הנהירה לוורשה

הנהירה לוורשה

הביקור בוורשה מאפשר לגלות טפח מהעבר והמורשת המפוארים של הקהילה היהודית בעיר, והזדמנות להבין כיצד הפכה בירת פולין לאחד מהיעדים המבוקשים כיום באירופה

כתב וצילם אבי אובליגנהרץ

בשנת 2016 ביקרו בפולין 139 אלף תיירים ישראלים, לעומת 100 אלף בשנת 2015. מדובר בעלייה של 40% ועל פי תחזיות משרד התיירות המקומי, השנה צפויים לנחות בפולין כ-170 אלף ישראלים, כלומר עלייה של 70% בשנתיים.
מדי שבוע נוחתות בוורשה, קרקוב, לובלין, גדנסק, פוזנן, וורצלאב וקטוביץ', כ-20-30 טיסות ו-40 שבועיות בעונת השיא. אז איך קרה שהמדינה שלמעט גרמניה הכי מזוהה אצלנו עם השואה והיחסים עימה חודשו רק ב-1990, הפכה לאחד היעדים הכי מבוקשים בקרב אזרחי ישראל? 
מסע משותף בן אלף שנים
ההיסטוריה של פולין, מדינה שהוקמה לפני כ-1000 שנים ותור הזהב שלה התרחש 400 שנה לאחר מכן, במאה ה-16 בעקבות ברית "האיחוד של לובלין", הינה ייחודית ומרתקת. לצד שנים רבות של שפע כלכלי ותרבותי, ידעה המדינה תקופות שפל ארוכות שהחלו במאה ה-17 ונמשכו לסירוגין עד שלהי המאה ה-20. מאז השתחררה מכבלי האימפריה הסובייטית, החלה פולין ללבלב ובמיוחד בירתה ורשה שהפכה מעיר אפרורית מנומנמת לאחד הכרכים הכי תוססים כיום ביבשת אירופה. 
מזג האוויר הנוח יחסית, סבר הפנים היפות בו מקבלים המקומיים את התיירים, המחירים הנמוכים עד מצחיקים הן במסעדות והן במרכזי הקניות, סצנת חיי הלילה התוססת והשילוב בין ישן לחדש, הם הסיבות העיקריות למהפך שעברה העיר, הממוקמת על גדות נהר הוויסלה.

האנדרטה לזכר יהודי גטו וורשה על רקע המוזיאון לתולדות יהודי פולין

עד מלחמת העולם השנייה היוו היהודים כשליש מתושבי ורשה. לא בכדי נחשבה הקהילה היהודית לאחד המרכזים היהודיים החשובים באירופה, והיא נכחדה כמעט כליל במהלך המלחמה. אי לכך שווה להתחיל את הביקור בעיר, המונה כ-1.9 מיליון איש, במוזיאון תולדות יהודי פולין הלוקח את מבקריו למסע משותף בן אלף שנים - מימי הביניים ועד העת החדשה. המוזיאון בעל המבנה המרשים, הממוקם מאחורי האנדרטה לזכר יהודי גטו ורשה ולוחמיו שיצר נתן רפופורט, מחולק לשמונה גלריות אינטראקטיביות אשר שטח התצוגה הכולל שלהן הנו מעל 4000 מ"ר. בכל אחת מהגלריות תמצאו שפע של דברים מעניינים ובמהלך הסיור העצמאי, הלוקח בדרך כלל כשלוש שעות, תוכלו להיעזר במדריך הקולי בעברית. התצוגות השונות נותנות מענה מקיף לשאלות כגון: מאין ומתי הגיעו היהודים לפולין? כיצד הפכה ארץ זו לביתה של הקהילה היהודית הגדולה בתבל ומה היתה תרומתה של האחרונה לתור הזהב של פולין?
כתובת: ul. Mordechaja Anielewicza 600-157 Warszawa
השריד היחיד לחומת הגטו 
מהמוזיאון, הנראה כקופסה מלבנית שעטופה בפיסות זכוכית, לסיור בכיכר המשלוחים (אומשלגפלץ) אליו הובאו ביולי 1942 כ-290 אלף מיהודי העיר לקראת העלאתם לרכבת שתביאם לתחנתם הסופית: מחנה ההשמדה טרבלינקה. מהכיכר הממוקמת בקצהו הצפוני של גטו וורשה ברחוב סטאבקי, נצעד בנתיב הגבורה העובר ברחובות העיר דרך נקודות ציון חשובות נוספות דוגמת מפקדת לוחמי המחתרת היהודית בגטו ברחוב מילא 18, בית הקברות היהודי ברחוב אוקופובה המכיל קברי אחים של נרצחי גטו ורשה, בית היתומים של המחנך ינוש קורצ'ק, בית הכלא פאבייק בו נאסרו יהודים והשריד היחיד לחומת הגטו, בתוך חצר פנימית של בניין העומד ברחובות סיינה מספר 55 וזלוטה מספר 62, בסמוך לתחנת הרכבת המרכזית בעיר. את החלק היהודי של הטיול הנכם מוזמנים לחתום בבית הכנסת ע"ש נוז'יק (טווארדה 6) שהוקם ב-1902 והינו היחיד שפעל בעיר בתקופה שקדמה למלחמת העולם השנייה, שרד את תקופת השואה ופעיל גם כיום. ראוי לציין כי לפני המלחמה פעלו בעיר כ-440 בתי הכנסת וכיום פועלים בה רק שבעה.


כיכר השילוחים

משכן מלכי ונשיאי פולין
מספר הפעמים הרב בהן נחרבה ונבנתה מחדש, זיכתה את ורשה בכינוי "עיר הפיניקס" על שם עוף החול המיתולוגי ששוב ושוב קם לתחייה. הדבר בולט בעיר העתיקה (Stare Miasto) הגדושה לעייפה בסמטאות ציוריות, מבני עבר מעניינים ואינספור נקודות חן שזיכו אותה בהכרה על ידי ארגון אונסק"ו כאתר מורשת עולמית. מומלץ להגיע אל העיר העתיקה בצעידה על רחוב Krakowskie Przedmiescie, רחוב יפה ועתיר מסעדות, בתי קפה וחנויות ססגוניות המסתיים בכיכר הארמון (Plac Zamokwy), בה מוצב פסלו של המלך סיגמונד ואזה השלישי משנת 1644, אחד המונומטים העתיקים הבודדים בעיר ששרדו את מלחמת העולם השנייה.
מעל הכיכר מתנשא הארמון המלכותי (Zamek Królewskii). הארמון, שנבנה במקור במאה ה-14 ושימש משכן מלכי פולין, נשיאי המדינה והפרלמנט, נהרס כליל במלחמת העולם השניה ושוחזר מחדש בעבודת נמלים שארכה כ-13 שנה. ניתן לסייר בארמון שחדריו מרוצפים במרצפות מצוירות וססגוניות, וקירותיהם מצופים עיטורי זהב, המשמש ככיום כמוזיאון ובו מוצגים ציורים של רמברנדט וציירים פולנים, וכאתר הרשמי לעריכת טקסים ממלכתיים.
כתובת: Plac Zamkowy 4 00-277 


פסלו של המלך סיגמונד ואזה השלישי על רקע הארמון המלכותי

בתולת ים אוחזת בחרב
צלצול הפעמונים נשמע בכל רחבי ורשה וגם אם תנסו לא תוכלו לפספס אותם ואת צריחי הקתדרלות והכנסיות הרבות בעיר. אם כבר הגעתם עד הלום אל תוותרו על ביקור בבזיליקה של ג'ון המטביל (Bazylika Swietego Jana), הקתדרלה המרכזית של ורשה הממוקמת כ-100 מטר מכיכר הארמון, אליה הכניסה ללא תשלום וניתן להתרשם בה מיצירות אומנות מיוחדות. מפעם לפעם נערכים במקום, המעוצב בסגנון גותי, קונצרטים ויודעי דבר מספרים כי מדובר בחוויה מענגת לחובבי המוסיקה.
כתובת: ul. Świętojańska 8
כיכר השוק העתיקה (Rynek Starego Miasta), ממוקמת בצידו המערבי של הנהר, ליד גשר שלאסקו-דברובסקי, ושימשה בעבר ככיכר המרכזית של העיר. בכיכר המלבנית שראשיתה במאות ה-13 וה-14, התנהלו חיי המסחר, הכלכלה, החברה והפוליטיקה, עד המאה ה-18. בלב כיכר השוק היה ממוקם בית העירייה הישן, שנחרב בשנת 1917. במלחמת העולם השנייה הכיכר נהרסה לחלוטין, אולם היא שופצה ושוקמה וכיום המבנים בה מתאפיינים בסגנון הבארוק והרנסנס, וסביבה סמטאות פסטורליות, הסגורות לכניסת כלי רכב פרטיים.
במרכז הכיכר ניצב פסל של בתולת ים, סמלה של ורשה, אוחזת בחרב ובמגן, נכונה להגן על תושבי העיר כחלק מנדר אותו נדרה. בת הים שנלכדה על ידי סוחר רשע, שוחררה לחופשי על ידי דייגים ששמעו את זעקתה, ומאז היא כאמור ניצבת על המשמר. בבית מספר 20-18 שוכנים גלריה לאמנות מודרנית ומוזיאון לספרות על שם אדם מיצקביץ', ובצידה הצפוני של הכיכר נמצא המוזיאון ההיסטורי של ורשה. בקרבת הכיכר גם מסעדות ובתי קפה רבים, גלריות וחנויות, והברביקן (Barbican), שער מרשים שנבנה ב-1548 ושריד לחומות העתיקות שהקיפו את העיר, המהווה חיץ בין העיר העתיקה ל"עיר החדשה". 

*בתמונה - בית הכנסת ע"ש נוז'יק


פי.סי.חץ