חרגול, נמלה וכלכלת אנרגיה

חרגול, נמלה וכלכלת אנרגיה

הורדת תעריפי החשמל בפעם השנייה השנה מהווה הזדמנות נפלאה לפצוח בתוכנית התייעלות אנרגטית הכוללת בין השאר הכפלת החיסכון בהשקעות בעלות החזר מהיר, ועל הדרך להפוך את הארגון שלנו ליותר רווחי ותחרותי

משל החרגול והנמלה / איזופוס
היה זה יום קיץ חם למדי, חם אפילו קצת יותר מידי.
בשדה אחד עבדה בחריצות רבה נמלה- מלקטת גרגרי שעורה וחיטה ואחד אחד אותם לקן מובילה.
באותו שדה עבר במקרה חרגול, שלבש בגד ים בצבע סגול.  “הי נמלה, את עובדת קשה ועכשיו כל כך חם”, 
אמר החרגול, “מוטב שתבואי עימי לשפת הים.”
“אני מצטערת, אבל אני לא יכולה,” השיבה לו נחרצות הנמלה, “הייתי באה אתך ברצון, אבל זה הזמן לאסוף מזון.”
“הרי השדה מלא וגדוש מכל וכל”, המשיך החרגול, כמה כבר אפשר לאכול?!”
“אומנם עכשיו, בימות החמה, השדה שופע תבואה ובר, אבל כשיבוא החורף לא ישאר דבר” אמרה הנמלה והמשיכה לשקוד על עמלה.
ביום קיץ חם למדי, קיבלנו הודעה מרעננת מאוד - מחיר החשמל צפוי לרדת בפעם השנייה השנה ולהשלים ירידה של יותר מ 15% בשנה. ברצוני להציע בנקודת זמן זו ללמוד מהנמלה ולפנות להנהלת הארגון בו אתם עובדים. 
ברור לנו שהוזלת מחיר החשמל (העלות לקווט”ש) תאפשר לנו בקלות לעמוד ביעדי ההתייעלות שלנו במידה ואלו הוגדרו בשקלים. גם אם תעלה הצריכה בארגון, עדיין לא נחרוג מתקציב האנרגיה. אבל, כלכלת אנרגיה מחייבת אותנו להתחיל לחשוב כמו הנמלה.
בין אם אתם הממונים על האנרגיה במפעל או משמשים בארגון כמנהלים בעלי אחריות לתקציב האנרגיה, מומלץ להגיע להנהלת הארגון עם בקשה פשוטה: כל שקל שנחסך מחשבונות החשמל בהשוואה לתקציב האנרגיה ולעלות החשמל בשנה שעברה, חייב לעבור באותו החודש לתוכנית השקעות חדשה בהתייעלות אנרגטית. 
תוכנית ההשקעות שתוכן במיוחד לטובת המשימה תבחן בעדיפות ראשונה, אלמנטים פסיביים לקראת החורף. מומלץ לבצע בידוד של כל מערכות האנרגיה כדי לשמר את החום שכבר מיוצר בארגון. אנו שורפים כמות אדירה של גז בישול ודלקים כדי לייצר קיטור ומים חמים, אבל כתוצאה מהיעדר בידוד, בדרך אנחנו גם מחממים את כדור הארץ. כל מיזם בידוד מחזיר את ההשקעה בתוך מספר חודשים.
הוספת משאבות חום
לאחר קבלת התקציב לבידוד מומלץ לאתר תקציב כדי לנצל את החום השיורי בארגון. מיזמים אלו הם הרווחיים ביותר. בהיעדר חום שיורי מספיק מומלץ להוסיף משאבות חום במטרה להפסיק לחלוטין את שריפת הדלקים בארגון. ניתן להשאיר את דודי ההסקה כאמצעי גיבוי למקרה שעלות החשמל תחזור להיות גבוהה מדי ולמקרה ותהיה תקלה במערכת החשמלית. ההשקעה בציוד הדרוש למעבר לחימום המים בעזרת משאבות חום תחזיר את עצמה במהלך השנתיים הראשונות להפעלת הציוד: מדובר בהחזר של יותר מ-50% על הכסף שהשקענו ולכן זוהי ההשקעה המוצלחת ביותר שכל ארגון יכול לבצע.
 
הסטת עומסים
נמשיך ממשק המים החמים ונעבור להתבונן על תעו”ז החורף. בימים ראשון עד חמישי בחודשים דצמבר, ינואר ופברואר מחיר החשמל (גם לאחר ההנחות) יעמוד על שקל לקווט”ש בין השעות ארבע אחר הצהריים לעשר בערב. חשוב להסיט עומסים לשעות אחרות גם אם ההסטה מצריכה שינוי משמרות ושעות עבודה. חשוב לרכוש אוטומטים (שעוני שבת) שיצמצמו את עבודת הציוד בשעות הפסגה. נדרשת חשיבה פורצת דרך כדי לצמצם עוד קצת את חשבונות החשמל. במידה ונדרשת עזרת יועצים גם כאן, יש תקציב פנוי מחשבונות החשמל שצומצמו ועל כן כדאי מאד לנצל זאת לטובת ביצוע סקר הזדמנויות להתייעלות בעזרת בעלי מקצוע חיצוניים.
מעבר למערכות אוורור
חשוב מאוד להתחיל להיגמל בחודשי המעבר ממערכות מיזוג האוויר ולעבור לאוורור איכותי ולמערכות אקונומייזר שמאפשרות החלפות אוויר מהותיות ללא צורך במערכות מיזוג האוויר המחייבות עבודת מדחסים מיותרת.
כלכלת האנרגיה מחייבת אותנו בתקופה של ירידת מחירי חשמל לדרוש איחוד של תקציב ההשקעות עם תקציב האנרגיה. באפשרותנו להכפיל את החיסכון בהשקעות שההחזר שלהן מהיר. התרומה למפעל ולארגון מהותית: לפי נתוני האו”ם כל מיליון שקל שנחסך בחשבונות החשמל מאפשר לארגון להעסיק 2-5 עובדים נוספים ולהיות תחרותי יותר בתחום עיסוקו.
נשמח לספק פרטים נוספים ולסייע לכל גוף המעוניין להפיק תוכנית הזדמנויות להתייעלות אנרגטית. שנה טובה וחסכונית באנרגיה לכולנו.
 
*הכותב הוא מנהל הפיתוח העסקי בחברת קרן אנרגיה המובילה שינוי בתרבות הצריכה על בסיס הציוד וההון האנושי בארגון


פי.סי.חץ