תוצרת כחול לבן: פותח פטנט לשיפור הנצילות של המזגן

תוצרת כחול לבן: פותח פטנט לשיפור הנצילות של המזגן

באמצעות שימוש חוזר בלחות המצטברת במאייד

ירון כהן, סטודנט להנדסת חשמל והנדסה מכונות במכללה האקדמית סמי שמעון, פיתח מנגנון חדשני לשיפור וייעול מערכות מיזוג אוויר מפוצלות לשימוש ביתי. 
העיקרון העומד מאחורי המערכת, שפיתח בסיוע המנחים ד"ר מקסים מזריצר ואביחי פטל, הוא העלאת מעבר החום מהמעבה לסביבה, מהלך שמפחית את פעולת המדחס. פעולה זאת מתבצעת באמצעות ניקוז הלחות המצטברת על פני המאייד, שימוש חוזר במים קרים אלו והתזתם בצורת ערפילים אל עבר המעבה.
תהליך הבנייה של המוצר הורכב ממספר שלבים, שכללו איסוף מידע ולימוד של פעולת המערכת והחלקים השונים, בחינת מספר חלופות למציאת דרך הפעולה המיטבית לפתרון זה וכמובן בדיקה מלאה של הפתרון שנבחר, שכלל סכימות, התאמות בין חלקי המערכת ובחירת הרכיבים המתאימים עבורה. בשלב זה הוצג האבטיפוס הראשוני, לצורך ווידוא ובדיקה שהפתרון אכן עובד.
התוצאות שהתקבלו מהאבטיפוס הציגו עלייה של 15 אחוזים בנצילות האנרגטית של פעולת המדחס, שהתאפשרה כתוצאה מהשימוש במערפלים שהורכבו על המעבה. "התוצאות  החיוביות שהתקבלו עשויות לסלול דרך לפיתוח תעשייתי של המוצר והטמעתו בשוק המיזוג המקומי והבינלאומי, במטרה לעזור למשתמשים לחסוך באנרגיה תוך שמירה על חום או קור בביתם וכאמצעי נוסף להתמודדות עם האתגרים העומדים בפני שוק האנרגיה כיום", ציין כהן. 
 


פי.סי.חץ