דליפות אמוניה אירעו במחלבת תנובה ובמפעל הוד חפר

דליפות אמוניה אירעו במחלבת תנובה ובמפעל הוד חפר

דליפת אמוניה אירעה לאחרונה במחלבת תנובה באזור התעשייה אלון תבור שליד לעפולה. כוחות כיבוי אש רבים הגיעו לאזור התעשייה וניטרו באופן ודאי את מקור הדליפה.

שבעה צוותים של לוחמי האש מהתחנה האזורית עפולה פעלו במקום. לא דווח על נפגעים או על סכנה לחיי אדם, אזור התעשייה או למפעל. בין הצוותים שפעלו במקום, צוות של שלושה לוחמי אש עם שני אנשי צוות במפעל, שנכנסו למוקד הדליפה לסגור את ברז המגופים ולבדוק את היקף הדליפה. הצוותים פעלו עם חליפות אטומות ובתום פעולות ניטור השיגו שליטה על האירוע.
ארבעה ימים לפני האירוע באלון תבור  אירעה דליפת אמוניה במפעל הנקניקים הוד חפר באזור התעשייה בעמק חפר. למקום הוזעקו שוטרים ממשטרת מרחב שרון שחסמו את כביש 4 מצומת הרא”ה לכיוון צפון ומצומת כביש 9 לכיוון דרום. עובדי אזור התעשייה פונו מהאזור. 
בחודש נובמבר 2014, אירע במפעל מקרה דומה שאף גבה את חייו של הכבאי סמר עסלי ונפצעו בו יותר מ-20 בני אדם. בעקבות ארוע זה (שחל בנובמבר כאמור) אף קיימה ועדת הפנים של הכנסת דיון בנושא. בעקבות הדליפה האחרונה, חוקרי משרד הכלכלה הוציאו צו סגירה זמני למפעל “הוד חפר” שבאזור התעשייה עמק חפר עד לתיקון הליקויים.
צוותי הכיבוי פעלו במקום לצינון האזור. “מדובר באירוע שני באותו מפעל, מה שהעלה חשד לאירוע חומרים מסוכנים שעלול להתפשט. ביצענו בדיקה ומצאנו כי במקום התבצעו עבודות תחזוקה. בעלי המפעל מכחישים כי מדובר בתקלה במהלך עבודות התחזוקה וטוענים כי צינור ישן הוא שהיווה מקור הדליפה וכי זהו אירוע של צירוף מקרים בלבד”, אמר קצין כיבוי אש מגזרת נתניה. מנגד דווח כי יתכן שהטכנאים ניתקו בטעות צינור פעיל המחובר למכל האמוניה - מה שגרם לדליפת הגז הרעיל. 
בעקבות האירוע, כאמור פתח משרד העבודה בחקירה לבירור נסיבות הדליפה. ממצאי החקירה יועברו לבחינת המשטרה, שתשקול פתיחה בחקירה בגין חשד לרשלנות. חשוב להדגיש כי מדובר באירוע קטן-מימדים יחסית לאירוע הקודם, אולם בשל אותו אירוע קודם, הוזעקו למקום כוחות גדולים, משטרה והצלה. צירי התנועה נפתחו בחלוף כשעה וחצי, מאחר שמקור התקלה טופל.


פי.סי.חץ