משתיק קול

משתיק קול

כל מה שרציתם לדעת על רעש של מזגנים, היכן עובר הגבול בין רעש סביר לרעש שאסור על- פי חוק ומה עושות הרשויות בנידון?

אבי אובליגנהרץ
 
ישראל היא כידוע מדינה קטנה, צפופה ורועשת. מדי בוקר ולמעשה במשך חלק ניכר משעות היממה אנו חשופים לרעשים בלתי נסבלים מאתרי בניה, כלי רכב צופרים ומרעישים ואפילו ממזגנים. 
כמה פעמים קרה לכם שעברתם ברחוב ליד מזגן שמרעיש בקולי קולות או שאתם מתקשים להירדם בשל הטרטור הבלתי פוסק שמשמיע המזגן של השכנים?
מה נחשב לרעש, כיצד מודדים עוצמת רעש של מגנים ואיזה עוצמת רעש נחשבת לסבירה ואיזה עוצמה נחשבת לאסורה בחוק? המאמר  שלפניכם ינסה לפזר אחת ולתמיד את הערפל השורר סביב הסוגיה החשובה.
 
להעלות את מפלס הרעש של המזגן 
מה זה רעש מזגנים, כיצד הוא נמדד, ומאילו סיבות הוא יכול בד"כ להיגרם. כמו כן יוסבר - אילו רעשי מזגנים נחשבים לסבירים. 
לעוצמת הרעש שמייצר מזגן, יכולה להיות לעיתים השפעה די משמעותית על איכות החיים של בעליו וגם של הסביבה הקרובה אליו. רוב המזגנים החדשים, הנמכרים כיום, מיוצרים ככה שתפוקת הרעש שהם פולטים, אינה עולה על 35 דציבל לכל היותר - כלומר הם נחשבים באופן יחסי למזגנים "שקטים", שלא מרעישים יתר על המידה. 
ולמרות זאת, הרבה פעמים אנו שוכחים, כי לאותו רעש שפולט המזגן, אינו אחראי אך ורק המכשיר עצמו, כי אם גם המיקום שלו וצורת ההתקנה שלו. הידעתם כי שני הגורמים הללו: מיקום המזגן והאופן בו מבוצעת התקנת מזגן - כאשר לא נותנים להם את ההתייחסות הראויה עוד מהשלב הראשוני - עלולים במשך הזמן להעלות את מפלס הרעש של המזגן בשלושה עד תשעה דציבלים – מה שהופך אותו כבר בעצם ללא כל-כך "שקט"... 
 
דוגמא אחת להתקנה לא נכונה של מזגן, היא מזגן שמוצב בסמוך לחדר שינה או חלון של שכן. פעמים רבות טכנאי מזגנים , כשהם מתקינים מזגן, לא מתחשבים באספקטים הסביבתיים שהמזגן יוצר (דהיינו הרעש). אלו, הרבה פעמים פשוט מציבים את המזגן במקום הנוח והקל ביותר בשבילם, מבלי לשים את הדעת אם המיקום עלול להוות מטרד לדירה השכנה ובכלל. 
דוגמא נוספת, היא כאשר המתקן עליו יושב המזגן אינו מבודד את רעש המזגן כראוי (עפ"י תקן - אותו מתקן מחויב לבודד במידה מסוימת את הרעש), וכתוצאה מכך רעידות המזגן מעבירות את הרטט, הן לקומות הנמוכות בבניין, והן לגבוהות – מה ששוב עלול להוות מטרד. 
עוד דוגמא לסיבה שעלולה להעלות את מפלס הרעש של המזגן, היא הגומי שמותקן בבסיס המזגן. אותו גומי, שנמצא בתושבת המזגן, ואמור ליצור מעין שכבת בידוד למזגן – במהלך הזמן, מתייבש ונשחק, הודות לחשיפה ממושכת לתנאים של שמש ויובש. כתוצאה מכך יעילותו פוחתת, והרעידות שלא היו בתחילת ההתקנה שבות ומופיעות – מה ששוב מגביר את הרעש. עקרונית מדובר בבעיה פעוטה – בעיה שכמעט כל טכנאי מזגנים שמתמחה ב תיקון מזגן , יוכל לפתור אותה בקלות ע"י הסרה של הגומייה השחוקה והחלפתה בחדשה. אבל עדיין כשהבעיה הזאת קורית, וגם סוחבת אותה את אותו רעש מעצבן ומטריד – זה יכול להיות קצת לא נעים... 
וכמובן, שקיימות עוד אין ספור דוגמאות, למצבים בהם מזגן עלול לגרום רעש בלתי נסבל, ולהוות מטרד סביבתי – אבל לא נמנה כאן את כולן. מה שחשוב לזכור פה זה בעצם שרעש כמו כל מטרד או מפגע סביבתי, הינו בעצם אלימות לכל דבר – ועל כן, אין להקל בכך ראש. אם אתם מרגישים שהמזגן של השכן, מטריד את מנוחתכם באיזו שהיא צורה או פוגע באיכות חייכם, אתם רשאים עפ"י חוק להתלונן על כך ולדרוש ממנו להסיר את המפגע. רעש של מזגן הוא דבר הניתן כיום למדידה בצורה מדויקת, ובנוסף, יש גם היום תקנות מפורטות בחוק, המגדירות מהו מפלס הרעש המותר, ומהו רעש בלתי סביר. 
לאלו מכם, שלא יודעים, למי בדיוק לפנות, ואיך להתחיל בהליכים, במידה ואתם שוקלים לנקוט בצעדים משפטיים – חשוב שתדעו כי קיימת היום עמותה בשם מלר"ז (המועצה הציבורית למניעת רעש קרינה וזיהום אוויר בישראל), שהשיקה לא מזמן שירות עזרה בטיפול במפגעי רעש, וניתן להיוועץ עימה בכל הנושא של התמודדות עם רעש מזגנים המהווה מטרד. לפרטים נוספים: www.malraz.org.il.
 
ערוצי אכיפה למניעת רעש מזגנים
במפגע רעש הנובע ממזגנים ניתן לטפל בדרכים שונות. במקרה ומדובר בבית עסק, הרשות המקומית יכולה לחייב אותו לעמוד בתנאי הרישיון שניתן לו. במקרה ולא מדובר בבית עסק, ניתן לפנות לבית המשפט או למפקח על ביתם ציבוריים על מנת שיפעלו לצמצום מפגע הרעש. גם משטרת ישראל יכולה לטפל במפגעי רעש ולהטיל קנסות. 
רשויות האכיפה, היחידות הסביבתיות ברשויות המקומיות וכן המשרד להגנת הסביבה, מטפלים בעיקר ברעש המזגנים הנגרם מבית עסק, מוסדות ציבור או פעילות תעשייתית. ישנם כמה ערוצי פעולה נוספים.
 
רישוי עסקים
אם נושא התלונה הוא עסק טעון רישוי, יכולה הרשות המקומית לחייב את בעל העסק לעמוד בדרישות החוק והתקנות בנושא מניעת רעש, ולקבוע תנאים מיוחדים ברישיון העסק. לצורך כך יש לפנות ליחידה לאיכות הסביבה של הרשות המקומית באזור מגורי הנפגע. על פי סעיף 9 לחוק למניעת מפגעים, התשכ"א - 1961, כל רישיון עסק מותנה בקיום הוראות החוק, וכי הוראות החוק למניעת מפגעים הן תנאים ברישיון, כך שלרישיון העסק מצורפים אוטומטית תנאים שעניינם מניעה של זיהום אוויר, רעש וריח.
 
בית משפט
 הידברות עם שכן הגורם למטרד הרעש, עשויה פעמים רבות להביא לפתרון הבעיה. אם השכן מסרב לכל הצעת פשרה, יש אפשרות לפנות לבית המשפט או למפקח על בתים משותפים, כמפורט בהמשך. במקרה של פנייה לבית המשפט, רצוי להגיע עם תוצאות מדידות בליווי חוות דעת אקוסטית, אך אין חובה כזו. מדידה אפשר לבצע בעזרת מומחה אקוסטי. החוק אינו מחייב ביצוע מדידת מפלסי הרעש לצורך קביעה כי מדובר בעבירה או במטרד רעש, אולם מדידה מייעלת ומפשטת את הוכחת צידוק התביעה או הקובלנה. גם אם מפלס הרעש הנמדד אינו חורג מהמפלסים הקבועים בחוק, עדיין אין פירושו של דבר כי אין מדובר בעבירה, אך מובן מאליו כי נטל ההוכחה בבית המשפט יהיה קשה יותר הפנייה לערכאות, ללא מעורבות הרשויות, באמצעות אחת או יותר מהדרכים הבאות:
הגשת קובלנה פלילית פרטית בכפוף לסעיף 68 לחוק סדר הדין הפלילי [נוסח משולב], התשמ"ב-1982, בעבירה של גרימת רעש בניגוד לסעיף 2 לחוק למניעת מפגעים, התשכ"א- 1961 והתקנות שהותקנו מכוחו.
הגשת תובענה לפי סעיף 2 לחוק מניעת מפגעים סביבתיים (תביעות אזרחיות), התשנ"ב-1992,  כולל הגשת בקשה לבית המשפט להוציא צו הפסקה מנהלי.
הגשת תביעה אזרחית בגין מטרד ליחיד על פי סעיף 44 לתביעת הנזיקין ועל פי סעיף 13  לחוק מניעת מפגעים.
שעריו של בית משפט פתוחים  בפניו של אזרח גם אם מדובר ברעש ממזגן המגיע מבית עסק, חברה, מפעל וכיוצ"ב.
 
מפקח על בתים משותפים                                                                                 
חוק המקרקעין מסמיך את המפקח על בתים משותפים להכריע בסכסוך בין בעלי דירות בדבר זכויות, חובות, או בסכסוך בדבר הסגת גבול של בעל דירה בדירה אחרת או ברכוש המשותף. סמכותו של המפקח לדון מוגבלת לתביעות שעילתן נובעת מזכויות קנייניות של הצדדים, ואין הוא מוסמך לדון בעילת תביעה אחרת, כגון עילה נזיקית בשל מטרד (לרבות מטרד רעש) גם אם התשתית העובדתית עליה נסמכת התביעה יכולה לבסס עילה זו.
 
התקנת מזגן שלא במקום המיועד לכך היא בגדר "תוספת בנייה", ועל כן מחייבת היתר מטעם הדיירים, בתוקף זכות הקניין שלהם ברכוש המשותף. על כך כבר אמר בית המשפט, כי התקנת מזגן בקיר החיצוני של בית משותף מהווה פגיעה ברכוש המשותף, אלא אם קיבל המתקין אישור האסיפה הכללית של בעלי הדירות. בכל מקרה אחר יורה המפקח למתקין המזגן להסיר אותו לאלתר. בפנייה למפקח יש להדגיש את התקנת המזגן ללא היתר בנייה ואת אי יכולתו של המתלונן לנצל כראוי את רכושו. 
 
המפקח מוסמך לדון בתביעה נגד מי שהתקין מזגן בקיר החיצוני של הבית המשותף, שהוא רכוש משותף, ללא קבלת הסכמה מבעלי הדירות, אך אין הוא מוסמך לדון בעילת המטרד עקב הרעש שאותו מזגן עצמו גורם תוך כדי פעולתו. למפקח על בתים משותפים מוקנות כל הסמכויות שיש לשופט בית משפט שלום אלא שמדובר בטיפול מהיר יותר. הזכות להגיש תביעה למפקח מוקנית הן לבעל הדירה והן לנציגות הבית המשותף.
 
משטרת ישראל
עבירות רעש מסוימות נקבעו בצו סדר הדין הפלילי (עבירות קנס-מניעת רעש), התש"ס-2000 כעבירות ברירות משפט, ושוטרי משטרת ישראל רשאים למסור הודעת תשלום קנס (דו"ח) למי שיש להם יסוד להניח כי עבר עבירת רעש, כפי שהדבר נעשה לגבי עבירות תעבורה. הפרט הרלבנטי לגבי רעש מזגנים הינו פרט 28 - הפעלת מזגן, מדחס או מכשיר כיוצא באלה, הגורמת רעש חזק באחד מן המקומות הבאים: 
1. תחת כיפת השמיים. 
2. במקום שאינו סגור מכל צדדיו כלפי חוץ או שדלתותיו, חלונותיו או פתחיו האחרים אינם סגורים כולם. 
3. בבניין שיש בו יחידות מגורים. ויודגש, פרט זה מדבר על רעש חזק (אין צורך בביצוע מדידה) הנשמע בבית המתלונן על פי התרשמותו של עורך ההודעה. 
 אם עבירת הרעש רלבנטית לפרט הנ"ל, המתלונן יכול לפנות לתחנת המשטרה הקרובה למקום מגוריו ולבקש מתן הודעת תשלום קנס.
 
הגבלת רעש מדירות שכנים
החוק במדינת ישראל אסור, בשעות מסוימות, להפעיל באזור מגורים מכשירי קול (כמו טלוויזיה, מקלט רדיו, שירה, נגינה, צעקות) ולחבוט בשטיחים ואסור להפעיל מזגנים הגורמים לרעש חזק או רעש בלתי סביר.
אסור להפעיל ולהרשות לאחר להפעיל מזגן וכיוצא בזה במקרים הבאים:
באופן הגורם לרעש חזק המפריע או עלול להפריע לאדם הנמצא בבית מגורים אחר.
באופן הגורם או עלול לגרום לרעש בלתי סביר.
 


פי.סי.חץ