חוסכים ונהנים

חוסכים ונהנים

התקנות החדשות בתחום מערכות קירור מים לא רק מהוות איום אלא הזדמנות למפעל להתייעל ולחסוך עשרות מיליוני שקלים בחשבון החשמל וליהנות ממענקים ממשלתיים. כנס בריזה קיבוצית של איגוד התעשייה הקיבוצית עסק בחדשנות במיזוג אוויר וקירור

אבי אובליגנהרץ
מערכות מיזוג האוויר והקירור צורכות כ-45 אחוז מסך צריכת האנרגיה במגזר הפרטי והתעשייתי כיום במדינת ישראל. לאור המצוקה ההולכת ומחריפה במקורות אנרגיה חרף מציאת הגז הטבעי ובשל תעריפי החשמל ההולכים ומאמירים, יש צורך בשינוי יסודי במדיניות השימוש במערכות המיועדות בעיקר להנעים את השהות שלנו בחללים סגורים.
רגע לפני שהשרב פוקד את מחוזותינו ערכו בחודש שעבר איגוד התעשייה הקיבוצית בשיתוף עם הפורום הישראלי לאנרגיה וחברת  ENERGETY, את “בריזה קיבוצית”, כנס ארצי לקיבוצים ולתעשייה בנושא חדשנות במיזוג אוויר וקירור במתחם אבניו בקריית שדה התעופה.
בראשית יוני נכנסו לתוקף תקנות חדשות בתחום מערכות מיזוג מזעריות קיימות ותקנות מערכות מיזוג מזעריות חדשות המצויות במרבית מפעלי התעשייה, חדרי האוכל ומוסדות נוספים בקיבוצים, ואשר מחייבות בדיקת יעילות אנרגטית לכל מערכת קיימת בהספק על 100 טון בשנה. בנוסף, החודש נכנסו לתוקף גם תקנות “בדיקות היעילות האנרגטית של מיני מערכות קירור קיימות” של משרד האנרגיה והמים אשר דורשות בדיקת מערכות מיזוג קיימות.
“החיים הופכים להיות יותר קשים: הארנונה עולה, מחירי החשמל עולים והדולר ברצפה. כדי להרוויח מוכרחים לחסוך ולהתייעל, ולהתייעל זה להרים את הכסף על הרצפה ולעשות שיפור ועוד שיפור. חלק מהכסף הלא מבוטל שמונח על הרצפה טמון בהתייעלות אנרגטית ומדיניות נבונה בנושא עשויה להטות את הכף בין רווח להפסד עבור כל מפעל”, אמר אודי אורנשטיין, מנכ”ל התעשייה הקיבוצית בדברי הברכה לאירוע.
 
חסכון של עשרות מיליוני שקלים 
לצד האיומים ישנן גם הזדמנויות: החלפת מערכות מיזוג אוויר קיימות יכולות להביא לחסכון רב בצריכת החשמל והמדינה אפילו מסייעת בנידון באמצעות מענקים ותמריצים אותם פירט חזי ליפשיץ, סמנכ”ל תשתיות אנרגיה ומים במשרד האנרגיה והמים. ליפשיץ סקר ארוכות את הפעילות הענפה שעורך המשרד לשיפור מאזן האנרגיה של ישראל באמצעות ייעול השימוש באנרגיה וניצולה בצורה מיטבית תוך קידום שימוש במקורות אנרגיה חלופיים. הפעילות מיושמת במסגרת  התוכנית הלאומית להתייעלות אנרגטית שנועדה להביא לחסכון בשיעור של 20 אחוז בצריכת החשמל של ישראל עד שנת 2020,  בהתאם לתכנית הלאומית להתייעלות אנרגטית שפרסם המשרד ביולי 2010 ולשם כך הקציבה הממשלה 2.2 מיליארד ש’’ח. 
בנוסף לקידום תקנים ותקנות, כוללת התוכנית בין היתר השקעה בפרויקטים נבחרים של חסכון באנרגיה בכל המגזרים (תעשייה, בתי מלון, מסחרי-ציבורי, ביתי, מוניציפאלי וכדומה) לרבות החלפת מקררים, דודי שמש, נורות וכ- 40 אלף מזגנים ביתיים, מבצע שהוביל לחסכון של כ-45 מיליון קוט”ש לשנה .
במקביל, פועל האגף לשימור אנרגיה במשרד האנרגיה והמים בשיתוף פעולה עם מכון התקנים במטרה לקדם תקני התייעלות אנרגטית למכשירי חשמל וציוד צורך אנרגיה; סימון יעילות אנרגטית של מכשירי חשמל במטרה להגביר את מודעות הציבור לשימוש יעיל באנרגיה; ביצוע סקרי אנרגיה ודיווח כולל מינוי ממוני אנרגיה בארגונים, מפעלים, רשויות וכדומה למטרת פיקוח על צריכת האנרגיה שלהם, דיווח עליה ולעתים אף לבצע סקר לאיתור פוטנציאל צריכת אנרגיה; ואכיפה: הטלת מגבלות יבוא על מכשירים צורכי חשמל, ביקורות שטח בחנויות, פיקוח על צריכת האנרגיה של צרכנים כבדים ומתן דוחות וקנסות לחברות ולגופים העוברים על התקנות; חינוך:  פיתוח תוכנית לימודים שלהגברת המודעות בנושא שימוש מושכל באנרגיה: “אנרגיה בראש אחר”; ובנייה מודעת אנרגיה: קידום בנייה ירוקה תוך חיסכון בצריכת האנרגיה ובעלויות התפעול. בין היתר, מקדם המשרד תקן לדירוג אנרגטי של מבני מגורים ומשרדים (ת”י 5282).
אחד הפרויקטים הבולטים מבחינת התעשייה הוא המכרז להחלפת צ’ילרים, מיזם שתקציבו 12 מיליון ₪ ומאפשר למפעלים לקבל מענקים לא מבוטלים בתמורה להחלפות מערכות הקירור  המיושנות והבזבזניות בנות 25-30 שנה במערכות חדשות וחסכוניות. מהלך זה הוביל לדברי ליפשיץ לחסכון של כ-50 מיליון קוט”ש בשנה המתרגמים לחסכון של עשרות מיליוני שקלים בחשבון החשמל של המפעל. 
 
סקר אנרגיה אחת לחמש שנים 
“מבדיקה שערכנו מצאנו שההשקעה בצ’ילר חדש מחזירה את עצמה תוך שלוש- ארבע שנים, ולכן מדובר בפרויקטים קלאסיים לתעשייה ולתעשייה הקיבוצית בפרט”, הבהיר ליפשיץ. ליפשיץ הוסיף כי המיזם זוכה לעניין רב בקרב בתי מלון וכתוצאה מכך יפורסמו בקרוב שני מכרזים חדשים לקבלת הצעות לפרויקטים בהתייעלות אנרגטית ממוקדת טכנולוגיה לצרכני אנרגיה.
בשלישי לאוגוסט השנה תיכנס לתוקפה תקנה המחייבת בדיקה אחת לשלוש שנים של צ’ילרים קיימים עם תפוקה של 250 טון קירור. הבדיקה תשמש אינדקציה מה מצב הצ’ילר, האם צריך להחליפו או שאולי לשפץ אותו וכדומה, והן צפויות לחסוך הרבה חשמל ומשאבים לאלה שיאמצו אותה. בד בבד, פועל משרד האנרגיה ליישום תקנות של צריכת אנרגיה במבנים ובנייה משפרת אנרגיה, תוך חיוב הצרכנים לעריכת סקר אנרגיה אחת לחמש שנים כדי לוודא שאין בזבוז מיותר במשאב הכל כך יקר.
בחודש אוקטובר האחרון הושקה תוכנת ENERGYui שפותחה על ידי הטכניון במימון ובסיוע משרד האנרגיה והמים. התוכנה לדירוג אנרגטי של בניינים מיועדת ליישום הגישה התפקודית בת”י 5282 - דירוג בניינים לפי צריכת האנרגיה שלהם. באמצעות השימוש בתוכנה ניתן להעריך את מידת השיפור ביעילות האנרגטית של בניין (או חלק ממנו) ביחס לבניין ייחוס. לדברי ליפשיץ מדובר בכלי חשוב הנותן אינדקציה מדויקת למצב נצילות האנרגיה בכל מבנה ויכול לסייע מאוד בחסכון בחשמל.
 
בעיה ארוכת טווח אותה צריכים לנהל בתבונה ובחוכמה
 
מהנדס עמוס ברקוביץ’, יו”ר אימקם (איגוד מהנדסי קירור ומיזוג אוויר) 2000 ציין כי עם כל הכבוד לממשלה על המענקים שהיא רוצה להעניק בתחום החסכון באנרגיה והפרויקט להחלפת צ’ילרים בפרט, מדובר בנושא כאוב ולא פשוט כשמדובר בגופים שסובלים מקשיי תקציב דוגמת בתי חולים ממשלתיים, אשר אינם יכולים להרשות לעצמם להקצות משאבים לנושא. “מדובר בבעיה ארוכת טווח אותה צריכים לנהל בתבונה ובחוכמה, ולכן יש לתת מענה גם לגופים שהם צרכני אנרגיה גדולים אולם מצבם הכלכלי לא מאפשר להם החלפת מערכות הקירור שלהם”, הדגיש ברקוביץ’.
ברקוביץ’ ציין כי התקנה החדשה בתחום הצ’ילרים מתחלקת לשני פרקים עיקריים: יחידות חדשות ויחידות ישנות. הפרק שעוסק ביחידות חדשות הרבה יותר פשוטה לאכיפה: רשויות המכס לא יתירו כניסתן ארצה של יחידות קירור שאינן עומדות ברמת ה-COP  הקבועה בתקנות. כך שהחובה מוטלת על היבואן לוודא מראש שהמערכות אותן הוא מייבא עומדות בתנאי הסף שנקבעו. לעומת זאת, כשמדובר במערכות ישנות, מדובר בבעיה הרבה יותר מורכבת לדעת ברקוביץ’.
האחריות המרכזית בנוגע לאכיפת החלפת מערכות קירור ישנות נופלת על כתפי המהנדס הבודק: ממונה מטעם משרד האנרגיה והמים בעל לפחות חמש שנות ניסיון בהפעלת ותחזוקה של מערכות מסוג זה, והוא זה שקובע בפועל האם המערכת עומדת ברמת ה-COP  הקבועה בתקנה. היות וכל מתקן שונה מרעהו יש לדעת כיצד לבחון את הדברים לעומק וגם להצביע על הליקויים אותם יש לתקן על מנת שניתן יהיה להמשיך לעבוד עם אותו מתקן. “התקנות מתייחסות לכל מיני מקדמי תיקון אותם יש לשקלל: כמות מים מסוימת, טמפרטורה מסוימת, טמפרטורה לפי עונות השנה וכדומה. המהנדס הבודק צריך לקחת את כל הנתונים הללו, לשקלל אותם ולתת אותם בצורת דו”ח מסודר למשרד האנרגיה והמים. כל התקנות מפורטות באתר של משרד האנרגיה והמים ואני יכול להעיד שאנחנו כאיגוד יושבים עם אנשי המשרד, בוחנים כל דבר לעומק ודואגים שהכל יהיה מוגדר ומסודר”.
 
להחזיר תוך פחות משלוש שנים את ההשקעה 
הפורום הישראלי לאנרגיה הוקם בשנת 2007 כארגון ללא מטרות רווח שמטרתו לקדם משק אנרגיה בר-קיימא לישראל. הפורום מגבש חזון כולל למשק האנרגיה הישראלי בשיתוף מומחים, אנשי ממשל וכלכלה ומחבר ומתאם בין גופים, ארגונים וחברות העוסקים בנושא. בנוסף, כחלק מהמאץ לקדם התייעלות אנרגטית בישראל, מקים הפורום מרכז טכנולוגי לאימות ביצועי פרוייקטים להתייעלות. המרכז יהווה גורם בלתי תלוי בין הלקוח לספק ויאפשר ללקוח לקבל מידע אמין אודות ביצועי המערכות ביחס למפרטיהן.
לפני כחצי שנה זכה הארגון לפרסום עם פרסומה של עבודה הבוחנת את השאלה: האם ישראל יכולה להגיע לרמה של 100% אנרגיה מתחדשת. “התשובה  לכך היא שזה אפשרי בגדר של 95% אבל בעל עלות גבוהה. לרמה של 80% כן ניתן להגיע והעלות אינה בשמיים”, אמרה יעל כהן פארן, מנכ”לית הפורום הישראלי לאנרגיה והוסיפה כי הארגון מלווה מפעלים, בתי מלון וצרכני אנרגיה גדולים נוספים המעוניינים לחסוך באנרגיה.
מבדיקה מעמיקה שערך הארגון בנוגע לשיפור ביצועים של צ’ילרים, עולה כי ההבדל בין צ’ילר חדש לצ’ילר בן 15 שנה היא 1.2  ברמת ה-COP . כך למשל צ’ילר שלפני 15 שנה עמדה רמת ה-COP שלו על 3.4, כיום היא 3.2 בלבד ואי לכך שימוש בצ’ילר חדש מאותו סוג מתבטא בחסכון של 37% בניצולת ו-24% בצריכת האנרגיה. כהן פארן מציינת כי על פי המסקנות אליהן הגיע הארגון ניתן להחזיר תוך פחות משלוש שנים את ההשקעה בצ’ילר חדש, כאשר החסכון בקוט”ש הוא משמעותי ביותר.
“לא צריכה להיות בעיה לגופים מבוססים וותיקים לקחת הלוואה בתנאים נוחים כדי להחליף את מערכות קירור המים הבזבזניות שלהם. מה גם שישנם כל מיני מודלים של BOT וקרנות כמו קרן משקי הקיבוצים (קמ”ע) ומענקי מדינה שמאוד מסייעים לעשות את הפרויקטים להחלפת צ’ילרים ולהשגת חסכון משמעותי בצריכת האנרגיה ובהוצאות”, קראה כהן פארן. 
מערכות “המדברות” זו עם זו
“המשמעות של המונח נצילות היא כמה אני משקיע וכמה אני מקבל כך שככל שהנצילות יותר גבוהה המערכת היא יותר יעילה”, הבהיר מהנדס אסף מנטין, מנהל מחלקת הנדסה באקון טק, נציגת מיצובישי אלקטריק מזגנים בישראל. לדבריו כל מערכות מיזוג האוויר כולל מערכות חימום המים של מיצובישי הנמכרות בארץ הן בטכנולוגיית אינוורטר אשר נחשבת כידוע למילה האחרונה בתחום החסכון באנרגיה בשל המדחס המשוכלל שמאפשר לשמור על נצילות גבוהה לאורך זמן.
טכנולוגיית האינוורטר מבוססת על עיקרון של שינוי תפוקת המדחס בהתאם לדרישה ואולם לב לבן של הדור הנוכחי של יחידות מיזוג האוויר הן מערכות הבקרה שלהן. הדבר בולט למשל  במערכת ה-VRF של מיצובישי, מערכת רב מאייד, המחברת עד 50 יחידות פנים מתקדמות ליחידה חיצונית אחת (ובאופן מודולרי עד 4,000 יחידות),  אשר “מדברות” זו עם זו באמצעות מערכת בקרה משוכללת עליה שולטת יחידת החוץ. “כאשר המערכת יודעת כל הזמן את נתוני הטמפרטורה והדרישות של המשתמש, היא יודעת להתאים את עצמה ולווסת את עצמה על מנת לתת פתרונות אינרטיים”.
עיקר העומס המוטל על מערכות מיזוג האוויר במקומות עבודה הנו בתחילת היום עם הגעת העובדים. במהלך היום נוהגים עובדים לצאת להפסקות, סידורים וכדומה וא בהכרח סוגרים את המזגן. על מנת לחסוך בצריכת חשמל מקובל לשים טיימר שהחל משעה מסוימת מכבה את היחידה. הכיבוי הראשון הוא לרוב בהפסקת הצהריים ומי שנותר במשרד יכול לגשת לשלט ולהפעיל בעצמו את המזגן הייעודי שלו. אחרי כשעה- שעתיים נהוג לתת כיבוי שני וכך עד סוף היום. בצורה כזאת מי שעדיין זקוק למזגן יכול להדליק את היחידה שלו בלבד. כל זה לא היה מתאפשר אלמלא מערכת הבקרה שבעצם מובילה לחסכון של כ-30-40 אחוז בצריכת החשמל של מערכת המיזוג! אופציה נוספת הקיימת במערכות הבקרה של מיצובישי היא ה-Optimize Time, יישום המופעל בהתאם לניתוח הנתונים של המערכת אשר מתוכנת כך שתוכל להפעיל את מיזוג האוויר באופן אוטומטי לפי צרכי הארגון ותעריף התעו”ז. בנוסף, ניתן לתכנת את המערכת להשלת עומסים כך שבשעות בהן נרשמת נוכחות דלילה של עובדים, היא לא תגיע לתפוקה מקסימלית. “מאחר והמערכת מנתחת את הנתונים כל חמש דקות ומתאימה את עצמה למציאות בשטח, לא נוצרת כלל תחושת חוסר נוחות בקרב המשתמשים וכל הצדדים יוצאים נשכרים”.
 
למקסם את החסכון בכל דקה נתונה 
פיתוח תשתית הוא הבסיס האמיתי לצמיחה של כל משק בעידן המודרני אלא שלא תמיד יש בידי הארגון את המשאבים הנדרשים לכך ולכן נהוג כיום בעולמנו להשתמש במודל שאגב הונהג לראשונה בתורכיה - מודל ה- B.O.T - בנה, הפעל, העבר. מודל זה צובר בהדרגה פופולאריות גם בתחום הקירור והמיזוג. משה אביחי, מנכ”ל משותף באנרקור, יבואנית מזגני Gree, מציין כי השיטה אינה מיועדת רק לארגונים דלי תקציב או שמעדיפים להשקיע את המשאבים שלהם בתחומים אחרים, והיתרון המרכזי שלה טמון בכך שהיבואן של מערכות המיזוג הוא גם זה שמתפעל אותן. 
“עצם זה שאנחנו מחוברים למערכות עם מערכות הבקרה, מאפשר לנו למקסם את החסכון בכל דקה נתונה. יש לנו מוטיבציה אמיתית למקסם את הרווח וזוהי גם המומחיות שלנו. כמובן שהכל מתיישב עם הצרכים של הלקוח ואנחנו גם דואגים לתמוך במערכת הבקרה שמנהלת ומנתבת את המערכת לאורך שבע שנות המיזם”, הדגיש אביחי. כדי להמחיש את דבריו הראה אביחי פרויקט שביצעה אנרקור באחד מבתי המלון בקיבוצים שבעקבותיו נרשמו הנתונים הבאים: חסכון של 355 אלף שקל בצריכת החשמל של מערכות מיזוג האוויר, חסכון של כ-160 אלף שקל בחימום וקירור המים וסך הכל חסכון של כ-500 אלף שקל כאשר משרד האנרגיה והמים העניק לפרויקט מענק בגובה 350 אלף שקל. כך שבסך הכל הפרויקט מחזיר את עצמו אחרי המענק תוך שנה וחודשיים בלבד, והלקוח קיבל מערכת חדשה ומתקדמת כולל מערכת בקרה מהשורה הראשונה וליווי ותמיכה של אנרקור.
אביחי ציין כי Gree הסינית שנוסדה ב-1991, נחשבת לאחת מחברות מיזוג האוויר הגדולות בעולם. מערכות מיזוג האוויר וחימום המים של GREE משווקות בלמעלה מ-200 מדינות ברחבי העולם. GREE מקיימת קשרי עבודה מול חברות בינלאומיות מובילות בתחום המיזוג כגון דייקין, קרייר, וירפול, פנסוניק ואפילו תדיראן. במפעלה המרכזי של GREE מועסקים למעלה מ-26,000 עובדים, מתוכם 1,500 אנשי מחקר ופיתוח  העושים שימוש ביותר מ-270 מעבדות משוכללות, כל זאת כדי להבטיח את איכותן.
“בסופו של יום  בין הפרויקט הוא B.O.T או לאו, אנחנו מלווים אותו כי זהו האינטרס שלנו שהלקוח יהיה מרוצה, והחסכון באנרגיה ומשאבים אכן יושג. זהו המצב האופטימלי של Win-Win. אנחנו נוגעים בכל המגזרים ויש לנו ניסיון רב בהגשת בקשות למענקים ובגיוס כספים לטובת פרויקטים של חסכון באנרגיה. היות ואנחנו ניצבים לפני יציאת מכרזים חדשים בנושא של החלפת מערכות מיזוג אוויר ישנות, זוהי הזדמנות מצוינת עבור כל מי ששקל את הנושא וחבל שהרכבת תצא לדרך בלעדיו”.


פי.סי.חץ