למען עתיד טוב יותר

למען עתיד טוב יותר

הדאגה לקידום, שדרוג ועיגון המקצוע שכה יקר ללבם, משכה כ-100 קבלנים לקחת חלק בכנס הייסוד התאחדות קבלני מיזוג אויר וחימום בישראל

אבי אובליגנהרץ
“יש לי חלום שבו אני רואה את מקצוע  קבלני ומתקיני מיזוג אויר כמקצוע מוכר על ידי מוסדות הממשלה. יש לי חלום ובו אני רואה מוסדות להכשרה מקצועית מכשירים מתקיני מזגנים ומעניקים להם תעודות הסמכה”, אמר אלי מתיתיהו בנאום הפתיחה שנשא בכנס הייסוד של התאחדות קבלני מיזוג אויר וחימום בישראל.
קרוב ל-100 איש נטלו חלק באירוע שהתקיים באופן סמלי בראשון למאי, יום חג הפועלים במתנ”ס נפלאות בפתח תקווה. הארגון החדש הוא יוזמה של 14 קבלני מיזוג אוויר שהחליטו לדברי מתיתהו, הבעלים של חברת אלרם ויו”ר העמותה, לפעול לקידום, שדרוג ומיסוד המקצוע מתוך דאגה לעתידו. “הקמנו עמותה מלכרית ללא כוונת רווח, ושלא על מנת לקבל שכר או כל טובת הנאה אחרת, כתבנו תקנון, הגדרנו קריטריונים בנינו תשתית והתחייבנו לפעול בהתנדבות למען הענף, למען המקצוע, ולמען העתיד שלו” .
מתוך אחריות לדור הבא שכבר נקרא לקחת את המושכות ולשאת בעול בחלק מחברות ההתקנה, קורא מתיתיהו למיסוד הענף שכרגע “יש בו יותר פרצות מאשר  תקנות והוא נראה בערך כמו גבינה שוויצרית. איש הישר בעיניו יעשה. אין דין, אבל יש דיין. אין חוקים ברורים, אבל אוי לנו אם נפעל שלא כהלכה, האחריות מוטלת עלינו , ואנחנו נשלם את המחיר. כי כולם זורקים את האחריות עלינו החל מהמהנדסים היועצים שכותבים בכתבי הכמויות הערות מרגיזות ושמים חותמת שהאחריות היא על קבלן המיזוג, דרך החברות היצרניות, וכלה בגברת כהן וגברת ברקוביץ. כולם רואים בנו אחראים”. בנוסף, קבל מתיהו על כך שארגונים רבים כמו איגוד לשכות המסחר והתאחדות בוני הארץ, מנסים לעשות סיבוב על קבלני המיזוג ודורשים תשלום דמי חברות, אבל אינם כלל מנסים לטפל בבעיות שמטרידות את אנשי הענף. “הגיע הזמן שנשים סוף לזה ונקח את הטיפול בעינייננו בידיים שלנו, כי אנחנו יודעים לעשות זאת יותר טוב מכל אחד אחר”.
למרות שהקבלנים מהווים ציר מרכזי בענף המיזוג, גורם שניצב בין חברות המזגנים ו ללקוח הסופי, ולמרות שללא התקנה מקצועית גם המזגן הטוב בעולם לא יפעל כמצופה ממנו, הצר מתיהו על כך שבמציאות הנוכחית “ענף התקנות המזגנים הוא ענף פרוץ. זהו ענף שאין לו תקן  ואין לו מפרט ברור ומוסכם”. מתקין מזגנים לכאורה צריך להיות טכנאי מוסמך, בעל רשיון חשמל, בעל רישיון גז ולמרות זאת המקצוע כלל לא מעוגן בחוק. כל דכפין יכול כיום לקרותא לעצמו מתקין או קבלן התקנות  כי “אין הכרה, אין הגדרה, אין הסמכה, אין הכשרה ואין פיקוח. כל אחד שיודע או לא יודע להתקין מזגן יכול כאוות רצונו לפתוח עסק ולהתחיל לעבוד, ולפעמים אפילו בלי בית עסק, בלי חברה, בלי משרד, בלי עוסק מורשה ובלי הכשרה. כל אחד יכול להסמיך את עצמו ולעסוק במקצוע, ולגרום נזק משמעותי לחברות הוותיקות והמקצועיות שפועלות בתחום”. 
על מנת למסד את הענף ולגרום להכרה ממסדית וממשלתית במקצוע כמקצוע מוכר, דרושה התארגנות מקצועית של מי שהנושא יקר ללבו וזה יהיה תפקידו של הארגון החדש. “יש לי חלום ובו אני רואה את הענף שלנו כענף ממותג, ממוסד, פועל לפי תקנות ותקנים ממשלתיים. יש לי חלום ובו אני רואה מערכת פיקוח ואכיפה על הענף אשר מונעת ממי שאינו בר הסמכה לעשות עבודות חפריות שפוגעות בענף כולו. יש לי חלום ובו אני רואה אותנו כאירגון מעסיקים הדואג להסכמי שכר קיבוציים, ואנחנו לא צריכים לשלם עשרות אלפי שקלים למי שרק מתיימר, ולא עושה דבר וחצי דבר למעננו  ולמען הענף. 
יש לי חלום ובו אני רואה שיתופי פעולה ופורמים מקצועיים המובלים על ידנו בשיתוף עם החברות היצרניות והיבואניות, ועם אירגוני הטכנאים והמהנדסים. יש לי חלום ובו אני רואה את ילדינו וילדי ילדנו גאים להמשיך בחברות ובתשתיות שבנינו להם ונושאים בגאווה את תעודת החבר של התאחדות קבלני מיזוג האוויר”, חתם מתיתיהו. 
 
בתור מי שהתקין את המזגן הראשון בחייו בגיל 13 וליווה את אביו שנים רבות לפני שנכנס רשמית לעסק המשפחתי, יובל בריק, מנכ”ל ההתאחדות ומבעלי חברת קירור מגדל, מודע היטב למצב המחפיר השורר בענף ולכך שנחוץ שינוי בדחיפות שיוביל לעיגון המקצוע כפי שעשתה בזמנו התאחדות קבלני השיפוצים. “אנחנו צריכים אנשים טובים שיצטרפו לסיירת שלנו ויפעלו בכל הנושאים שעומדים על הפרק ושהוגדרו כיעדים ומטרות ההתאחדות. המטרה שלנו היום היא קודם כל להציג את הארגון ושנית לגייס אנשים שיעזרו במטרות המשותפות הן כחברים להתאחדות והן כפעילים בועדות הקבועות” . 
בריק גילה כי כבר לפני 14 שנה החל להרהר בעתידו המקצועי ובעתיד הענף, וכתב תוכנית מגירה להקמת ארגון שייצג את האינטרסים של קבלני מיזוג האוויר ויעלה את קרנם. התוכנית שכבה בתוך קלסר עב קרס והעלתה אבק עד שהאסימון ירד לו בחודש ינואר האחרון כאשר הצליח לרתום 13 מעמיתיו למשימה.
בעקבות הרוח הגבית שקיבלה ההתארגנות, ציין בריק כי בימים אלה מתבצע רישום חברות וקבלני מיזוג אוויר לעמותה, ועשיית נפשות לנושא מפה לאוזן, באמצעות הפייסבוק ובאמצעות מפגשים אזוריים אינטימיים ברחבי הארץ בהנהגת יו”ר ועדת כנסים של הארגון, גדי סכול  מחברת צגס הנדסת מיזוג אוויר.  “העתיד בידיים שלנו! רק אם נהייה רבים וחזקים נוכל להגשים את החזון והחלום שלנו, ורק כך נוכל להבטיח את עתיד הענף, ועתיד טוב יותר לחברות שלנו”, הבהיר בריק.


פי.סי.חץ