עמוק באדמה

עמוק באדמה

דקות ספורות מראש פינה ובתוך מערה עתיקה, ממוקם אחד היקבים הייחודיים בארץ. הטמפרטורה הנמוכה והלחות ביקב מייסטר, אידיאליים להכנת ארבעה סוגי סוגי יין: קברנה סוביניון, מרלו, שיראז ובלנד, לצד ליקרים ושיכרים

ישראל פרקר
חזרתי לאחרונה מביקור ביקבים ובאתרים היסטורים שונים ומעניינים בגליל העליון. הפתעה חיכתה לי סמוך לכביש הראשי 90, צפונית לראש פינה. בצומת מחניים פניתי ימינה ושוב ימינה, חציתי מספר שלוליות מים, והגעתי לשדרת עצי דקל. המשכתי לנסוע צפונה ולפתע ראיתי מטעי זיתים ועצים אחרים. 
החניתי את הרכב בין עצי הזית, מול פתח מערה עתיקה וייחודית לידה ניצב השלט: “יקב מייסטר”, ונכנסתי פנימה מלא סקרנות.
פגשתי ביקב זוג צעירים נמרץ, הדר ואיתי, שסיפרו לי שאני נמצא בחוות מייסטר - גבעת אורן, המונה כ-60 דונם של עצים שונים, כרמים ומטעי זיתים וכמובן גם את היקב הייחודי.
 
15 דונמים של כרמי יין 
“יקב מייסטר” הוקם על ידי יעקב מייסטר בשנת 2002, כחלק ממתחם האירוח גבעת אורן לזכר חותניו של יעקב, זהבה וצבי אורן. בני הזוג אורן, הוריה של רעייתו רותי, היו מוותיקי המושבה ראש פינה ונרצחו לפני כ-25 שנה ככל הנראה על רקע לאומני.
מייסטר הוא פנסיונר של בנק הפועלים שנולד חקלאי וכנראה נשאר בנשמתו חקלאי כל השנים. לקראת הפרישה לפנסיה החליט יעקב לחזור לשורשיו והחל לעבד את השטח שעליו שוכן מתחם היקב אליו הגעתי, כמעט במקרה.
עד 1934 היה האזור מעובד על ידי תושבי ראש פינה שהיו יורדים אליו עם חמורים ופרדות, ומעסיקים במקום פועלים ערבים שנקראו “חרטין”. הפועלים התגוררו במערות ובמחילות המוצלות והטבעיות שהיו בסביבה, בתקופת החריש, הזריעה והבציר של השטחים החקלאיים.
במאורעות שנת 1934, הזכורים לשמצה, הערבים שרפו את השדות והרכוש שהיה במקום ונטשו את האזור היפה, שנהרס כליל.
בחווה הגדולה נטועים מאות עצי ארץ ישראל, עצי פרי ונוי, ויש בה פינות ישיבה, מדשאות מוצלות, משק חי, אוהל אירוח המתאים למשפחות וקבוצות ועוד.
מייסטר עיבד את הקרקע, העביר קווי מים, יישר את השטח, ונטע עצי פרי נשירים, כרמי זית, כרמי ענבים ועוד.
ניטעו כ-15 דונמים של כרמי יין עם זני הגפנים קברנה סוביניון בעיקר, מרלו, שיראז, קברנה פרנק, פטיט ורדו ופטיט סירה, שמהם מייצרים את יינות היקב עד היום.
 
לייצר יין מיוחד 
היינן של היקב עד לשנת 2012 היה יעקב מייסטר בעצמו, שהיה בוגר קורס היין הראשון של מכללת תל-חי. עד שנת 2014, פעל יעקב, כמעט לבדו, ואז חיפש  אנשים שיעזרו לו בעבודת החווה הרבה וביקב הנמצא בה.
כך התחילה עבודתם של איתי והדר, זוג צעיר מהגליל, שהיו מארחי במקום. הם חברו ליעקב, למדו ממנו את “סודותיו”, כיצד לטפל בצומח ובנטוע ובקיצור כל מה שצריך כדי להצליח ולהמשיך לקדם את חזונו במקום. הדר התאהבה במהרה בעולם היין והחליטה ללמוד את הנושא היין המרתק, ולייצר את היינות החדשים, בליווי אנשי מקצוע. שאיפתה היא לייצר יין מיוחד כמו היקב בו הוא מיוצר. הדר לומדת את תורת היין וייצורו בקורס היין המקצועי המתקיים במכללת אוהלו, שבקצרין. גם אחיו הצעיר של איתי, שגיא, החליט להצטרף לעבודת השניים, וכך מנסים השלושה לשמר, לפתח, לעבד ולטפח את חוות מייסטר ואת היקב שהקים כאמור יעקב.
 
לא צריך להשתמש במזגנים 
היקב, על מרתפי החביות ומכלי התסיסה, נמצא בתוך רשת מערות שהתגלו על ידי יעקב. במקום בו נחשפו גם גיתות עתיקות, עדות לייצור יין באזור גם בתקופה קדומה. במערות הקרירות הנמצאות בעומק האדמה, בהן מתבצע תהליך ייצור היין, לא צריך להשתמש במזגנים. הטמפרטורה הנמוכה והלחות במערה אידיאליים להכנת היין בתנאים טבעיים. במערה נמצאים גם מיכלים גדולים המלאים בשמן זית, המיוצר מהזיתים הגדלים במטעי הזיתים שבחווה. השמן האיכותי הוא בעל תו איכות של מועצת הזיתים ולדברי מארחי, רבים משבחים את טעמו ואיכותו הגבוהה.
לצד המערה נמצא מאגר מי גשם גדול, המשמש כבריכה לגידול דגים וברווזים. במי המאגר  משתמשים להשקיית עצי המטעים שבחווה בשנים שחונות.
היינות המובילים ביקב מייסטר הם: קברנה סוביניון, מרלו, שיראז ובלנדים שונים בהתאם להחלטות היינן. בחביות העץ שבמערה התיישנו היינות מבציר 2015, וגם כאלה מבצירים קודמים, אותם ייצר יעקב. בנוסף, מייצר היקב ליקרים ושיכרים שונים כגון: לימונצ’לו, רימונצ’לו, משמשצ’לו, שזיפצ’לו, שיכר דובדבנים, שיכר תפוז סיני, פסיפלורה ועוד.
 
כיף אמיתי לכל המשפחה 
הכל, יחד עם מוצרים ותוצרת חקלאית נוספת, מוצע למכירה בחנות המאולתרת שבמקום.
באחת משלוחות המערה הולכת ומסתיימת בניית שולחן מתכת ארוך עם אריחי קרמיקה. כאן יהיה בקרוב חדר הטעימות המודרכות לאורחים שיגיעו לבקר בחווה.
גם מתחם קמפינג יש בחווה והוא נמצא על מדשאה גדולה המשתרעת בין עצי הבוסתן. אזור הקמפינג של החווה מספק ללנים במקום מקלחות חמות ושירותים. לרשות האורחים עומד במדשאה מטבח מאובזר משותף, כשמסביבו פרושות פינות זולה מסודרות לישיבה ולמנגל, חאן מרכזי מוצל, בריכת שחייה ופינת חי. בקיצור כיף אמיתי לכל המשפחה.
ניתן להתגורר במקום גם בקרוונים נעים בהם מגיעים המטיילים ברכב.
חובבי יין מוזמנים כמובן לבקר ביקב ולחוות עם השלישייה, הדר, איתי ושגיא, מעט ממה שהללו חווים במהלך עבודתם במקום. 
meister@meister-farm.co.il הדר - 050-7190691.
 


פי.סי.חץ