הזמן הצהוב

הזמן הצהוב

האובך הכבד ועומס החום הגדילו את צריכת המזגנים וגרמו לשבירת שיא צריכת החשמל

השילוב הקטלני בין החום הכבד לבין האובך וזיהום האוויר האדיר שפקד את אזורנו בשבוע שקדם לראש השנה, הוביל לשימוש מוגבר של אזרחי ישראל במערכות מיזוג האוויר וכתוצאה מכך לשבירת שיא צריכת החשמל.
אובך כבד שהגיע ממדבריות עיראק וסעודיה צבע את שמי ישראל בצהוב- חום במשך כחמישה ימים בשבוע השני של ספטמבר, וגרם לזיהום אוויר מהגבוהים שנרשמו מאז קום המדינה בכל רחבי הארץ.
לאור ריכוזים גבוהים מאד של חלקיקים נשימים שנמדדו בעיקר באזורי ירושלים ויהודה רמת הגולן והגליל, והרוחות המזרחיות שהאיצו את קצב הזיהום, יצא המשרד להגנת הסביבה בהמלצה לבטל את כל טיולי בית הספר ולהימנע מיציאה של תלמידים ותלמידי הגנים מחוץ למבנים כולל בהפסקות. משרד החינוך ביטל שמונה טיולים יומיים ברחבי הארץ. כמו כן, עשרות טיולים אחרים הועברו לאזורים שבהם נמדד זיהום נמוך יותר.
בנוסף, הוציא המשרד להגנת הסביבה התרעה לאוכלוסיה הרגישה, חולי לב, ריאות, קשישים, ילדים ונשים בהריון להימנע מפעילות גופנית מאומצת, ואפילו לספורטאים ולשאר האוכלוסיה הומלץ לצמצם את הפעילות בחוץ היות ואפילו חשיפה קצרה לאובך יכולה לגרום לשבץ והתקפי לב. כתוצאה מכך העדיפו רבים להסתגר בבתים או בחללים סגורים בהם הם יכולים ליהנות מהמזגנים שהופעלו בהרבה משקי בית נונסטופ. יחד עם זאת, בתי החולים ברחבי הארץ טיפלו במאות אנשים שסבלו מהתקפי אסטמה וקוצר נשימה. גם במד”א דווח על עלייה של עשרות אחוזים בכמות המטופלים שסבלו מבעיות נשימה.
זיהום האוויר הקיצוני ומזג האוויר החם מהרגיל וההביל במיוחד במישור החוף, היוו את הטריגר לשבירת שיא צריכת החשמל בכל הזמנים. מעט לפני השעה 15.00 בתשעה לספטמבר דיווחה חברת החשמל כי צריכת החשמל הגיעה ל-12,867 מגה- וואט, שיא ביקוש חדש שנרשם ארבעה שבועות בלבד אחרי השיא הקודם שעמד על 12,800 מגה- וואט.
מהשירות המטאורולוגי נמסר כי במשך חמשת ימי האובך נשברו ברוב האזורים שיאים של טמפרטורות מינימום גבוהות לחודש ספטמבר, כאשר בים המלח ובערבה נשברו אף שיאים מוחלטים של טמפרטורות מינימום לכל השנה. כך, למשל, טמפרטורת המינימום שנמדדה באחד הלילות בסדום, 36.5 מעלות, שברה את השיא שנקבע ביוני 1942, אז נמדדו 36 מעלות. הטמפרטורות הגבוהות הגבוהות בלילות  לוו בלחות יחסית של 95%-85% במישור החוף, בשפלה, בעמק יזרעאל ובצפון הנגב. 
תנאי מזג האוויר גרמו לראות לקויה, קילומטר עד שלושה בלבד, ברוב חלקי הארץ. הדבר הקשה על האוחזים בהגה אך שיבש במיוחד את התנועה האווירית בישראל. טיסות פנים רבות בוטלו ושדה התעופה באילת נסגר שוב ושוב במהלך ימי האובך, ומטוסים שעמדו לנחות בו נאלצו לחזור חזרה למרכז הארץ.
האובך הכבד נתן את אותותיו לא רק בדרכי הנשימה של האוכלוסיה בארץ אלא גם השפיע על מערכות מיזוג האוויר ובמיוחד על המנועים או המעבים של המערכות, שברובם ניצבים חשופים כליל לרוחות שבחוץ. עומר שמחון, מ’עומר מערכות מיזוג וחימום’ הסביר ל”כיכר השבת” כי מדובר בנזק שהופך למשמעותי אם לא טורחים להסיר את האבק המצטבר לאורך זמן.
“צריך לגשת אל מנוע המזגן (במקרה של גישה נוחה ולא מסוכנת), ולנקות את סוללת המנוע המצוייה בחלק האחורי של יחידת המנוע החיצוני. את הניקוי יש לבצע על ידי שטיפה, אין צורך לחשוש, זאת מאחר והסוללה בנויה לעמוד בפני שטיפה קלה של מים. רצוי לבצע את השטיפה כאשר המנוע כבוי, ולהמתין כרבע שעה עד להדלקה מחודשת של המזגן”, אמר שמחון. בנוסף, המליץ שמחון לדאוג לניקיון של הפילטרים ביחידה הפנימית על בסיס קבוע כדי שהמזגן יעבוד כהלכה.
 


פי.סי.חץ