תחליף הולם

תחליף הולם

מזגן נייד מקרר את האוויר בעזרת טכנולוגיה הפוכה הגורמת לייבוש החלל הממוזג. מטרת מצנן אויר, כמו זו של מזגן נייד היא לקרר חללים פנימיים. מדובר בשני מכשירים דומים בעלי כושר ניידות גבוה, המבוססים על טכניקות פעולה שונות, אשר יוצרות מספר הבדלים משמעותיים

יונתן רבה
האם יצא לכם להעביר קיץ ישראלי ללא מזגן? מדובר בחוויה לא נעימה במיוחד, העלולה לשבש את לא רק את ההרגשה הכללית, אלא אף את התפקוד היומיומי. הבעיה היא שלא כל אחד יכול לרכוש מזגן קונבנציונלי עקב מגבלות שונות כגון מעבר בין דירות שכורות, קשיי מימון, צרכים משתנים או מבנה שאינו מאפשר התקנה קבועה. למרבה המזל, שוק המיזוג מציע חלופות נהדרות בדמות מצנני אוויר ומזגנים ניידים. 
 
מאפיינים עיקריים של מצננים ומזגנים ניידים 
מטרת מצנן אויר, כמו זו של מזגן נייד היא לקרר חללים פנימיים. מדובר בשני מכשירים דומים בעלי כושר ניידות גבוה, המבוססים על טכניקות פעולה שונות, אשר יוצרות מספר הבדלים משמעותיים. 
מצננים - מצנן מים אוויר מוריד את הטמפרטורה בעזרת מניפה המזרימה אוויר חם דרך קירות המורכבים מרפידות מים קרים. במהלך התהליך נפלטים אדי מים אל חלל החדר ומעלים את רמת הלחות בו. מצנן זקוק לאספקת אוויר וצריכת חשמל נמוכה יחסית לשאר פתרונות הקירור וביכולתו להוריד את מידות החום ל-20 מעלות. 
שימוש במצננים יעיל במיוחד באיזורים בהם הלחות אינה עולה על 60%. 
מזגנים ניידים - מזגן נייד מקרר את האוויר בעזרת טכנולוגיה הפוכה הגורמת לייבוש החלל הממוזג. תהליכי ההתאדות והעיבוי מייצרים חום, היוצא דרך צינור פליטה המותקן ביחידה ומים מעובים, אשר לרוב מתנקזים אל מיכל אותו יש לרוקן, אלא אם כן מדובר במזגן חדיש הכולל טכנולוגית אידוי אוטומטית. מזגנים ממחזרים את האוויר הקיים בחדר ולכן אידיאליים לשימוש בחללים סגורים. מזגן נייד מקרר באופן יעיל ביותר ומתאים במיוחד לאיזורים בהם רמת הלחות גבוהה. 
 
שלבים בבחירה מושכלת של מצנן אויר או מזגן נייד 
על מנת לבחור מצנן אוויר או מזגן נייד, שיתאימו לצרכים המיוחדים לכם באופן מירבי ויהוו פתרון חסכוני בחשמל, כדאי להיוועץ באנשי מקצוע. בין אם בחרתם להיעזר במומחים ובין אם לא, עקבו אחר השלבים הבאים, שיסייעו לכם לבצע החלטה מושכלת: 
  • בחירת הטכנולוגיה המתאימה לאקלים - זהו הגורם המכריע לפיו ניתן להחליט באיזו מערכת קירור ניידת כדאי לבחור. מצנן אויר עבור סביבה המאופינת באחוזי לחות נמוכים או מזגן נייד עבור סביבה בה אחוזי הלחות גבוהים. 
  • חישוב BTU בהתחשב בגודל החלל - BTU הן יחידות תרמיות בריטיות המודדות את עוצמת הקירור של היחידה. יחידות בעלות ערכי BTU גבוהים, שמשמעותם יכולת קירור גבוהה אינם בהכרח טובים יותר. ההתאמה בין גודל החלל וכח המערכת היא זו הקובעת את יעילות התפקוד. לדוגמה, פעולתו של מזגן עוצמתי מאד בחלל קטן, תפסק מהר מאד מבלי שהלחות הוצאה כראוי מן האוויר; ולהפך, מזגן או מצנן בעלי יכולת קירור נמוכה בחלל גדול, פשוט לא יצליחו במילוי משימתם. יוצאי דופן הם חדרים מוצפי שמש או לחילופין, מוצלים לחלוטין, עבורם יש להוסיף או לגרוע כ-10% מערכי ה-BTU המתאימים לגודלם. גם עבור מטבחים נדרשת תוספת של 4,000 יחידות BTU לערך המחושב על פי גודל החדר, בשל הפעלה תדירה של מכשירים פולטי חום כמו מקרר, תנור, כיריים וכו’. 
  • בדיקה של מדרג EER - מדרג EER בודק את יעילות המכשיר מבחינת צריכת האנרגיה. הוא מודד את היחס בין יכולת הקירור וההספק החשמלי ורצוי שערכיו יהיו גבוהים ככל האפשר, מאחר ו-EER גבוה מעיד על חסכון עתידי בצריכת החשמל. 
  • בדיקת מערכת האוורור והניקוז של היחידה - מצנן נייד ומרבית דגמי המזגנים הניידים דורשים אספקת אוויר קבועה בין אם דרך חלון, קיר או תקרה. מזגן נייד מצריך בדרך כלל גם מערכת ניקוז עבור המים המתעבים בתהליך. יש לבדוק כי ערכת החלון המצורפת למזגן מתאימה לחלון המצוי בחדר המיועד לקירור. 
התאמת המכשיר הנייד למתח החשמל הזמין בבית - מצננים ומזגנים צריכים מתח חשמלי גבוה יחסית. למעשה, יחידות קטנות, אשר צורכות 220 וולט, ניתן לחבר למערכת החשמל בכל בית, אך מצנן אויר או מזגן נייד בגודל בינוני דורשים מעדל חשמלי ייעודי ואילו הגדולים שבהם, כמו מערכות מיזוג אחרות, דורשים תלת פאזי. שלב זה הינו מהותי מאחר ואי התאמה בין המכשיר ומתח החשמל תוביל לחוסר תפקוד ואף לקפיצות נתיכים במערכת החשמל הביתית.  
 
* הכותב הינו הבעלים והמנהל של חברת א. מערכות, המתמחה בשיווק, ייצור והשכרה של מערכות קירור, חימום ואוורור ללקוחות פרטיים, תעשייתיים ומוסדיים.


פי.סי.חץ