“מלכודים ללכידות”

“מלכודים ללכידות”

הכנס השנתי הראשון של התאחדות קבלני מיזוג אוויר וחימום הוכתר בהצלחה רבה ובעקבותיו נרשם גידול של כ-40% בכמות החברים בארגון הפועל לקבלת הכרה בענף ומיתוגו

אבי אובליגנהרץ
האולם שהוקצב להתאחדות קבלני מיזוג אוויר וחימום במסגרת תערוכת אקלימה, היה צר מלהכיל את הקהל הרב שהגיע לכנס השנתי הראשון שלה. ניכר היה שהספקות והחששות שלוו את הקמת הגוף, שלקח על עצמו לפעול למיסוד ומיתוג הענף ולשמור על האינטרסים המקצועיים של העוסקים בתחום, נעלמו כליל והמטרה שסימנו מייסדי ההתאחדות היא ברת השגה.
גדי סכול, יו”ר ועדת הדרכה וכנסים של ההתאחדות ומבעלי חברת צ.ג.ס הנדסה ומיזוג אוויר, פתח את האירוע והודה למשתתפים, למרצים ולכל מי שתרם להצלחת הכנס. אחרי שהוענקו זרי פרחים לאורית בריק ואנג’לה בריק שמסייעות ללא לאות ובהתנדבות להתאחדות, נפנה סכול להצגת הוועדה בראשה הוא עומד ומטרותיה. בראש ובראשונה מדובר בשימור וקידום הרמה המקצועית של העוסקים בתחום, ייצוג ענייני המקצוע מול מוסדות הממשלה, ארגון ימי עיון לחברי ההתאחדות, מתן עדכונים שוטפים ושיתופי פעולה עם ארגונים מקבילים בעולם כמו ה-ACCA  האמריקני.
 
“אין דין אבל יש דיין” 
בתחילת דצמבר ישתתפו נציגי ההתאחדות בכינוס מיזוג אוויר שייערך לראשונה במסגרת הכנס השנתי והבינלאומי של התאגדות מהנדסי החשמל והאלקטרוניקה באילת. סכול ציין בנוסף כי בשמונה לינואר תקיים ההתאחדות יום עיון בנושא יעילות צ’ילרים ומשאבות סחרור באזור המרכז ואילו ב-15 למארס ייערך יום עיון בנושא עקרונות תכנון בניינים חכמים אף הוא באזור המרכז.
אלי מתיתיהו, יו”ר ההתאחדות והבעלים של חברת אלרם, בירך בפתיחת דבריו את נותנות החסות של הכנס: אלקטרה, תדיראן וברימאג מערכות, וביקש מקבוצת המייסדים של ההתאחדות לקום כדי שהקהל יוכל להריע ל”קבוצה המופלאה שהגשימה את החלום והפכה אותו למציאות ולעובדה קיימת”. מתיתיהו ציין כי ההתאחדות הוקמה כעמותה ללא כוונות רווח למען עתיד המקצוע והסדרת הענף. “ענף מיזוג אוויר הוא ענף לא מסודר ולא מוסדר. יש יותר פרצות מאשר תקנות ולמעשה אין תקן ואין מפרט מחייב להתקנת מזגן. איש הישר בעיניו יעשה. אין דין אבל יש דיין... קיבלנו החלטה לשים סוף לאי סדר, ולקחת את הטיפול בענייננו בידיים שלנו, בבחינת אם אין אני לי מי לי”.
על מנת שהקבלנים יוכלו לפעול על פי חוק עליהם להפוך לקבלנים רשומים אלא שלמרבה האבסורד אין כיום בחוק התייחסות לקבלן או מתקין מערכות מיזוג אוויר. היות וגם המזגן הטוב ביותר בעולם לא יתפקד אם לא יותקן באופן נכון, קרא מתיתיהו לחברות היצרניות והיבואניות לפעול ביחד עם ההתאחדות למען המטרה המשותפת ולמנוע מכל אדם “המסמיך את עצמו לעסוק במקצוע, לגרום נזק משמעותי לענף מיזוג אוויר בכלל ולחברות הוותיקות והמקצועיות בפרט. אנו מוכנים להקריב זמן, אנרגיה, מאמץ וכסף על מנת למסד את הענף, לגרום להכרה ממסדית וממשלתית במקצוע, להכניס תקנות, חוקים וכללים לענף, למתג את המקצוע ולגרום ללקוח הסופי להעדיף לעבוד עם חברים בהתאחדות קבלני המיזוג על פני חאפרים”. לסיכום, ציין מתיתיהו כי מצפה להתאחדות עבודה רבה בדרך להגשמת חלומה וכי בחזונו הוא רואה את עצמו וחבריו עוברים “ממצב של לכודים למצב של לכידות, ממצב של אגו למצב של איגוד וממצב של חמי מזג למצב של של מיזוג אחדות ושיתוף פעולה”.
גדי קורץ, מפקח קירור ומיזוג אוויר במשרד הכלכלה בירך את חברי ההתאחדות על היוזמה, ומנה בקצרה את קורסי מיזוג האוויר וקירור שמפעיל כיום האגף להכשרה מקצועית של המשרד לנוער ולמבוגרים. הלימודים למבוגרים מתקיימים בעיקר בבתי הספר המקצועיים ברחבי הארץ בשעות הערב וכוללים לימודי חשמל, לימודים תאורטתיים ומעשיים והוצאת רשיון חשמלאי שרות מיזוג אוויר. קורץ ציין כי בכוונת משרד הכלכלה לבנות תוכנית לימודים מיוחדת להכשרת קבלני המיזוג.
 
“לצקת את התוכן”
בשמונת החודשים שחלפו מאז הקמת התאחדות קבלני המיזוג, נערכו כנסים רבים ברחבי הארץ, הוגדרו מטרות ותקנון הארגון, הוקמו ועדות ונערכו פגישות עם מנהלי החברות הגדולות בענף, נציגי משרד הכלכלה וחברי כנסת במטרה לפעול להסדרת הענף. בשבועות האחרונים עלה לאוויר אתר האינטרנט של ההתאחדות המכיל מידע רב בנוגע לפעילותה ולדברי מנכ”ל ההתאחדות ומבעלי קירור מגדל, יובל בריק, זוהי רק ההתחלה. בריק הציג בפני הנוכחים את תוכנית העבודה המקיפה של הארגון הכוללת שיתוף פעולה עם מכון התקנים באמצעות צירוף נציג ההתאחדות לוועדה הטכנית של המכון העוסקת בנושאי מיזוג אוויר ומתן הדרכה של אנשי המכון בשני מפגשים של ההתאחדות. עוד כוללת התוכנית הקמת ועדה שתגיש המלצות בנושא סטנדרטיציה, מפרטים ואופני מדידה לטובת יצירת מפרט עדכני בתחום עבודות מיזוג אוויר, חימום וקירור במגזר המסחרי; הקמת מועדון הטבות לחברי ההתאחדות בשיתוף עם לשכת המסחר; השתלמויות וכנסים; קורסי הכשרה בשיתוף עם המכון הממשלתי להכשרה טכנולוגית (מה”ט) ובתי ספר מקצועיים; פרסום פעילות ההתאחדות באמצע התקשורת והשגת הסכם עבודה קיבוצי.
ד”ר ריכרדו גורה, ראש ענף בטיחות אש במכון התקנים עדכן את הנוכחים בחידושים בתקן 10001; אלעד הדר, מנכ”ל חברת הייעוץ העסקי סקסס צייד אותם בכלים להצלחה בניהול עסק; אורי הדר, סמנכ”ל פיתוח בתדיראן הרצה על השילוב של מזגנים מיני מרכזיים בטכנולוגיית אינוורטר עם מערכת בקרת חדרים וחימום מים; ואילו משה לבקוביץ, מהנדס ראשי באלקטרה מוצרי צריכה, סקר את החידושים האחרונים במיזוג אוויר כמו מיזוג אוויר סולארי, קורות קורנות, מחליפי חום אוויר וקירור רצפתי. את הכנס המעשיר חתמו מהנדס דני קנובליך מברימאג מערכות עם הרצאה על היתרונות של שילוב מערכות VRF בבנייה, והמהנדס רפי אהרוני שנתן סקירה מקיפה על מערכות הידרותרמיות.
“הכנס היה מאוד מוצלח מבחינתנו ואף חיזק את הפעילות שלנו. הודות לכנס גדלנו בכ-40 אחוז למעל 150 חברים, כשלפני כן היינו קצת מעל מאה. ההצלחה שלו היוותה אינדיקציה לכך שאנחנו נמצאים בדרך הנכונה ושהנחנו את היסודות ואת התשתית להתאחדות: אתר אינטרנט, רגולציה, ועדות וכדומה. עכשיו נותר לבנות את הקומות קרי לצקת את התוכן וליישם את תוכנית העבודה לקידום ענף קבלנות מיזוג אוויר ומיתוג המקצוע”, מסכם בריק.


פי.סי.חץ