המכרז להקמת מפעל האמוניה בדרום יוצא לדרך

המכרז להקמת מפעל האמוניה בדרום יוצא לדרך

השר להגנת הסביבה, אבי גבאי ושר האוצר, משה כחלון, הכריזו על פרסום השלב השני של המכרז להקמת מפעל לייצור אמוניה בדרום.

בהצהרה משותפת שערכו השרים בסמוך למיכל האמוניה בחיפה, הם הודיעו על העברת המכרז לחברות המתחרות ועל הקמת המפעל בדרום שייצר רק את כמות האמוניה הדרושה למשק. הקמתו של המפעל תאפשר את סגירת מיכל האמוניה הפועל כיום במפרץ חיפה ומאחסן עד 12 אלף טון של אמוניה המוגדרת כחומר מסוכן.
בשנת 2013 התקבלה החלטת ממשלה להקמת מפעל לייצור אמוניה במישור רותם שבנגב במטרה ליצור חלופה למיכל האמוניה במפרץ חיפה. בעקבות החלטת הממשלה הוחלט על קידום מכרז להחכרה של קרקע באזור התעשייה מישור רותם בנגב   לצורך הקמת מתקן לייצור אמוניה מגז טבעי המשרד להגנת הסביבה הקצה 15 מיליון שקל בסיוע להקמת המפעל.
במסגרת המכרז יידרשו המתמודדים, בין היתר, לצרף הצעה טכנית, הצעה פיננסית והצעה כספית. לחברות המתחרות ניתנו ארבעה חודשים מהיום להגשת הצעות וחודשיים לאחר מכן יודיע המשרד להגנת הסביבה על החברה הזוכה. המתקן יתחיל לפעול בתוך שלוש שנים מרגע החתימה.
הקרקע במישור רותם נבחרה, לאחר ביצוע הערכות סיכונים ובחינת חלופות מיקום ולאחר שנמצא כי שם הצרכנים העיקריים המשתמשים באמוניה, ובשל קרבתה למסדרון הגז הטבעי אשר הכרחי לתהליך הייצור. העובדה שמדובר במתקן לייצור אמוניה ולא לאחסונה תפחית באופן משמעותי את הסיכון הנשקף ממתקן שכזה לעומת מיכל האמוניה במפרץ חיפה, שכן הכמויות במפעל במישור רותם תהיינה נמוכות יותר. המפעל יידרש לספק את כל צרכי השוק המקומי העומדים על 120 אלף טון בשנה נכון להיום. מאז כניסתו לתפקיד השר להגנת הסביבה, פעל השר גבאי במרץ ובשיתוף פעולה עם משרד האוצר כדי לקדם במהירות את פרסום השלב הסופי של המכרז.
גבאי: “בזכות שיתוף הפעולה עם שר האוצר ומשרד האוצר נוכל להביא לסגירת מיכל האמוניה בחיפה ולהקמת המפעל בדרום. זהו השלב החשוב ביותר לקראת סגירת מיכל האמוניה בחיפה. נמשיך לפעול בכוחות משותפים על הרשויות המקומיות, משרד הבריאות ומשרד האוצר לחיזוק מטרופולין חיפה”.
שר האוצר כחלון: “הממשלה מודעת לבעיה במיקום הנוכחי של המיכל ומשרד האוצר רתום לנושא ונערך לתקצובו. בניגוד להבטחות העבר אנחנו באנו לעשות  וגם אם יהיו מכשולים בדרך נדע להתגבר עליהם. הגיע הזמן להרחיק את הסכנה מתושבי חיפה והצפון”.
 


פי.סי.חץ