צריכת החשמל של כ-700 מזגנים בעיריית תל אביב תקטן בכ-50% הודות לפיתוח ישראלי חדש הניתן לשליטה באמצעות הקול

צריכת החשמל של כ-700 מזגנים בעיריית תל אביב תקטן בכ-50% הודות לפיתוח ישראלי חדש הניתן לשליטה באמצעות הקול

אלקטרה, בשיתוף הסטרטאפ “גוקה” פיתחו את מערכת “אלקטרה NET” שמאפשרת לנהל ולשלוט מרחוק באמצעות הסמארטפון על כל אחד מ-700 המזגנים הפזורים במוסדות עיריית תל אביב ולהעניק להם שירות תיקונים מרחוק.

הפתרון מאפשר הגדרה מרחוק של מדיניות המיזוג בכל חדר, במידה והשלט בחדר אבד, ישנה אפשרות לשליטה קולית על תפעול המזגן וגלאי נפח יפסיק את פעולתו באופן אוטומטי.
צריכת החשמל של 700 המזגנים המותקנים בעיריית תל אביב במהלך יום עבודה של 9 שעות הינו 5500 קילו- ואט שהינם 3,330 שקל ליום. אם רק 15% מהמזגנים בעירייה ימשיכו לפעול גם במהלך הלילה (15 שעות), מדובר בצריכת חשמל נוספת של כ-1,000 קילו- ואט שנאמדת ב-650 שקל. כלומר, עלות התפעול החודשית של המזגנים בעיריית תל אביב שפועלים לאורך יום העבודה בתוספת 15% מהמזגנים שממשיכים (במתכוון או שלא) לפעול גם במהלך הלילה הינה  100 אלף שקל בקרוב.
במהלך הפיילוט, שארך כשלושה חודשים, התקינו אלקטרה מיזוג אוויר וגוקה, מערכת חדשנית ומקורית בשם “אלקטרה NET” שמאפשרת שליטה ובקרה מרחוק על כל מערכות האקלים במוסדות העירייה, בין השאר על ידי חיווי קולי. המערכת מאפשרת לחבר את כל המזגנים הפועלים בעירייה למערכת שליטה ובקרה מרחוק, מבוססת Wi-Fi ו-ZigBee, שהינו פרוטוקול תקשורת ייעודי לעבודה מרחוק על כמות גדולה של מזגנים ובסופו של תהליך לחסוך עד 50% מצריכת החשמל.
באמצעות המערכת ניתן להפעיל ולהפסיק את פעולתם של עשרות מזגנים מכל מקום באתר או מחוצה לו באופן ידני או באמצעות פקודה קולית, ניתן לקבוע את מדיניות העבודה של המזגנים (זמני עבודה, שינוי טמפרטורה, שינוי מצב עבודה ועוד) ברמה של חדרים בודדים או בקבוצות חדרים בעלי שימוש זהה. במידה וקיימת הפרה של המדיניות שהוגדרה על ידי אחד העובדים, מנהל התפעול מקבל מיד SMS או מייל בנושא והוא יכול, מכל מקום בארץ או בעולם, להחזיר את היחידה לפעול על פי המדיניות שנקבעה.
אלקטרה NET יודעת גם להעביר חיוויים על מצב הפעולה של המזגן בכל עת (דו כיווני), מצב הטמפרטורה בכל חדר, קביעת טמפרטורת מינימום ומקסימום בכל המזגנים. במערכת אף קיימת אופציה להנפקת דוחות צריכת חשמל ועלות שימוש בזמן אמת ומוטמע בה גלאי נוכחות, שמאפשר כיבוי אוטומטי ברגע שהחדר אינו מאוכלס לתקופת זמן שהוגדרה על ידי מנהל התפעול.
יגיל וויט מנכ”ל אלקטרה מיזוג אוויר ואקלים: “היכולת של המערכת לשדר למנהל התפעול ולמרכז השירות של אלקטרה מידע על פעולת המזגנים בכל עת, תאפשר להעניק למזגן התקול שרות מרחוק, לבצע שינויים בזמן אמת ולקבל דוחות תפעול יומיים על הנצילות האנרגטית ישירות למכשיר הנייד”.  
המערכת כוללת יחידת בקרה (Master) שמתפקדת כשוטר התנועה של המערכת ואחראית על העברת הבקשות בו זמנית למאות יחידות קצה (Slave). היחידה שמותקנת בסמוך למזגן, אחראית על ביצוע הפעולות שמגיעות ממערכת ה-MASTER או מהאפליקציה הייעודית שפותחה על ידי החברה עבור סמארטפונים (אנדרואיד) כשכל המערכות משתמשות בשירותים המופעלים על תשתית הענן.


פי.סי.חץ