חוברה לה יחדיו

חוברה לה יחדיו

חג היובל לאיחודה של ירושלים מהווה עילה נהדרת לחזור אל העיר אשר בדד יושבת, כולה זהב, נחושת ואור, ואווירה צלול כיין

כתב וצילם אבי אובליגנהרץ

 

כיפת הכסף מתנשאת מעל חומות העיר העתיקה
“הר הבית בידינו - ירושלים היא בירת ישראל לנצח ואתם עשיתם את זה. אם יבוא מישהו וינסה לקחת, הוא לא יקח, לא יקח כי לא תתנו - לא תתנו כי אין צדק לתת. כולה בצדק כי היא שלנו”, אמר מפקד חטיבת הצנחנים מוטה גור מיד לאחר שהחטיבה בפיקודו שחררה את הר הבית והכותל המערבי, מהלך שהביא במידה רבה לאיחוד שני חלקי העיר.
לכבוד יובל לאיחודה של בירתנו הנצחית, העלנו את ירושלים על ראש שמחתנו וחזרנו מהעיר שלכל שיריה אנו כינור עם שלל טיפים והמלצות.
מעלית הזמן
את הביקור בעיר שחוברה לה יחדיו שווה לפתוח במסע רב חושי, ייחודי ומרתק ב”מעלית הזמן”, מיצג דו ממדי שלוקח את נוסעיו 3,000 שנה אחורה, ובמשך כ-30 דקות ממחיש את ההיסטוריה המפוארת של ירושלים על קצה המזלג. המסע מתרחש בבטן האדמה ועובר בין השאר בימי בית ראשון ושני, לידת הנצרות והצלבנים, הכיבוש המוסלמי, שחרור ואיחוד ירושלים ועד להווה. מורה הדרך שלכם (חיים טופול) לוקח את הצופים למפגש בלתי אמצעי עם מלכי ישראל השונים, הנביא ירמיהו, ישו ורבים אחרים, ועושה סדר בהיסטוריה המורכבת של העיר. המסע הבלתי שגרתי מסתיים בריחוף מעל העיר תוך מבט מלמעלה על האתרים הכי בולטים בה. 
מיצג דו ממדי נוסף המוצע באתר השוכן בשדרות ממילא, הנו “אני ירושלים”, חוויה רב חושית בת 25 דקות המשלבת שלל מראות, צלילים, ריחות ואנשים ומחברת אתכם אל ירושלים של מטה וירושלים של מעלה. המופע נוצר מתוך רצון לתת לכל אחד ואחת להתחבר אישית לבירת ישראל ולנשום את הגוונים, להתרגש ולרגש, לצלול יחד אל תוך החוויה ולמצוא בה את הקשר האישי שלנו אל ירושלים. פרטים נוספים: 02-6248381 או באתר www.time-elevator.co.il
הרובע היהודי המתחדש
החברה לשיקום ופיתוח הרובע היהודי בירושלים פתחה מספר אטרקציות ופעילויות באתריה לרגל חגיגות היובל לאיחוד העיר שבלבה חומה:
לגעת ברגע - בודדים הרגעים שנחרטים בזכרון הקולקטיבי ושיש להם פסקול ברור, תמונה שעולה מייד בזכרון.

ספר התהלים והשופר של הרב גורן, תערוכת לגעת ברגע

רגע שחרור הכותל ואיחוד ירושלים הינו אחד מאותם רגעים יוצאי דופן שהפכו לאייקונים בהיסטוריה העשירה של עמנו. תערוכה מרגשת במיוחד בגן הארכיאולוגי מרכז דוידסון, המספרת באופן מרגש ומקורי על שחרור הכותל המערבי למי שראה וחווה את המאורע ההיסטורי ולמי שגדל על הסיפור ההרואי באמצעות סיפורם המיוחד של האנשים שהיו שם, שעיצבו את הזיכרון של כולנו. בין הפריטים האותנטיים המוצגים בתערוכה ניתן למצוא את השופר בו השתמש הרב שלמה גורן בכותל המערבי ברגע ההכרזה, העתק בכתב ידה של נעמי שמר לשיר ירושלים של זהב, מפות הכניסה לעיר העתיקה בעת המלחמה ועוד. קהל המבקרים בתערוכה מוזמן להוסיף לקיר “הרגע שלי” את החוויה האישית שלו מרגע איחוד העיר ירושלים.  
מעבר בין הקארדו לבית כנסת החורבה החולף תחת קשת ביזנטית - מעבר תת קרקעי חדש המחבר בין הקארדו לקומת הארכיאולוגיה המשומרת בבית הכנסת החורבה, בה מוצגות עתיקות מימי בית שני והתקופה הביזנטית. העוברים במעבר החדש נחשפים לקשת הביזנטית המקורית, אשר חיברה את מרכז העיר הביזנטית אל רחוב הקארדו. הקשת התגלתה במהלך העבודות לשיקום בית הכנסת “החורבה”.                                          
הפסיפס הרביעי במסגרת פרויקט “ירושלים של פסיפסים” - ירושלים של פסיפסים הינו פרויקט אמנותי המבוסס על ציוריו של האמן דודו הראל, ברחבת הקארדו הסגורה, הממחיש את חיי השוק והמסחר בירושלים בתקופה הביזאנטית. לפני מספר ימים הוצב במקום הפסיפס הרביעי מתוך תשעה פסיפסים המתוכננים בפרויקט. פסיפס זה מציג חנות תבלינים ומצטרף לחנויות הבדים, החיות וכלי הזכוכית.                                                                        

הפסיפס הרביעי בפרויקט “ירושלים של פסיפסים”

מרכז הסברה ותיירות - באתר הארכיאולוגי “הבריכה המדורגת” נפתח לאחרונה מרכז ההסברה לתייר ברובע היהודי. אתר זה שימש בימי בית שני כמקווה טהרה מרשים ובתקופה הביזנטית הועמק והוסב לבור מים גדול. באתר מוצגים לקהל פריטים ארכיאולוגיים שנמצאו ונחפרו ברחבי הרובע. במרכז ההסברה החדש מופעלים שירותי דואר תיירותי, מערכת מידע משוכללת לאתרי הרובע, שירותי איזי גייד ועמדות להטענת מכשירי סלולר. כמו כן משמש המקום כעמדה להפצה ומכירה של עזרי הדרכה, ספרים ומפות טיולים בעיר העתיקה.                                                 אתר הנצחה מחודש ללוחמי קרבות תש”ח - אתר המאחד בתוכו את מוזיאון לבד על החומות שהיה מוצב בקרדו וסיפר את סיפור נפילת הרובע בתש”ח וכולל מיצג היסטורי המתאר את הקרב האחרון על הרובע המבוסס על צילומיו של ג’ון פיליפס, צלם עיתונות אמריקאי שתיעד את עשרת הימים האחרונים של הקרבות ברובע במלחמת תש”ח. פרטים נוספים: 02-6265906 או www.rova-yehudi.org.il/he
בלבנו - מיצג אורקולי

הצנחנים מול הכותל במיצג "בלבנו"

חומות העיר העתיקה משער יפו ועד לככר צה”ל, משמשות מדי ערב כמסך ענק ברוחב 250 מטר למיצג אורקולי מרשים לציון חמישים שנה לאיחוד ירושלים. תחת הכותרת “בלבנו” מציג המופע הפתוח לקהל הרחב ללא תשלום, את סיפור אהבתו של העם היהודי לירושלים - הקמתה ועברה המפואר, הגלות ממנה והכיסופים אליה, שחרור העיר, והפסיפס האנושי והתרבותי המתאפשר בה כיום. המיצג מוקרן בימים א’- ה’ בשעות 20.00, 21.00 ו-22.00 עד ה-17.7. 
פרטים נוספים: מוקד עיריית ירושלים 106*

*בתמונה - הכותל המערבי והר הבית


פי.סי.חץ