בי”ס ללימודי הסביבה פורטר הוסמך ב-LEED Platinum

בי”ס ללימודי הסביבה פורטר הוסמך ב-LEED Platinum

מבקרי הבניין הירוק ייחשפו לאופן פעולתן של המערכות הסביבתיות המותקנות בו, ביניהן מערכת מיזוג אוויר המבוססת על אנרגיה סולרית ותרמית

בניין בית הספר ללימודי סביבה ע”ש פורטר באוניברסיטת תל אביב קיבל את ההסמכה הסופית של התקן האמריקאי לבנייה ירוקה, בדירוג הגבוה ביותר:  LEED Platinum, התקן המוביל בעולם לבנייה ירוקה.
הפרויקט זכה ב-92 נקודות מתוך 93 הנקודות שאליהן שאפו המתכננים להגיע, ומתוך ניקוד מקסימלי של 110. ניקוד זה מציב אותו בין הבניינים הירוקים המובילים בעולם. רק במספר אוניברסיטאות בארה”ב, ביניהן ייל והרווארד, קיים מבנה ירוק ברמה כזו. עד כה מתוך  3,356 בניינים שנבדקו, רק 14 מבנים בעולם קיבלו ציון הגבוה מ-90 נקודות. 
תקן LEED (ראשי תיבות של Leadership in Energy and Environmental Design) נוסח על ידי המועצה האמריקאית לבנייה ירוקה. התקן מבוסס על מדרג של 100 נקודות, בתוספת  10 נקודות בונוס על חדשנות או חשיבות אזורית של הפרויקט. דירוג פלטינום, הגבוה ביותר כאמור, מושג מעל 80 נקודות.
לדברי פרופ’ דני רבינוביץ, ראש בית הספר, וד”ר אריה נשר, המנהל המקצועי של בית הספר, המורכבות והחדשנות של הבניין פורץ הדרך דרשו ידע נרחב, כלים מתקדמים ועבודת צוות הדוקה כבר משלבי התכנון הראשונים. הפרויקט הוא תוצאה של העבודה המשותפת והמאומצת של צוות האדריכלים יחד עם קבוצה רחבה של שותפים ויועצים, כולם ישראליים, שתרמו כבר משלבי התכנון. 
בניין בית הספר ללימודי הסביבה ע”ש פורטר, שנבנה הודות לתמיכתה ותרומתה של קרן פורטר, משתרע על שטח של כ-4000 מ”ר, וכולל כיתות הוראה, אולמות, משרדים, אטריום עם חלל לתצוגות ולתערוכות, אודיטוריום, גינה ובה אגנים ביולוגיים לטיפול ולמחזור מים אפורים, גג ירוק וקפיטריה. בנוסף לייעודו האקדמי, כמשכנו של בית ספר ללימודי הסביבה ע”ש פורטר, מהווה הבניין מרכז פדגוגי ובמה חינוכית ונגישה לקהל הרחב בכל הנוגע לבנייה ירוקה וחקר הסביבה שמטרתו לקדם את הבנייה הירוקה בישראל. מבקרי הבניין הירוק ייחשפו לאופן פעולתן של המערכות הסביבתיות המותקנות בו, ביניהן מערכת מיזוג אוויר המבוססת על אנרגיה סולרית ותרמית, טכנולוגיות מתקדמות לתכנון ביו-אקלימי (“תכנון פסיבי”) ומערכות מדידה ובקרה. מערכות אלו הן חדשניות ולראשונה הותקנו בישראל.
עם הצוות המתכנן של בניין פורטר נמנו: אקסלרוד-גרובמן אדריכלים (אירית אקסלרוד ויאשה גרובמן), סטודיו גאוטקטורה (יוסי קורי), חן אדריכלים (נילי וניר חן), ומשרד אדריכלות הנוף ברוידא-מעוז (עליזה ברוידא ורות מעוז). הבניין נבנה על ידי חברת שיתופית והפרוייקט נוהל על ידי חברת ברן ישראל.


פי.סי.חץ