פיצוי בגובה 2.69 מיליון ש’ לטכנאי מזגנים שנפגע בעבודה

פיצוי בגובה 2.69 מיליון ש’ לטכנאי מזגנים שנפגע בעבודה

תאונת עבודה בגלידרייה בבת ים גרמה לנעם בן מויאל 35% נכות, סבל והפסדים עתידיים היות שהמזגן חובר לקיר בניגוד לתקן. בית המשפט הטיל את האחריות על הבניין המשותף למרות שהמזגן אינו שייך לדיירים

 
בעקבות תביעה שהגיש טכנאי שנפגע במהלך תיקון מזגן בגלידריה, פסק בית המשפט כי עיריית בת ים ונציגות הבית המשותף שבקומת הקרקע שלו פעלה הגלידרייה, ישלמו 690 אלף שקל לתובע שקיבל בנוסף 2 מיליון שקל מהביטוח הלאומי על פציעתו. במסגרת הדיון המשפטי התברר שהמזגן לא היה מחובר היטב לקיר, לכן נפל הטכנאי מגובה של כחמישה מטרים. 
התאונה אירעה אחרי שהטכנאי נעם בן מויאל הוזמן ביוני 2006 לתקן מזגן ישן על הקיר החיצוני בבית העסק, שפעל באותם ימים בבניין סמוך לטיילת בבת ים. במהלך התיקון קרס המזגן בפתאומיות והטכנאי נפל ארצה. הטכנאי פונה לבית חולים שם אובחן כי הוא סובל משברים ונקבעו לו אחוזי נכות של 35 אחוז לצמיתות על ידי המוסד לביטוח לאומי  שאף הכיר באירוע כתאונת עבודה.
בן מויאל פוצה על ידי הביטוח הלאומי אולם ביקש לתבוע פיצוי סבל והפסדים גם מהאחראים לטענתו: העירייה ונציגות הבית המשותף, שבוטחה על ידי חברת “איילון”. לא ניתן היה לאתר את בעלי הגלידרייה, שבעת הגשת התביעה כבר מכר את העסק. עיריית בת ים התנערה מן האחריות וטענה שאין באפשרותה לבדוק את תקינותם של אלפי המזגנים בשטחה, ונציגות הבית טענה כי לא ניתן לצפות ממנה לבדוק את בטיחות המזגנים בבניין. 
הטכנאי יוצג על ידי עו”ד ישראל וינברג, העוסק בדיני נזיקין, שגילה שהמזגן חובר לקיר בניגוד לתקן, באמצעות ברגים ממתכת שהחלידו במהלך השנים, ועמידותם לא נבדקה מאז התקנתו של המזגן. 
להגנתה טענה העירייה, כי לאור ריבוי המזגנים בעיר, אין לצפות ממנה לבדוק כל אחד ואחד מהם, ואילו הדיירים טענו כי אין לצפות מהם לערוך בדיקות לכל המזגנים בבניין, במיוחד לא לא למזגן שאינו שייך לאיש מהם.
“מדובר בנושא פרוץ שמציג קושי רב למשפטנים”, מסביר עו”ד וינברג. בערים בישראל ישנם עשרות אלפי מזגנים תלויים אשר הותקנו לפני שנים רבות ואשר בעליהם התחלפו מזמן. למרות החובה הרשמית לקבל היתר בניה להתקנת מזגנים החורגים מקו הבניין, בפועל העיריות לרוב לא עוסקות בכך. 
“גם ועדי הבתים  לרוב כלל אינם מודעים לחובתם לפי התקן הישראלי - שהינו למעשה חוק לא רשמי של המדינה - לערוך בדיקות חיצוניות למזגנים, ובתי המשפט לא ששים להטיל עליהם אחריות”.
עו”ד וינברג התעקש שמדובר במקרה עקרוני וטען שלא יתכן מצב שבו מזגן התלוי על קיר החיצוני, מעל ראשם של עוברים ושבים, יוכל להחליד עד כדי סכנת נפילה באין מפריע מבלי שאף גוף ייקח אחריות.  
התביעה נקבעה לדיון בפני השופטת דליה גנות מבית המשפט המחוזי בתל אביב, אך בסופו של דבר הגיעו הצדדים להסכם הפשרה על סך 690 אלף שקל שישלמו  כאמור נציגות הבית המשותף והעירייה- 90 אחוז ישולמו על ידי הדיירים והעירייה תשלם את עשרת האחוז הנותרים, בסף 69 אלף שקל.


פי.סי.חץ