ערבה לטעמי

ערבה לטעמי

ביקור בחבל הארץ הקסום והייחודי שהנו הרבה יותר ממקום על פניו חולפים בדרך לאילת

אבי אובליגנהרץ


“הערבה היא חבל ארץ שכמעט כל ישראלי עבר בו אך מעטים מאוד מכירים אותו. הוא חבל ארץ שתעבור בו במהירות של 110 קמ”ש על כביש הערבה, אולי תעצור ללגום קפה בתחנת דלק, אך רק לעתים רחוקות תעצור בו לסיור של ממש. הערבה היא חבל ארץ שמבחינת רבים הוא תמיד “בדרך ל...” אבל אף פעם לא היעד”, מציין נתנאל אלינסון, ראש המכינה הקדם צבאית ערבה- חצבה בהקדמה ל”מִדֶּרֶךְ הָעֲרָבָה”, ספר טיולים חדש בערבה התיכונה שנכתב על ידי חניכי מחזור ז’ של המכינה.
הערבה הישראלית משתרעת על כ-200 ק”מ בלבד של מרחבי פרא מרהיבים, מדרום ים המלח ועד מפרץ אילת בין הרי אדום ממזרח ובין הר הנגב במערב. היא גדושה בשמורות ואתרי טבע, ושלל אטרקציות לחובבי הספורט האתגרי, מטיילים סולידיים, מבוגרים וילדים כאחד.
מרכז ויידור - חלון לחקלאות בערבה


כיוון שכמעט כל מבקר שמגיע לערבה שואל את עצמו מי הם כ-7500 המשוגעים שהחליטו להתיישב בחבל הארץ המרוחק והמבודד, מומלץ להתחיל את הביקור באזור במרכז ויידור חלון לחקלאות בערבה. מדובר בחוויה אינטראקטיבית ורב חושית הממחישה היטב את הקשיים עימם התמודדו ראשוני המתיישבים ועדיין מתמודדים כיום בני הדור השלישי. הביקור במקום הייחודי כולל חשיפה לחקלאות המתקדמת, עולם החי וצומח ואתגרי האקלים והקרקע באמצעות חלל חוויתי מסקרן, בו תוכלו להוריד גשם, לחפור עמק, להפוך לחקלאים לרגע אחד ולהציץ לתוך חייהן של חלק ממשפחות הערבה; סרט תלת ממדי בכיכובו של עץ עתיק יומין וכניסה לחממות תצוגה עם מיטב גידולי הערבה.
פרטים: 052-8666114, 077-5681608.
http://www.vidor-center.co.il   
דרך השלום 


בהסכם השלום עם ירדן (1994) התברר שחלק משדות המושבים חצבה ועידן שוכנים מעבר לנחל הערבה המהווה את הגבול המנדטורי, ולכן קיבלו הירדנים שטחים חלופיים בתמורה לשטחים החקלאיים של היישובים הישראליים שנשארו בידיהם. סיור בדרך השלום שמתחיל בסמוך לכניסה למושב עידן ממחיש היטב את הדבר. מעידן נוסעים דרומה למאגר חצבה המשתרע על כ-500 דונם ואוגר מי שטפונות, והדרך אליו עוברת בנוף מבותר סלעי חוואר הלשון. כאשר המאגר מלא, ממשיכים עודפי המים לזרום במורד האפיק והם נקלטים בשני מאגרים נוספים - עידן ונאות תמרים, המשקים את שדות כיכר סדום. 
שבים לדרך השלום וממשיכים דרומה עד ל”מצפור השלום”, מרפסת תצפית שהקימה קק”ל משמאל לדרך. המצפור נבנה בצורה המשתלבת בסביבה. מכאן ניתן לצפות לעבר הנופים המרשימים של נחל הערבה והרי אדום. למרגלות המצפור יש שביל מעגלי קצרצר, העובר בתוך נקיקים קטנים של חוואר הלשון, סלע ששקע באגם שהשתרע מחצבה ועד הכנרת לפני עשרות אלפי שנים. ממשיכים דרומה וסמוך לחממות של עין יהב הדרך פונה שמאלה, על פי השלט ג’בל חופירה. סמוך לאבן גבול מס’ 93 מתגלה מצפור חופירה הצופה על החלקות המעובדות של המושב הוותיק, הרי אדום והרי הנגב. מכאן נמשכת דרך השלום למושב עין יהב, שם מסתיימת הדרך בת 25 הק”מ.
פארק ספיר


הפארק המכונה גם “העמק הנעלם”, שוכן בצד כביש הגישה ליישוב מרכז ספיר, ומשתרע על כ-150 דונם. לב הפארק הוא אגמון חביב עם ברווזים, שמימיו נקווים בשקע טופוגרפי. במהלך חפירת יסודות ליישוב מרכז ספיר התגלו מי תהום שאותם היה צורך לנקז. הפתרון שנמצא הוא הזרמת המים לשקע, יצירת אגם ו”נווה מדבר” סביבו. קק”ל הוסיפה לצמחייה המדברית הטבעית מדשאה, עצים וצמחי נוי. עתה יש כאן מפל מלאכותי קטן המופעל בשעות היום, מתקנים לנופש בחיק הטבע, שירותים אקולוגיים, מגרש משחקים לילדים, שולחנות פיקניק, ואפילו מטע צעיר של עצי באובב ממש כמו בספר “הנסיך הקטן” עם מטוס קטן כמו ההוא של סנט-אכזופרי. הביקור בפארק אינו כרוך בתשלום וניתן ללון בו לינת שטח.
לוטן - הקיבוץ האקולוגי


באתר האינטרנט שלו מאופיין קיבוץ לוטן הממוקם כ-50 ק”מ מאילת כ”קהילה אקו-יהודית המקיימת ומובילה פעילות של אקולוגיה ויהדות מתחדשת הן לציבור הרחב והן לחברי הקהילה. קהילת לוטן היא קהילה רבגונית ופלורליסטית המכבדת את השונות שבה, קהילה חיה המקיימת פעילות תרבותית, חינוכית ורוחנית, הכוללת מפגש חברתי, למידה ועשייה משותפת”.
בתי הקיבוץ בנויים כולם בנייה ירוקה - בוץ מקומי, אבני מדבר, צמיגים משומשים וחפצים אחרים שאבד עליהם הכלח. למבקרים במקום מוצע סיור מרתק ב”אקו-כיף”: מרכז לאקולוגיה יצירתית הממחיש הלכה למעשה עקרונות הנוגעים למיחזור ולשימור הסביבה. כיצד ניתן לצמצם ולו במעט את כמויות הפסולת שאנו יוצרים, ועשיית שימוש חוזר בפסולת למען שמירה על כדור הארץ. הסיור כולל ביקור בגן משחקים ממוחזר, גינה אורגנית, התנסות בבנייה בבוץ, שרותי קומפוסט לצלילי מוסיקה קלאסית ועוד. בנוסף מתקיימים במקום סיורי טבע מדבריים, סדנאות וסמינרים שעניינם בנייה טבעית, שימור ועוד.                                                                                                                      
פרטים: 08-6356935, 054-9799048
http://kibbutzlotan.com 
נאות סמדר- פנטזיה מדברית


ב-1989 עלתה קבוצת ירושלמים על אדמות קיבוץ שיזפון שננטש, והקימה בו קיבוץ מתחדש  שליבו מכוון לשיתוף פעולה בין אדם לחברו ולסביבתו. נאות סמדר הממוקם ליד צומת שיזפון, הנו נווה מדבר אורגני המשתרע על שטח של כ-800 דונם תוך דגש על התחום האקולוגי: חקלאות אורגנית (כרמים ויין, זיתים, תמרים, עיזים, גבינות ושמן), בנייה מדברית, מיחזור והשבת מים. 
במרכז הקיבוץ ומתנשא לתלפיות ניצב בית האומנויות שנבנה במשך 15 שנה ונראה כאילו נלקח מספרי האגדות, פנטזיה מדברית ראוותנית השונה לחלוטין מהארכיטקטורה הקיבוצית הצנועה והמוכרת. 
באולמות המרווחים שוכנות סדנאות אמנות כמו צורפות, ויטראז’, קרמיקה, ציור על משי ואריגה, ואת עבודות האומנים ניתן לרכוש בגלריה בה מתחילים את הסיור העצמאי או המודרך בתיאום מראש. התצפית מגג המבנה, שאת קירותיו מקשטים תבליטי חיות, מרהיבה ואחרי שסיימתם לסייר במקום אתם מוזמנים לסור ליקב הבוטיק האורגני המבוסס על ענבי הכרם המקומי. בכרם מטופחים הזנים קברנה, סובניון בלאן, שירז ומוסקט קנלי, המניבים ענבים בעלי טעם עשיר וייחודי, תוצר של האקלים המדברי.
פרטים: 054-9798957  visit@neot-semadar.com 
יש עוד הרבה אטרקציות ודברים לעשות בערבה התיכונה והדרומית אבל על כך אולי בכתבה הבאה.

 


פי.סי.חץ