בין הר לעמק

בין הר לעמק

החום הכבד לא הרתיע את קבוצת מיטיבי לכת של חיפה שיצאה להליכה בת 18 ק”מ בנחל תבור, בעקבות גילוי שרידי בית הכנסת מתקופת בית שני. להלן תיאור המסלול שעשו והמלצות לטיולים קצרים באזור שממוקם בגליל התחתון

ישראל ציגלמן. צילום: אריה וינר


עד היום התגלו ברחבי ארץ ישראל שבעה בתי כנסת בלבד מתקופת בית שני. בעקבות הפרסום לאחרונה כי במהלך חפירות ארכיאולוגיות בלב שמורת הטבע נחל תבור בגליל התחתון המזרחי, נחשף מבנה ייחודי ששימש בית כנסת בימי בית המקדש השני, החליטה קבוצה של מיטיבי הלכת מבין חובבי הטבע של חיפה, לפקוד את המקום.
ראוי לציין כי חובבי הטבע היא אגודת מתנדבים עברית ציונית, אשר נוסדה בעיר הכרמל לפני כ-80 שנה. מאז, חבריה הולכים ברגל, בשתי קבוצות רגילות ובקבוצה שלישית של מיטיבי לכת. ההליכות של מיטיבי הלכת יוצאות מחיפה בימי שישי בבוקר, בתדירות של אחת לשבועיים. מסלול הליכה רגיל נמשך שש-שבע שעות. חוברת מודפסת, ובה פירוט של כל ההליכות המתוכננות לשנה כולה, מתפרסמת אחת לשנה, וניתן לקבל אותה ללא תמורה.


שלושה שבטים
הגענו ברכבים אל כפר תבור וחנינו שם. מסלול ההליכה  היה באורך של כ-18 קילומטר, והתבצע ביום חם בו הטמפרטורה הגיעה לכ-35 מעלות. המסלול כלל את הקטעים הבאים: 

  • ירידה מכפר תבור, דרך המטעים, עד שביל ישראל, כקילומטר לפני הכניסה ליישוב כפר קיש. ראינו מולנו מדרום את קיבוץ עין דור. 
  • הליכה, בשביל ישראל, אל נחל תבור, והתקדמות בו אל תל רכש. 
  • טיפוס אל האתר הארכיאולוגי של תל רכש וביקור בביה”כ היהודי הקדום, מתקופת הבית השני, שנמצא לאחרונה בפסגת תל רכש. 
  • עקיפה דרומה של תל רכש בשביל מסומן אדום וטיפוס בשביל כחול אל קיבוץ גזית. 
  • ירידה מערבה, בשביל מסומן כחול, מגזית לכיוון נחל תבור וחזרה בשביל ישראל עד אל צומת גזית וכפר קיש. 
  • טיפוס, דרך מטע, בחזרה אל כפר תבור. 

האזור בו הלכנו נמצא בנחלת שבט יששכר. בהר תבור היה גבול הנחלה של שלושה שבטים - זבולון, יששכר ונפתלי. 
נחל תבור הוא אחד הנחלים הגדולים בגליל התחתון המזרחי, ואורכו כ-33 ק”מ, מנצרת עלית עד שפכו לירדן דרומית לקיבוץ גשר.
בחלק התחתון המזרחי שלו מתוח מעליו גשר האבן של מסילת הרכבת החיג’אזית, אשר נבנתה בזמן התורכים.
לאורך הקטע התחתון של הנחל נובעים ארבעה מעיינות והם: עין טחבית, עין רכש, עין זאב ועין שחל. 
11 מעיינות קטנים נוספים נובעים ביובלי נחל תבור ובמדרונות שבתחום השמורה, באזור כוכב הירדן.
המעיינות והזרימה החורפית הזינו בעבר חמש טחנות קמח, אשר את שרידיהן ניתן לראות עד היום לאורך הנחל (ארבע במקטע שבין עין שחל לכביש הבקעה ואחת ממערב לתל רכש). 


כפר תבור (מסחה) הנו כפר עברי אשר בו נוסד “ארגון השומר”, לפני יותר ממאה שנה. בית היסוד של ארגון זה נמצא במרכז הכפר. 
תל רכש (אנחרת המקראית) היא עיר המוזכרת ברשימת כיבושיו של תחותמס השלישי מלך מצרים (המאה ה-15 לפני הספירה). זו עיר שנכללה בנחלת שבט יששכר. באתר תל רכש מתקיימות חפירות ארכיאולוגיות קרוב לעשר שנים על-ידי משלחת מאוניברסיטאות מיפן וכן מרשות העתיקות. גילוי שרידי בית הכנסת העתיק באתר עורר עניין רב בקרב היסטוריונים וארכיאולוגים ברחבי העולם, היות והוא שופך אור על אותה תקופה חשובה בהיסטוריה של עמנו. חשוב להדגיש כי לאורך קירות בית הכנסת ששימש מקום לתפילה ולימוד התורה, בנויים ספסלי ישיבה מאבני גיר מסותתות.


טיולים קצרים
ניתן לעשות מסלולי טיול קצרים, הכוללים ביקור לאורך המים הזורמים בנחל תבור. 
מסלולים מעגליים כאלו לדוגמה הם ארבעת המסלולים הבאים: 
חניה בכניסה לכפר קיש וירידה דרך תל רכש אל נחל תבור וחזרה במסלול מעגלי. זהו מסלול הליכה של כשעתיים עד שלוש שעות. 
חניה בקיבוץ גזית ומסלול מעגלי בנחל תבור. ניתן לרדת מהרפת של גזית צפונה, בשביל מסומן אל הנחל, ללכת קמעא לאורכו מזרחה ולטפס חזרה אל קיבוץ גזית בשביל מסומן בצבע אדום. זהו מסלול הליכה של כשעתיים. 
חניה בקיבוץ גזית וירידה אל נחל תבור בסימון שבילים אדום. חזרה במסלול מעגלי בסימון שבילים שחור המטפס דרומה ומערבה. גם זהו מסלול הליכה של כשעתיים. 
חניה בפתח מבצר כוכב הירדן, ירידה אל נחל תבור בשביל מסומן ירוק וחזרה ממנו בטיפוס, דרך נחל דנה וציון קבר דן, במסלול מסומן בצבע שחור. זהו מסלול הליכה הנמשך כשלוש שעות. 

* הכותב הוא מנכ”ל של מכון ציגלמן לחקר השיווק וכן, מדריך מיטיבי הלכת באגודת חובבי הטבע-חיפה. ישראל הוא כלכלן, משפטן, מוסמך למינהל עסקים ומומחה לחקר שווקים וכן, מחברם של חמישה ספרים מקצועיים.
דואר אלקטרוני: office@ziegelman.co.il,
אתר אינטרנט: www.ziegelman.co.il.

 


פי.סי.חץ