אלקו מוכרת זכויותיה ב”מתחם אלקו” ברמת השרון

אלקו מוכרת זכויותיה ב”מתחם אלקו” ברמת השרון

החברה תקבל 181 מיליון שקל ותרשום רווח לפני מס בסך של כ-67 מיליון שקל בגין העסקה

 
אלקו חתמה על הסכם למכירת זכויותיה במקרקעין ברמת השרון, המוכרים כ”מתחם אלקו”, הסמוך לצומת מורשה, תמורת סכום כולל של כ-181 מיליון שקל לחברת קנדה ישראל. מתוך הסכום האמור, תשלם הרוכשת סכום של כ-135 מיליון שקל בתמורה ישירה תמורת המקרקעין, וסכום של כ-46 מיליון שקל נוספים כהחזר הוצאות שאמורה אלקו לשלם לרשות מקרקעי ישראל בגין דמי היתר לשינוי יעוד הקרקע. אלקו תרשום בגין השלמת העסקה רווח לפני מס בסך של כ-67 מיליון שקל, שייזקף בדו”חות במהלך תקופת השלמת העסקה. כמו כן, אלקו צופה, כי התזרים החופשי בגין השלמת העסקה יסתכם בכ-132 מיליון שקל. עורכי הדין זיו לב, חגי ישראל ותמר כנפי, ממשרד זיו לב, ייצגו את אלקו בעסקה, ועורכי הדין ארי וקסלר ודיקלה בצלאל, ממשרד ברקמן-וקסלר ייצגו את הרוכשים.
תמורת העסקה תשולם ברובה לאלקו במשך תקופה של שנתיים ממועד חתימת ההסכם. בין הצדדים סוכם עוד, כי הרוכש ישלם לעיריית רמת השרון, או לגורם מטעמה, סך של כ-22 מיליון ש”ח המייצג את היטל ההשבחה הנגזר משווי העסקה.
לגבי הקרקע האמורה, הוארכה תקופת החכירה מול רשות מקרקעי ישראל ל-49 שנה. לקרקע בוצע שינוי יעוד מתעשייה לתעסוקה ומסחר. תמורת שינוי היעוד האמור, צפויה אלקו, כאמור, לשלם סך של כ-46 מיליון שקל, אותם ישיב לה הרוכש. הקרקע המדוברת משתרעת על שטח כולל של כ-64 דונם ליד צומת מורשה, והיא נחשבת לאחת הקרקעות האטרקטיביות באזור גוש דן, שכן היא אחת מעתודות הקרקע הגדולות שעדיין לא הוסבו לפרויקטי מגורים. על הקרקע קיים מפעל המושכר על ידי אלקו לשוכר עד שנת 2021, ודמי השכירות בגין כל תקופת השכירות כבר שולמו לאלקו בעבר. במסגרת העסקה סוכם, כי לרוכשת המקרקעין ניתנה הזכות להפעיל מנגנונים להקדים את סיום הסכם השכירות עם השוכר. יתרת דמי השכירות מראש שקיבלה החברה למועד חתימת ההסכם, עומדת על סך של כ-56 מיליון ש”ח. 
אבי ישראלי, סמנכ”ל פיתוח עסקי באלקו: “אנו שמחים על חתימת ההסכם למכירת המקרקעין ברמת השרון, שערכם הושבח מאד בשנים האחרונות, ועתה מצאנו לנכון לנצל הזדמנות לממש את הנכס במסגרת עסקה, שתניב לאלקו רווח גבוה ותזרים מזומנים משמעותי, ומבטאת הצפת ערך לבעלי המניות של אלקו”.
חברת קנדה ישראל שבשליטת ברק רוזן ואסי טוכמאייר, מתכוונת כאמור לשנות את ייעוד הקרקע, ממשרדים, תעשיה ומסחר, למגורים ומסחר. כיום פועל על השטח מפעל המושכר לחברה הצרפתית וון־רול שנאים, בהסכם שכירות שתוקפו פג ב־2021. התוכנית לקידום תב”ע (תוכנית בניין עיר) לשינוי ייעוד הקרקע מתעשייה למגורים, נמצאת על השולחן ברשויות השונות זה כמה שנים, וכעת הרוכשים ינסו לזרז את מהלך אישור התוכנית. מדובר בתהליך ממושך שצפוי לארוך שנים.
בנוסף מדווח “כלכליסט” כי, הרוכשים מתכננים להגדיל את היקף הבנייה. כיום קיימים אישורים לבנייה של 110 אלף מ”ר במתחם לצורכי תעסוקה. הרוכשים מעוניינים להגדיל את היקף הבנייה ל־240 אלף מ”ר ולבנות 1,500 דירות של 4-3 חדרים.
אלקו שבשליטת גרשון זלקינד, עוסקת בייזום, פיתוח והכוונה של חברות ומיזמים עסקיים. הקבוצה פועלת למימוש הזדמנויות עסקיות, בארץ ובחו”ל - הן בתחומי העיסוק של חברות הקבוצה והן במגזרים נוספים. עיקר פעילותה של החברה מתבצעת באמצעות חברות הבת שבשליטתה: אלקו צפון אמריקה - עוסקת ברכישה, ניהול והשבחה של מקבצי דיור להשכרה בדרום מזרח ארה”ב; אלקטרה בע”מ (54%), פועלת בתחום ייצור ושירותים למבנים ולתשתיות בארץ ובחו”ל, בהם מערכות מיזוג אוויר מרכזי, מעליות, תברואה, חשמל וצנרת, בניה ועוד; אלקטרה נדל”ן (58%), פועלת בתחום הנדל”ן המניב בארץ ובחו”ל; אלקטרה מוצרי צריכה (60%), פועלת בתחום ייבוא ושיווק מוצרי צריכה חשמליים.










פי.סי.חץ