סכנה ברורה ומיידית

סכנה ברורה ומיידית

3 מפעלי קירור בסכנת סגירה עקב סמיכותם למרכז מסחרי שעתיד לקום בגליל

המשרד להגנת הסביבה מתריע, כי הכוונה לבנות את מתחם המסחר "ביג" בקריית שמונה מהווה סכנה לתושבי המקום, בעקבות הסמיכות הרבה של המתחם לאתר המכיל 57 טון אמוניה.

סמוך למתחם המסחרי שעתיד לקום באזור התעשייה בעיר הצפונית בפברואר 2009, שוכנים המפעלים תנובה גליל, עוף הגליל וקירור הגליל. שלושת המפעלים מאחסנים כמות ניכרת של אמוניה למטרות קירור. נודע כי המשרד להגנת הסביבה שוקל לבטל את היתר הרעלים שניתן למפעלים.

מנכ"ל המשרד, אלוף (מיל') שי אביטל, פנה לאחרונה לכל הגורמים המעורבים בהקמת המתחם וציין, כי "זהו מהלך חסר אחריות בכל הקשור לחיי אדם. הקמת המתקן במקום זה עלולה לגרום לפגיעה קשה בחיי אדם בשגרה, עקב תאונות או רעידות אדמה, או עקב אירועי טרור ופגיעה של טילים במתקן בקרית שמונה, סיטואציה המוכרת היטב בסביבה זו". במכתבו לראש המועצה האזורית גליל עליון, למנהלי מפעלי הקירור וליזמי מתחם "ביג", מאשים אביטל את הנוגעים בדבר, בהעדפת הרווחים על פני האחריות לחיי אדם. "אני תוהה אם במקום 57 טון אמוניה היו באתר עשרות טונות של חומר נפץ, האם גם אז הם היו מוכנים לבנות מרכז מסחרי במקום זה?!".

אביטל הדגיש במכתבו, כי במידה ומרכז "ביג" יאוכלס, יראה זאת המשרד להגנת הסביבה כשינוי התנאים בשטח, ועל כן המשרד לא ימשיך לאשר למפעלים באזור היתרי הרעלים, כפי שניתנו עד כה. משמעות הדבר היא, כי המשרד להגנת הסביבה יפעיל את סמכותו החוקית, וישלול את היתרי הרעלים למפעלים המצויים בקרבת ובאזור המרכז המסחרי ביג.

לפני שלוש שנים מכרה סיידר גליל (היום חברת מנגל) שטח של 30 דונם למרכז ביג. התוכנית להקמת המרכז המסחרי על שטח של 9,000 מ"ר אושרה לפני שנתיים בוועדה המקומית לתכנון ולבנייה. המשרד להגנת הסביבה ומשרד הבריאות ערערו על ההחלטה בפני ועדת ערר, אך גם זו קבעה כי המרכז יוקם. על פי נתונים של מכבי אש גליל־גולן, בחמש השנים האחרונות אירעו לפחות חמישה מקרים של דליפת אמוניה.

במלחמת לבנון השנייה, לדוגמא, נחתו באזור קריית שמונה כ-1,000 קטיושות, שאחת מהן אף פגעה באחד המפעלים. כתוצאה מהפגיעה השתחרר כמה טונות של גז אמוניה לאוויר, ורק בזכות היערכות נכונה של צוותי המפעל, היחידה הסביבתית גליל עליון והמשרד להגנת הסביבה נמנע אסון כבד. 

 


פי.סי.חץ