המרכיבים הראשיים של מערכת המיזוג הותקנו בבי

המרכיבים הראשיים של מערכת המיזוג הותקנו בבי"ס פורטר

המבנה יהיה הבניין הירוק הראשון באוניברסיטת תל-אביב ואחד הראשונים מסוגו בארץ

האלמנטים המרכזיים של מערכת המיזוג העתידית הונחו לאחרונה במשכנו החדש של בית הספר ללימודי הסביבה ע"ש פורטר. המבנה, שמוקם מעל נתיבי איילון, יהיה הבניין הירוק הראשון באוניברסיטת תל-אביב ואחד הראשונים מסוגו בארץ.
הבניין, שבנייתו החלה בנובמבר 2011 ותושלם ככל הנראה בקיץ הקרוב, מיועד להיות הבניין הראשון בישראל שיזכה לדירוג המרבי של התקן האמריקאי לבנייה ירוקה - Leed Platinum. המבנה הייחודי ישמש כמעבדה ייחודית ונגישה לאדריכלות ירוקה ולחקר הסביבה וישלב טכנולוגיות סביבתיות מתקדמות, כגון: מערכת למיחזור מים, מערכת ויסות אקלימית ומערכת לייצור וחיסכון באנרגיה המושתת על קולטנים פוטו וולטאים על קירות הבניין.
שלל האמצעים הירוקים יביאו לחסכון משמעותי ביותר באנרגיה והנתונים המרשימים יוצגו לציבור הרחב במגוון דרכים: מבקרי בית הספר יוכלו לצפות במידע על גבי מסכים מושכי עין בכניסה לבניין; הנוסעים בנתיבי איילון וכל הצופים בבניין מדרום ייחשפו למסך ענק שיוצב במרכז ה-EcoWall; וכל המתעניינים יוכלו לגלוש ולהתעדכן באתר האינטרנט של הבניין הירוק. 
אין ספק שאחת המערכות המרכזיות במשכן החדש היא מערכת המיזוג התרמו סולארית שעל תכנונה הופקד משרד אסא אהרוני בהנהלת מהנדס יהושפט אהרוני. לאחרונה הונחו כאמור כמה מהאלמנטים המרכזיים של מערכת המיזוג העתידית: תעלות המיזוג העילי של קומת המרתף והכניסה, אשר יובילו מים קרים לצינון החלל; וכן הכנות לפתחי מיזוג מיוחדים המעצימים את זרימת האוויר הקר אל תוך המרחב הפנימי. כל פתחי המיזוג כוסו כדי למנוע חדירת אבק, חלקיקים ולכלוך לתוך המערכת. 
"זו הקפיצה הבאה במיזוג. באמצעות קולטי שמש, אנחנו מייצרים מים חמים, בדומה לדוד השמש הביתי", אמר אהרוני, שתכנן גם את המערכת בבית הספר הירוק בכפר סבא. "את המים החמים ננצל כמו מקררי הספיגה של פעם, כדי לבצע דחיסה כימית שתקרר את המים הזורמים למבנה. בחורף אפשר להזרים למבנה את המים החמים באופן ישיר, ואז הוא מתחמם. אפשר להגיע כך לחיסכון של 70% מהאנרגיה ביחס לשימוש במזגנים חשמליים". 
לדבריו, המערכת שצפויה לחסוך כ-40 אחוז מתצרוכת האנרגיה של המבנה, מורכבת מ 450- מ”ר של שפורפרות ואקום שקופות ובתוכן צינורות עם תערובת מים וגליקול הממוקמות על החזית הדרומית של המבנה. קרינת השמש מחממת את הנוזל לטמפרטורה של כ 95- מעלות צלזיוס בלחץ של 3 אטמוספרות. הנוזל החם נע בצנרות ומגיע אל יחידת קירור המים במחזור ספיגה חד-דרגתי הממוקמת על הגג צ’ילר הספיגה ממיר את המים החמים למים קרים ומזרים אותם אל היטאו"ת )יחידות טיפול באוויר) הממוקמות על הגג.


פי.סי.חץ