אלקטרה משיקה תוכנית הסמכה למתקיני מיזוג אויר

אלקטרה משיקה תוכנית הסמכה למתקיני מיזוג אויר

התוכנית מעניקה תעודת “עסק מוסמך” למתקינים העומדים בדרישות הסף, ועוברים בהצלחה קורס מקצועי ומבחן גמר

40 מתקיני מזגנים התקבצו לאחרונה במרכז ההדרכה של אלקטרה מיזוג אוויר ואקלים בראשון לציון ועברו בהצלחה קורס הסמכה ראשון מסוגו בישראל. הקורס בן 6 שעות אקדמיות אשר העובר על ידי מהנדס השיווק של החברה, משה (לבקו) לבקוביץ, כלל מגוון נושאים, העוסקים באופן התקנה נכונה, שמירה על רמה מקצועית גבוהה ונושאי בטיחות חשובים. בתום ההרצאות התבקשו המשתתפים לעבור מבחן אמריקאי, בסופו הם הוכרזו כמסיימי קורס הסמכה מספר 1, לא לפני שהצטלמו לתמונה קבוצתית משותפת.
מזה זמן רב עוסק ענף מיזוג האוויר בארץ בבעיות הקשות המתעוררות כתוצאה מהיעדר הסמכה של מתקינים, נושא שגורם נזק רב לעוסקים בענף ולתדמיתו. בעוד שטכנולוגיות מיזוג האוויר מתקדמות, המערכות הופכות למורכבות יותר ויותר ונדרשת הבנה והתמקצעות רבה מצד המתקין. בישראל עדיין לא נדרש רישיון לעסוק במיזוג אוויר והביקוש הגובר למערכות מיזוג אוויר עודד לאורך השנים כניסת גורמים לא מקצועיים לענף, בעוד שהמדינה לא מוכנה להתערב בנושא, בשם השמירה על חופש העיסוק. תופעה זו גורמת לכך, שעל פי גורמים מוסמכים בענף, כמעט 50% מתקלות השירות בשנת האחריות הראשונה נובעות מבעיות התקנה ולא מהמזגן עצמו.
אם נבחן את המתרחש בעולם המערבי הרי שבאירופה, למשל, לא ניתן בכלל לרכוש גז ללא מעבר הסמכה וקבלת רישיון מתאים. במדינות כמו גרמניה, צרפת, איטליה וספרד, התקנת מזגן יכולה להתבצע רק על ידי מתקין מקצועי, שעבר תוכנית הכשרה, תקופת התמחות וקבלת אישור מגורם רשמי, כגון איגוד לשכות מסחר ומשרד התעשייה. עבודת מיזוג אוויר ללא עמידה בתנאי הסף אינה חוקית ורשויות התקינה מבקרות עסקים ועובדים העוסקים בתחום. ניסיונות שנעשו בעבר בארץ להוביל תוכנית הסמכה למתקינים, הן על ידי חברות המזגנים עצמן והן באמצעות גורמים כמו איגוד לשכות המסחר, העלו חרס ונענו בשלילה על ידי משרדי הממשלה הנוגעים בדבר.
יגיל וויט, מנכ”ל אלקטרה מיזוג אוויר ואקלים, אמר ש”תוכנית ההסמכה היא עוד נדבך בפעילות של אלקטרה להוביל את ענף מיזוג האוויר בישראל ולקדם את המקצועיות בו. קבלנו החלטה אסטרטגית לא להמתין ולהסתכל עוד מהצד, אלא ליזום מהלך אמיץ, עצמאי ופורץ דרך, שיחולל את השינוי. התגובות החיוביות והמפרגנות שקיבלנו מרוב אנשי המקצוע, מעידות על נכונות המהלך, ויגרמו לגורמים נוספים בענף ללכת בדרך זו”.
על מנת לקבל תעודת “עסק מוסמך” של אלקטרה, על המתקין להיות בעל השכלה מקצועית בתחום או ניסיון מוכח של שנתיים לפחות, להחזיק אישור עבודה בגובה תקף וביטוחים מתאימים (אש, צד ג’, אחריות מקצועית וחבות מעבידים). בנוסף, על המתקין לעבור בהצלחה קורס מקצועי ומבחן מעשי כאמור. קורסי ההסמכה של אלקטרה יתקיימו במהלך החודשים דצמבר 2015 - פברואר 2016 והצפי הוא שכ-800 עסקים יעברו במהלכם את ההסמכה. 


פי.סי.חץ