזכר קו מז’ינו Musée Mémorial de la Ligne Maginot du Rhin. מז’ינו היה שר המלחמה הצרפתי ובין השנים 1930-1935 פיקד על בנייתו של קו ביצורים, מערכת מנהרות תת-קרקעיות, מבצרים ומרתפים עצומים בגבול שבין צרפת לגרמניה כחלק מלקחי המלחמה הגדולה, היא מלחמת העולם הראשונה. קו הביצורים שהושקעו בו מילארדי פרנק צרפתי הפך למיותר עם פרוץ מלחמת העולם השנייה והפלישה הגרמנית שפשוט עקפה את הקו המבוצר ונערכה מצפון, מכיוון בלגיה.
Musée Mémorial de la Ligne Maginot du Rhin , Route du Rhin, 67390 Marckolsheim
 
אוברנה Obernai  
אחד הכפרים היותר מתויירים בחלקה הצפוני של דרך היין האלזסית. בתים עתיקים אופייניים לאלזס והרבה אדניות עם גרניום צבעוני יקבלו את פניו של כל מבקר. בימי חמישי מתקיים בכפר שוק. הדוכנים נפרשים מכיכר השוק (Place du Marché) וממשיכים ברחוב השוק (Rue du Marché). במקום יש קהילה יהודית קטנה ובית כנסת, ומומלץ להיכנס לפטיסרי הסמוכה לו - Maison Alsacienne de Biscuiterie.
במרכז אוברנה נמצא מלון אה לה קור ד’אלזס (A La Cour d’Alsace) שהוא בית אחוזה מימי הביניים ששופץ והפך למלון שרבים מהישראלים המטיילים באזור מחבבים תודות לשירות ולמיקום.
 
Mont Sainte-Odile
בקצה מצוק בגובה 760 מ’ מעל פני הים, ממוקם מנזר סנט אודיל, שהפך למלון יוקרה, כנסיה, ספריה גדולה ובעיקר, נקודת תצפית מדהימה על עמק הריין והרי היער השחור. הפסגה משופעת בפינות מוצלות ונעימות למנוחה ונקודות תצפית. ההיסטוריה של המנזר מעניינת למדי ותוכלו ללמוד מקרוב על הקדושה אודיל, על המעבר הסודי לספריית המנזר, שבמשך כמעט שנתיים (עד מאי 2002)  נגנבו ממנה כ-1000 ספרים עתיקים דרך המעבר שלא היה ידוע לאנשי המנזר, אלא רק לשודד (שנתפס יותר מאוחר וסיפר על המעבר העתיק שהתגלה לו).
Mont Sainte Odile Hotel 67530 OTTROTT Tel: (33) 03.88.95.80.53
 
שטרסבורג Strasbourg
שטרסבורג היא בירת אלזס אבל לא רק. היא גם מקום משכנו החגיגי של הפרלמנט האירופאי ושל המועצה האירופאית, מקום בו התחוללה מהפכת הידע הראשונה- הדפוס, צרפת הקטנה ועוד הרבה מה לראות ולחוות.
עיקר הטיול בשטרסבורג נסוב על האי ההיסטורי העתיק- האי הגדול (Grande Île) שסביבו מי נהר האיל (L’ILL). האי הוכרז בשנת 1988 על ידי אונסק”ו כאתר שימור מורשת עולמית ובצדק לדעתי. את האי ניתן לחלק לשני חלקים: האזור המחודש והפחות מתוייר שמאחורי הקתדרלה ו”צרפת הקטנה” - Le Petite France.
בין שני החלקים האלה נמצאות שתי הכיכרות הגדולות (קלבר וגוטנברג) והקתדרלה המזדקרת מעל.
מומלץ להתנייד בעיר ברכבת הקלה (יש לרכוש כרטיס ולתקף אותו על הרציף לפני העליה לרכבת) ולהשאיר הרכב במעגל החיצוני יותר שיש בו אזורי חניה וחניונים.
שטרסבורג היא כרך עירוני גדול ומומלצת לביקור בכל טיול במזרח צרפת והיער השחור. שטרסבורג מונה למעלה מ-750 אלף תושבים (כשליש תושבי העיר והשאר בפרברים הרבים). בעיר גם קהילה יהודית גדולה (כ-15 אלף יהודים גרים בשטרסבורג).
 
קתדרלת הגבירה (Cathédrale Notre-Dame de Strasbourg)
כל מי שמתקרב לשטרסבורג רואה מיד במרכזה את מגדל הפעמונים המתנשא לגובה מרשים של 142 מטר והיה המבנה הגבוה בעולם במשך 200 שנה עד 1847. זוהי כנסיה הבנויה מאבן אדומה האופיינית לאזור, בסגנון גותי. בתוך הכנסיה גם שעון אסטרונומי ודפנות הכנסיה מעוטרות בחלונות וויטראז’ ובייחוד חלון הרוזטה המרכזי.
למבקר בשטרסבורג בחודשים יולי-אוגוסט נכונה הפתעה לילית על חזית הקתדרלה. כל ערב לאחר השקיעה (בסביבות 22:00-22:30) מתקיים מופע אור-קולי של 10 דקות ולאחר 5 דקות הפסקה מתחיל מופע זהה מחדש, כך עד חצות הליל.
מומלץ להגיע כחצי שעה לפני החשיכה לרח’ Rue Merciere המוליך לחזית הקתדרלה, לשבת באחת מהמסעדות ולהזמין כוס יין או בירה וכך תוכלו לצפות במופע בישיבה וללא הצפיפות. לא לוותר על הגלידה הטעימה של Amorino!
זהו אחד הרחובות היפים ביותר באלזס, כולו בתי עץ אלזסיים טיפוסיים שחלקם גם עקומים ולמי שיש ספק, גרים שם בבתים האלה.
 
כיכר קלבר (Place Kléber)
הכיכר קרויה על שמו של הגנרל ז’אן בטיסט קלבר ובמרכזה ניצב גם פסלו הירקרק. האווירה כאן נעימה, יש כאן שלל פעילויות כמו שוק יין ושוק אוכל ומסביב מבנים יפהפיים ומגוון חנויות מסקרן. זהו הלב הפועם של שטרסבורג, מקום המפגש והבילוי המועדף על תושבי העיר. סביבה מרכז מסחרי, חנויות, בית הכלבו גאלרי לאפייט ועוד. הככר רחבת הידיים היא גם מקום לחוות את נשמת העיר ולצפות על תושבי העיר והתיירים הרבים הפוקדים את שטרסבורג, בכל ימות השנה.
 
כיכר גוטנברג  (Place Gutenberg)
כיכר לכבודו של ממציא הדפוס, הסטרטאפיסט הראשון בהיסטוריה, שנאלץ להגיע לשטרסבורג על מנת לגייס משקיעים לרעיון שלו למכונה שניתן יהיה להדפיס בה את התנ”ך. בכיכר נמצא פסלו של גוטנברג עם הספר הראשון שהדפיס (שעותק אחד מתוך 11 ספרי התנ”ך ששרדו מתוך 40 הראשונים שהודפסו, נמצא בעיר). סביב הכיכר מסעדות רבות ובתי קפה ומשם גם מגיעים לכל מקום בעיר העתיקה באי של שטרסבורג.
 
צרפת הקטנה (Le Petite France)
האזור העתיק והציורי של שטרסבורג עבר לאחרונה שיפוץ מסיבי והרחובות המחודשים לא איבדו מהחן והיופי האלזסי. מומלץ לשבת במסעדה וליהנות מהמגוון הקולינארי שיש לאלזס להציע, שהוא תערובת של מטבח גרמני וצרפתי.
מסעדת LA CAMBUSE בעלת 2 כוכבים במדריך Guide MICHELIN 2015 מומלצת לעניני הטעם.המסעדה מעוצבת כבטן אוניה, תאי עץ אינטימיים, תאורה חמימה ומלצרים מקצוענים וחביבים. העיקר הוא התפריט, על טהרת פירות ים ודגים, המשלב מטבח מקומי עם נגיעות אסיאתיות, שכן השפית היא ממוצא אינדונזי. כ-75-60 אירו לסועד. 
כתובת:  r. des Dentelles 1
מספר צעדים מהמסעדה נמצאת כיכר בנג’מין זי (Place Benjamin Zix) על נהר האיל. שם נצפה גם בספינות התיירים השטות ובלוק - אותו תא בו מעלים את הספינה למפלס הנהר הגבוה יותר. משם נלך לאורך הנהר כנגד כיוון השייט של הספינות, לכיוון מעגן הספינות של שטרסבורג.
 
שיט על נהר האיל עם Batorama
מעגן ספינות התיירות המקיפות את האי המרכזי ומגיעות גם לקריה האירופאית שם נמצאים הפרלמנט האירופאי ועוד בניני משרדים של הקהילה האירופאית.
הספינות מצויידות במערכת שמע עם הסברים במגוון שפות (אך לא בעברית) כך שניתן לשוט וגם לקבל הסבר על המבנים, הגשרים וההיסטוריה של שטרסבורג. הגשר הראשון אותו עוברים הוא גשר העורבים ומשם מקיפים את העיר.
בעונת התיירות מומלץ לרכוש הכרטיסים עם ההגעה לעיר ולהזמין מקום לשעה שנוחה לכם. אני אוהב לשוט בשעות בין הערביים ובסיום השייט להגיע לחזית הקתדרלה, לשתות בירה ולחכות למופע האור-קולי. משך השייט כ-50 דקות.
 
Maison Kammerzell
כמה צעדים צפונה מחזית הקתדרלה (16 Place de la Cathédrale) נמצא בית קמרצל, אחד המבנים המפורסמים ביותר בעיר ואחד הבניינים המעוטרים ביותר שנשתמרו מתקופת ימי הביניים. הבניין מתאפיין בסגנון גותי ומשמש כיום כמסעדה יוקרתית.
 
Synagogue de la Paix
בית הכנסת של קהילת שטרסבורג (1A Rue René Hirschler) נמצא ליד Contades Park. מדובר במבנה היסטורי מהמאה ה-12, המשלב בתוכו זכרונות ממלחמת העולם השנייה, השזורים במבנה יפהפה מתקופת הרנסאנס, בחצר של מנזר לאחיות לשעבר. בכל תקופת שביו של גלעד שליט בידי החמאס, התנוסס שלט ענק בחזית בית הכנסת הקורא לשחרורו של שליט.
 
שוקולד
מוזיאון סודות השוקולד נמצא מעט מדרום לעיר והוא חלק מדרך השוקולד האלזסית. בהתאם למסורת עתיקת היומין של החבל, שנחשב ליצרן שוקולד הגדול בצרפת, ולאורכו מציגים מעל 40 שוקולטיירים וקונדיטורים את יצירותיהם מעוררות התיאבון. המוזיאון חושף מגוון שימושים ואטרקציות עשויות שוקולד, שעשועים אינטראקטיביים, שוקולד על נגזרותיו ועוד.
 
L’Ancienne Douane
מסעדה איכותית עם אוכל מקומי ומנות במחירים סבירים. יש שיחלקו על איכות האוכל, אך הנוף מהמסעדה שנמצאת לצד הנהר בלתי נשכח. כתובת: 6, .Rue de la Douane, 67000 
 
*באדיבות אתר “דני בר-טיולים וסגנון חיים”:
www.danybar.co.il


פי.סי.חץ