חסכת הרווחת

חסכת הרווחת

החסכון באנרגיה בתחום מיזוג האוויר לא רק משתלם כלכלית אלא גם סביבתית להלן תמצית הרצאתו של מהנדס עמוס ברקוביץ בכנס חיסכון באנרגיה בהפקת אהוד כץ שנערך לאחרונה בקיבוץ יקום

אבי אובליגנהרץ
ניגוד למדינות אירופה שברובן שוק מיזוג האוויר הנו בהתהוות או שוק מתעורר, מערכות המיזוג בישראל כבר מזמן לא נחשבות למותרות אלא למרכיב בלתי נפרד מסביבת המגורים, מקום העבודה, אזורי הבילוי וכדומה בהם אנו שוהים. כמעט כל בניין ומבנה ציבור כיום מתוכנן מראש עם מערכות מיזוג אוויר ולמעשה מדובר בחלק מובנה בתוך התשתית שהיזם מתחייב לתת.
כתוצאה מכך ירד לדברי מהנדס עמוס ברקוביץ, יו”ר אימקם 2000 (ר’ מסגרת), נושא הפיתוח ולמעשה רובן המוחלט של המערכות בישראל מיובאות. “אנחנו שוק קטן יחסית כדי להשקיע במחקר ופיתוח וכתוצאה מכך הפיתוח נעשה מעבר לים. מערכות ה-VRF ושאר המערכות המתקדמות בהן נהוג כיום להשתמש בענף אינן תוצרת הארץ. כפועל יוצא כל נושא הלימוד של הנדסת מיזוג אוויר במכללות הולך ודועך, ומספרן של המכללות שמציעות קורסים בתחום בסימן ירידה למרות שיש אלינו פניות רבות בדרישות למהנדסים וטכנאים”, ציין ברקוביץ בהרצאה שנשא לאחרונה בכנס פתרונות חדשניים לחיסכון באנרגיה של מרכז ההדרכה להתחדשות בשיתוף עם חברת משואות שרותי הנדסה, שנערך בקיבוץ יקום.
מערכות מיזוג  האוויר הן הצרכניות הגדולות ביותר של אנרגיה במרחב המסחרי וביתי כאחד, ועל-פי ההערכות הן צורכות כ-75% מסך צריכת האנרגיה בבתי האב בתקופת הקיץ וכ- 53% בעונות המעבר. עליית מחירי הדלק והחשמל לצד המחסור באנרגיה, הפכו את החסכון באנרגיה לצורך קיומי ובארץ נרתמו כל הגופים הרלוונטיים למאמץ בנושא. תקנות משרד האנרגיה והמים קובעות כי יחידת מיזוג וקירור חייבת לעמוד ברמת COP גבוהה מ-3.5, דבר היוצר בעיה קשה בנוגע למתקנים ומערכות הקיימים בשוק ואשר נחשבים לבזבזניים.
משרד האנרגיה והמים פצח בשנים האחרונות בקמפיין מסיבי לחסכון באנרגיה הכולל עידוד הציבור להחלפת מזגנים, מקררים ותאורה בזבני אנרגיה במוצרים חלופיים חסכוניים באמצעות סבסוד. ראוי לציין כי לא מדובר בקריאה רק לשוק הפרטי וגם השוק המסחרי- מקצועי נדרש להירתם למאמץ באמצעות הטבות להחלפת הצ’ילרים ומגדלי הקירור במערכות חדשות וחסכוניות. “תפקידנו כמהנדסים שעוסקים באנרגיה הוא לשכנע במספרים ובפועל שהחלפת יחידה זוללת אנרגיה משתלם והחזר ההשקעה לא רק קצר אלא חוסך כספים רבים לארגון.
במטרה להגדיר מהי מערכת זוללת אנרגיה, מינה משרד האנרגיה והמים מהנדסים בודקים שתפקידם לבדוק אחת לכמה שנים את מערכת מיזוג האוויר הקיימת בארגון מבחינת עמידה בסטנדרטים שנקבעו. במידה והמערכת אינה עומדת יידרשו הבעלים לשפר את ביצועיה תוך מספר חודשים ובמידה וייכשלו, המערכת תוצא מכלל שימוש. אותם מהנדסים יעברו הכשרה לנושא ואחד התנאים להעסקתם הוא היותם חברי אימקם. “זוהי עבודה מאוד קשה ואחראית והמהנדס הבודק חייב להיות בעל ניסיון של לפחות חמש שנים בענף”.
מהנדסי האיגוד התבקשו בזמנו לערוך השוואה בין שיטת הפנקול לשיטת ה-VRF והופתעו לגלות כי למרות פער השנים הרב בין הטכנולוגיות, הפנקול הוותיק יותר אינו נופל בהרבה מעמיתו שנחשב לעתיד של הענף. עם זאת, ברור לכל הנוגעים בדבר שהצרכים של משק האנרגיה מכתיבים שדרוג משמעותי של הנצילות האנרגטית של כל שיטה באשר היא.
כאמור שימוש מופחת באנרגיה מוביל לחיסכון כספי משמעותי. בנוסף, חיסכון באנרגיה מקטין את טביעת הרגל הפחמנית (מידת ההשפעה האנושית על הסביבה במונחים של כמויות פחמן דו-חמצני הנפלט לאורך חיי מוצר או פעילות) שלנו ושל כל המערך שנועד להביא אנרגיה זו לשימושנו: יצרניות החשמל והתעשייה הנלווית להן. ששת הנקודות המרכזיות להתייעלות אנרגטית במבנים בתחום מיזוג האוויר הן:
א.ניצול חום שיורי- קוגנרציה.
ב.שיפור כל המתקנים הקיימים.
ג.מערכות דיסיקנטיות הסוגרות את כניסת הלחות המצטברת באוויר.
ד.טורבינות רוח.
ה.שיפורים במערכות ה-VRV.
ו.המערכות הסולאריות.
“יש לקוות שכל המערכת כולה תתגייס ותמצא את הדרך ביחד לחסוך באנרגיה”. 
 
 האורים והתומים של עולם המיזוג   
                                                                                                
האיגודים המקצועיים קמו בתקופת ימי הביניים על מנת לשמור על הזכויות והאינטרסים של בעלי המקצוע החברים בהן. מסגרות אלה הלכו והתפתחו עם השנים, והיום הם משמשים בנוסף כפלטפורמה לקידום הענף, להעשרת הידע של חבריו וכמסגרת חברתית לכל דבר. הארגון המקצועי המוביל כיום בארץ בתחום מיזוג האוויר הנו אימקם 2000, איגוד מהנדסי קירור ומיזוג אוויר, ועל חבריו נמנים כ-400 מהנדסי מיזוג אוויר וקירור ואנשי מקצוע נוספים מהענף כגון: מתכננים, יועצים,  מפקחים, נותני שירות, הנדסאים יזמים וקבלנים מתחום מערכות קירור ומיזוג אוויר.                                                                               
הארגון מתנהל כעמותה עצמאית הנתמכת אך ורק על דמי החבר ומשמש כסניף הישראלי של ASHRAE (American Society of Heating Refrigeration and Air Conditioning Engineers),  ארגון בינלאומי המוכר בכל העולם כקובע את התקנים בכל הנוגע למערכות קירור ומיזוג אוויר. ארגון זה קשור בצורה מסודרת עם ארגוני התקינה הבינלאומיים ISO ו-IEC וכל גוף מסתמך על משנהו. חברי אימקם נחשבים לחברים מן המניין ב- ASHRAE, מוזמנים להשתתף בכנסים הבינלאומיים ובועדות התקינה של הארגון הנחשב כאמור לאורים ותומים של תעשיית הקירור והמיזוג העולמית.
אימקם שעורך מקיים 4-3 כנסים מקצועיים בשנה, מקושר לכל הארגונים ההנדסיים בארץ אשר חבריהם נוטלים חלק בפעילותו הענפה. בראש וראשונה “אקמא”, ארגון קבלני מיזוג אוויר. כל פעילויות אימקם נעשות במשותף עם ארגון אקמא וחברי אקמא הנם חברים מלאים באימקם. בנוסף, אימקם משתף פעולה עם: לשכת המהנדסים והאדריכלים, התאחדות הקבלנים והבונים בישראל, התאחדות התעשיינים, מכון התקנים הישראלי  ומשרדי הממשלה העוסקים בנושא כגון האנרגיה והמים, הגנת הסביבה, הבינוי והשיכון והשירות המטאורולוגי.                                                                                                      


פי.סי.חץ