שב”ס חויב לאפשר לאסיר להכניס מזגן לתאו

שב”ס חויב לאפשר לאסיר להכניס מזגן לתאו

שופטת בית המשפט העליון, דפנה ברק־ארז דחתה את בקשת הערעור שהגיש שירות בתי הסוהר (שב”ס) נגד המחוזי ממאי האחרון ובכך חייבה בפסיקתה את המערערת לאפשר את הכנסת המזגן לתאו של האסיר שעתר נגדה.

שופטת בית המשפט העליון, דפנה ברק־ארז דחתה את בקשת הערעור שהגיש שירות בתי הסוהר (שב”ס) נגד המחוזי ממאי האחרון ובכך חייבה בפסיקתה את המערערת לאפשר את הכנסת המזגן לתאו של האסיר שעתר נגדה. 
ראשיתה של הפרשה באוגוסט 2013 כאשר הגיש אייל בן משה עתירה לבית המשפט המחוזי ובה ביקש כי יותר לו להכניס מזגן נייד לתא שבו הוא מוחזק, כיוון שהוא סובל מאוד מן החום השורר בו. אז, היה האיש עצור עד תום ההליכים בגין אישומים לסיכון אדם בנתיב תחבורה וקשר לפשע. בספטמבר התקיים דיון ראשון בעתירה בפני השופטת נגה אהד, ובסופו היא הורתה לשב”ס לבחון הכנסת מצנן או מכשיר אחר לתא על מנת להוריד את תנאי החום הקיצוניים השוררים בתא, וציינה כי מאוורר בלבד לא יספיק לצורך כך. 
בנובמבר התקיים דיון שני, שבסופו הורתה אהד כי מאוורר יוכנס באופן מיידי לתא וכי “שאלת המצנן תיבחן בוועדה שתקום לצורך כך בחודש ינואר”. בתשובה לעתירה טענו בשב”ס כי בהכנסת מזגן נייד, שלא מופיע ברשימת הציוד המותר להחזקה, לתא טמון סיכון פוטנציאלי לפגיעה בסדר ובביטחון בבית הסוהר. 
בדיון שלישי במארס נקבע כי בן-משה מוחזק בתנאים “בלתי אנושיים” ולכן חובתו של שב”ס למצוא פתרון למצב, בדרך שתוביל להורדת הטמפרטורה בתא. השופטת הורתה לשב”ס לבחון חלופות לדבר ולהודיע מהו המכשיר שניתן להכניס לתא למטרה זו. בחודש שעבר התקיים הדיון הרביעי והאחרון בפני השופטת ורדה מרוז, ובמהלכו הציגו שב”ס את הקשיים הטכניים והביטחוניים המונעים, לטענתם, התקנת מזגן בתא. כך למשל, הוצגה חוות דעת של מהנדס מטעמם שהמליץ להסתפק בפתיחת חלון נוסף לאוורור.
השופטת מרוז דחתה את חוות הדעת מטעם שב”ס, החליטה לקבל את העתירה והורתה לשב”ס לאפשר להכניס מזגן או מצנן לתא על מנת להוריד את הטמפרטורה השוררת בו. לבקשת שב”ס, בית המשפט עיכב את ביצוע פסק הדין עד לארבעה ביוני.      בשב”ס ביקשו לערער על החלטת מרוז לבית המשפט העליון בטענה כי יש לאפשר לשירות שיקול דעת בכל הנוגע לניהול האופרטיבי של בתי הסוהר, וכי הכנסת המזגן לתא תגרום לטענות להפליה מצד אסירים שידם אינה משגת לרכישת מזגן נייד באופן פרטי. השופטת דפנה ברק־ארז כאמור דחתה את בקשת הערעור, והדגישה כי קביעת בית השפט לפיהן התנאים בתא הם “בלתי אנושיים” מדברות בעד עצמן. בנוסף, ציינה השופטת כי שב”ס לא טען שבן-משה מסוכן באופן שמונע הכנסת מזגן או מצנן נייד לתאו.


פי.סי.חץ