פיצוי בגובה 909 אלף ש’ לטכנאי מזגנים שנפל מסולם

פיצוי בגובה 909 אלף ש’ לטכנאי מזגנים שנפל מסולם

האירוע התרחש בספטמבר 2002, כשהטכנאי נקרא לטפל בתקלה במפעל “ג.ד חיתוך וכיפוף פחים” שבו הועסק.

למעלה מעשור אחרי ששבר את ברכו בתאונה במפעל בפתח תקווה, פסק בית המשפט לטובת טכנאי מזגנים שנפל מסולם בעת טיפול בתקלה ונותר עם נכות. רק לאחרונה, יותר מעשור אחרי הפציעה, פסק בית המשפט בתביעה שהגיש נגד המעסיקה שלו ונגד חברת הביטוח “הפניקס”, וחייב אותן בתשלום פיצויים של כ-909 אלף שקל.
 
האירוע התרחש בספטמבר 2002, כשהטכנאי נקרא לטפל בתקלה במפעל “ג.ד חיתוך וכיפוף פחים” שבו הועסק. בזמן שידו האחת מטפלת בתקלה וידו האחרת אוחזת בתקרה, הוא נפל מסולם עץ שעליו טיפס, מגובה של שלושה מטרים לערך, ושבר את הברך.
הטכנאי הגיש תביעה לפיצויים נגד מעסיקתו ונגד חברת הביטוח וטען שהן אחראיות לתאונה ולנזק שנגרם לו. לדבריו, המעסיקה הפרה את חובותיה כלפיו כששלחה אותו לעבוד בגובה ללא אמצעי בטיחות ראויים, ללא הדרכה מתאימה וללא פיקוח. 
הנתבעות, מנגד, האשימו את הטכנאי באחריות לתאונה וטענו שככל הנראה איבד שיווי משקל. לדבריהן מדובר בסיכון טבעי, במיוחד כשהתובע הוא בעל ידע וניסיון בסוג העבודה שביצע. עוד נטען שככל שהתובע סבר שהעבודה מסוכנת, היה עליו לנקוט אמצעים מתאימים או לפנות למעסיקה.
סגנית נשיאת בית משפט השלום בתל אביב, השופטת יעל אילני, קבעה שחובת הזהירות של המעסיק חלה גם כלפי עובד רשלן. על המעסיק לצפות שעובד ינהג בחוסר זהירות ולנסות למנוע זאת באמצעות אמצעי זהירות מרביים לשמירה על שלומו.
במקרה זה, נקבע, נוצר סיכון מיוחד ומוגבר מכיוון שהעבודה התבצעה בגובה, והצריכה עמידה על הסולם באופן שפלג גופו העליון של התובע לא נתמך. במצב כזה היה על הנתבעת להקפיד ביתר שאת על שיטת עבודה בטוחה, להדריך את התובע ולפקח על קיום הוראות הבטיחות. אלא שלפי הראיות, את כל אלה המעסיקה-הנתבעת לא עשתה ולכן היא אחראית לתאונה ולתוצאותיה, אם כי לא במאת האחוזים מהאשמה, קבעה השופטת, מונחת על כתפי התובע, שלנוכח ניסיונו הרב בעבודה המסוכנת היה צריך לדאוג לבצעה בזהירות ובבטחה.
לאחר שקיבלה את חוות דעתו של מומחה בית המשפט, שלפיה לתובע נגרמה נכות צמיתה בשיעור של 30%, חייבה השופטת את הנתבעות בתשלום פיצויים של 909 אלף שקל (לאחר הפחתת האשם התורם), בנוסף להוצאות משפט ושכר טרחת עו”ד של 23.6% מסכום הפיצוי. 
 
 


פי.סי.חץ