שילוב מנצח

שילוב מנצח

יוניק פיתחה פתרון מיזוג רב מערכתי המשולב עם מערכות ה-VRF של היטאצ'י

אבי אובליגנהרץ
עם למעלה מ-350 אלף עובדים הפרושים על פני מעל 90 מדינות ומחזור שנתי של כ-100 מיליארד דולר, לא פלא שהיטאצ'י, שהוקמה ב-1910, נחשבת לאחד התאגידים המובילים לא רק של יפן אלא בכל העולם. היטאצ'י ("זריחת השמש") עוסקת במערכות מידע וטלקומוניקציה, מערכות ותשתיות חשמל, מערכות תעשייתיות ותשתיות, מערכות טכנולוגיות וציוד טכנולוגי, ציוד בנייה, אלקטרוניקה, מערכות רכב, התקנים ומכשירים, מדיה דיגיטאלית ומוצרי צריכה, תחום עליו נמנית חטיבת המזגנים של התשלובת הענקית אותה משווקת בישראל חברת יוניק. הייתה זו היטאצ'י אשר הציגה לראשונה לעולם, בשנת 1983, את מדחס ה- Scroll  וכעבור 20 שנה השיקה את ה-Shell Scroll compressor   , המדחס הראשון בעולם בעל הפרדת שמן פנימית. 
יוניק הנדסה מיזוג אוויר, שהוקמה ב-1987, אינה רק משמשת כיבואנית נטו אלא גם מפתחת, מעצבת ומייצרת פתרונות בהתאמה אישית לשווקים המסחריים, התעשייתיים והפרטיים. מגוון היחידות המיוצרות בחברה, המעסיקה כ-100 עובדים, ביניהם 10 מהנדסים ואנשי הנדסה ושירות, כולל בין השאר: יחידות מיני מרכזיות בהתפשטות ישירה, יחידות עם מעבים מקוררי מים, יחידות מפוח נחשון, יחידות לטיפול באוויר, צ'ילרים, פקג'ים, יבשני אוויר, מערכות בקרה ועוד. 

הרמת כפתור והמערכת עובדת

הודות לשיתוף הפעולה עם היטאצ'י, הפכה יוניק לשחקן מרכזי בשוק ה-VRF המקומי. בשנים האחרונות חל גידול משמעותי בשימוש במערכות ה-VRF ויותר ויותר ארגונים, חברות ובעלי וילות מעדיפים אותן על מערכות קירור מים (צ'ילרים). מערכות VRF מבוססות על טכנולוגיית האינוורטר אשר הינה טכנולוגיה מתקדמת שבה פועל המדחס באופן רציף 
הודות למערכת בקרה אלקטרונית המשנה את תפוקת המזגן בהתאם לעומס החום, בעוד מדחס רגיל מפסיק ומחדש את פעילותו לסירוגין בתפוקה מלאה. בטכנולוגיית האינוורטר נשמרת טמפרטורה קבועה בחדר וכתוצאה מכך ניתן להביא לחסכון של כ–40 אחוז בצריכת האנרגיה. בנוסף, מדובר במערכות שקטות למדי ו"הלקוח, הקבלן או המשתמש הסופי, עובד מול ספק ציוד אחד בלבד. הוא לא צריך לעבוד מול יצרן או יבואן הצ'ילרים, משאבות, צנרת, מערכות בקרה, אמצעי בידוד וכדומה. הכל כאן תחת קורת גג אחת: ספק אחד- מפעיל אחד. מה גם שההתקנה וההפעלה פשוטים: הרמת כפתור ומערכת המיזוג אוויר עובדת", מבהיר יגאל ויקינסקי, המהנדס הראשי של חברת יוניק.
כתוצאה מכך ולאור העובדה שה-VRF אינו דורש רמה מקצועית גבוה של בעלי מקצוע וכאמור ההתקנה וגם עלויות האחזקה זולים יחסית, כמות המכרזים להתקנת מערכות ה-VRF הולכת וגדלה בעיקר על חשבון הצ'ילרים. לא מדובר אגב רק בפרויקטים קטנים אלא גם בפרויקטים גדולים, כפי שמעיד ויקינסקי.
לראיה, יוניק זכתה לאחרונה במכרז לאספקת מערכות מיזוג אוויר במעונות הסטודנטים החדשים באוניברסיטת תל אביב. מדובר בהתקנת מזגנים במתחם המשתרע על 35 אלף מ"ר וכולל שמונה מגדלי מגורים, חנויות, בתי קפה, גינות, מרחבים ירוקים ומקומות לפעילויות פנאי. במסגרת הפרויקט ששוויו 16 מליון ₪, יותקנו למעלה מאלף יחידות קצה בחדרי הסטודנטים ובחללים הציבוריים שיחוברו ליחידות החוץ המוצבות על גג המבנים. הפרויקט הינו עפ"י תקן אמריקאי לבנייה ירוקה LEED ומערכות ה-VRF של היטאצ'י נמצאו מתאימות לתקן יוקרתי זה.

הפתרון האידיאלי

למרות יתרונותיהם הרבים, מזגני ה-VRF לא תמיד יכולים להחליף את מערכות המיזוג והקירור הסטנדרטיות, במיוחד כשמדובר ביחידות טיפול באוויר בהספקים גבוהים; בקרת טמפרטורה ולחות-  קירור, חימום, ייבוש והרטבה; מערכות סינון אוויר מיוחדות; מערכות חדרי מחשב, חדרים נקיים וכן הלאה. במקרים כאלה, משתמשים מהנדסי החברה הישראלית בפתרונות משולבים של מערכות יוניק והיטאצ'י.
יוניק ערוכה, לדבריו, לספק את כל מכלול המערכת והינה אחראית לו, כך שהלקוח מתמודד מול ספק אחד. היטאצ'י אגב פיתחה מערכת בקרה מתקדמת אשר באמצעותה ניתן ליישם פתרונות שונים ומגוונים בעלי יעילות אנרגטית גבוהה במיוחד: הבקר המרכזי של יחידת העיבוי ניתן לתכנות והתאמה לדרישות שונות.
מערכות VRF מתוכננות לעבודה בטווח רחב של תנאי סביבה חיצוניים, כך שניתן להתקינן במגוון רחב יותר של מקומות החשופים לתנאים קיצוניים של חום וקור. אביזרי בקרה מתוחכמים ומתקדמים מאפשרים שליטה מדויקת בכמות הקרר, באופן המבטיח שמירה על הטמפ' הרצויה בדיוק של ±0.5ºc.

הלב של מערכת ה-VRF

שסתום ההתפשטות האלקטרוני (EEV) הינו לב לבה של מערכת ה-VRF (VARIABLE REFRIGERANT FLOW ). המערכת הינה רב מאיידית ובכל מאייד ויט"א מותקן שסתום ההתפשטות בקירור. השסתום הינו לינארי ואמון על הגנת המדחס על ידי שמירת ה-SH . מערכת הבקרה מבטיחה זרימה מדויקת של כמות הקרר הרצויה. "יציבות בהפעלת המדחס, התאמה של המדחס מקנה אפשרות ליעילות אנרגטית גבוהה בתפוקות חלקיות".
בנוסף, שסתום ההתפשטות מווסת בחימום את חלוקת זרימת הגז בין היחידות הפנימיות הרבות המשולבת במערכת אך מעל הכל:
השסתום הינו מכשיר מדידה מדויק לספיקת הגז העוברת דרכו.
סכום מדידות הספיקה מועבר בתקשורת לבקר המדחס.
תדר סיבוב המדחס=  ספיקת הגז מותאם למדידה המתקבלת משסתומי ההפשטות ומתאם לדרישת המבנה. חשוב לציין כי בעזרת שימוש נכון בשסתום ההתפשטות ומערכת בקרה ניתן ליישם כמעט כל מערכת מיזוג אוויר שאינה "קונוונציונלית".

יישומים שונים למערכות VRF

יט"א למיזוג אוויר לתפוקות גבוהות ומפוחים ללחץ גבוה.
IDU של מערכת VRF מוגבלת.
תפוקת קירור נומינאלית של TR8 וספיקת אוויר של 2500cfm.
סוללות הקירור מתוכננות אוויר27◦cDB/19◦cWB :.
מפוח אוויר למפל לחץ חיצוני נמוך יחסי.
יט"א ניתן לתכנן לספיקות אוויר שונות עפ"י דרישה ולתפוקות קירור בהתאם סוללת הקירור מתוכננת עפ"י הדרישות המיוחדות. 
ביט"א מותקנים מספר בקרי EEV  ו- IDUבכפולות של עד 8 טון קירור. 
סוללת הקירור מחולקת בהתאם למעגלים, לכל מעגל שסתום בקרה שלו.
מערכת DX המתקבלת פועלת בטמפרטורת איוד גבוהה יחסית למקרר מים ולכן יעילותה האנרגטית גבוהה ביותר. מה גם שבתפוקות חלקיות יעילותה האנרגטית של המערכת עולה.
ביט"א המתוכננת עפ"י דרישה ניתן לשלב מערכת בקרה ולחות.

אופן פעולת מערכת ה-VRF

בלוח החשמל של היחידה מותקן בקר נוסף שמפקד על טמפרטורה ולחות.
רגשי לחות וטמפרטורה מותקנים באזור הממוזג או באוויר החוזר.
ביחידות 100% אוויר צח או בעלות אחוזי אוויר צח גבוה מותקנים רגשי טמפרטורה
ולחות בכניסת האוויר לסוללה.
היט"א הינה בעלת מספר דרגות של מעגלי בקרה של מערכת ה- VRF (לרבות ה-(EEV).
סוללת הקירור מחוברת במעגל קירור אחד לכל שסתומי ההתפשטות.
מספר מעגלי הבקרה וה-EEV הפועלים הינם ביחס בין תנאי כניסת אוויר לנמדד בחדר או בתעלת האספקה.
תפוקת המדחסים הפועלים הינה יחסית למספר שסתומי ההפשטות הפועלים במעגלי הבקרה. שסתומי ההתפשטות האלקטרוניים שומרים על SH=5 (ניתן לשינוי בבקרת היחידה).
פתיחה או סגירת השסתומים מועברת בתקשורת לבקרת המדחסים אשר מתאימים את תדר העבודה לספיקת הקרר הנדרשת.
במקרה של קירור יתר הנדרש לשם ייבוש מופעלים גח"ח לתיקון הטמפרטורה.

בקרת ספיקת אוויר קבוע

היעילות האנרגטית של יחידות DX מושפעת מספיקת אוויר נכונה .
מסננים מלוכלכים= ירידה בספיקת האוויר, ירידה ביעילות האנרגטית, פיזור אוויר לא טוב בחלל הממוזג.
מומלץ להתקין ווסת תדר לשמירת ספיקת אוויר קבועה.
ביחידות אוויר צח בהן המסתננים מתלכלכים בתדירות גבוה אנו מספקים ווסתי תדר באופן סטנדרטי.

יחידות משולבות גלגלי אנטלפייה

בכל בניין יש מערכת יניקת אוויר ויטאות אוויר צח. 
על מנת לשלוט על הלחות בבניין מומלץ לקרר את האוויר הצח ולייבשו.
שימוש באוויר הנפלט יכול להשיב כ 70% מהאנרגיה הנדרשת לקירור וייבוש .
גלגל האנטלפייה משולב במערכת אספקת האוויר הצח.
מערכת בקרת הפעלת הגלגל כוללת רגשי אנטלפייה לאוויר חוץ ופנים.

יחידות לחדרי מחשב

יוניק תכננה ופיתחה, לדברי ויקונסקי, יחידות VRF לחדרי מחשב.
היחידות שתוכננו ביוניק בשילוב עם מעבי VRF, הינן בעלות הנצילות האנרגטית הגבוהה ביותר הקיימת בשוק.
עומס החימום בחדרי המחשב הינו יבש.
בקר יחידות העיבוי של היטאצ'י כוון לטמפרטורת איוד מקסימלית: 11◦.
ניתן לקבל מאיידים במבנה שונה על פי הדרישות של חדרי המחשב.
מערכת הבקרה של יחידת העיבוי מבטיחה כי היחידות תפעלנה בכל מזג אוויר לרבות בחורף. מערכת זו משמשת תחליף למערכות המים ובוודאי למערכות ה- DX הרגילות.
 
 


פי.סי.חץ