טכנאי מזגנים הוכר כנכה צה”ל באופן מלא

טכנאי מזגנים הוכר כנכה צה”ל באופן מלא

ועדת הערר חייבה את משרד הביטחון להכיר בטענת החייל לשעבר על כך שמחלת הריאות בה לקה נגרמה לו במלואה במהלך השירות הצבאי

ועדת ערר בראשות שופט בית משפט השלום בחיפה, אורי גולדקורן קיבלה את טענתו של אדם ששירת כטכנאי מזגנים ולקה במחלת ריאות במהלך שירותו הצבאי, ודחתה על הסף חוות דעת שהגיש מומחה רפואי בטענה כי מסקנותיו של האחרון אינן מחייבות בפן המשפטי.
המערער התגייס בינואר 2010 לשירות כטכנאי מיזוג אוויר בחיל האוויר, לאחר שנקבע לו פרופיל רפואי 65 כשנה מגיוסו. במהלך השירות הוא נחשף לשאיפה של חומרים מסוכנים, ואף אושפז והונשם במחלקה לטפול נמרץ בבית החולים רמב”ם שבחיפה, בעקבות שיעול וקוצר נשימה. זמן קצר לאחר מכן נקבע לחייל פרופיל 21, והוא שוחרר מהשירות.
במרץ 2011 הטכנאי הגיש בקשה לקצין התגמולים, שיכיר במחלתו כפגיעה צבאית המזכה בגמלאות, וביולי 2012 הופנה על ידו למומחה למחלות פנימיות וריאה, שקבע כי מחלותיו - דלקת ריאות קשה וברונכיוליטיס אובליטרנס (מחלה ריאתית כרונית) -פרצו במהלך שירותו הצבאי.
עם זאת, הוא הסיק כי המחלות הללו בעיקר הוחמרו בשירות ולא נגרמו בעקבותיו. לכן הוא הכיר בהחמרה בשיעור של 75% על חשבון השירות, כשיתרת האחוזים ישויכו לנטייה קונסטיטוציונלית - מחלה רדומה, המתפרצת בנקודת זמן מסוימת. במקרה ספציפי זה, כך לפי המומחה, המחלה התפרצה בעת השירות הצבאי.
בנובמבר 2014, קצין התגמולים קיבל את מסקנתו של המומחה במלואה. בתגובה, פנה החייל המשוחרר בינואר 2015 לוועדת הערר לפי חוק הנכים וטען כי לדעתו המומחה צדק כשקבע שהמחלה נגרמה במהלך שירותו הצבאי, אולם שגה כשהפחית 25% משיעור ההכרה בנכותו. הוא הסביר כי בית המשפט הכיר בעבר בקשר מלא בין השירות הצבאי להתפרצות מחלות, בין אם הנטייה הייתה ידועה או לא.
אי לכך, גם אם הייתה לו נטייה ללקות במחלה, יש לייחס לשירות קשר של גרימה ולא של החמרה (המפחית את אחוזי הנכות ובהתאם את הגמלה).
קצין התגמולים לעומת זאת תמך במסקנת המומחה, שהמחלה הוחמרה במהלך השירות.
יו”ר הוועדה, השופט אורי גולדקורן, התבסס על חוות דעתו של המומחה, לפיה לא מדובר בהחמרת המחלה,  אלא במחלה קונסטיטוציונלית שהתרחשה בעת ובעקבות השירות. כאן, קבע השופט, מסתיים חלקו החשוב של מדע הרפואה, ונכנס לפעולה עולם המשפט.
השופט קבע כי הצעתו של המומחה להכיר באופן חלקי בלבד ב”תרומתו” של השירות למחלה, היא מסקנה רפואית שאינה מחייבת את בית המשפט, מה גם שלא נקבעה על פי מבחן רפואי.
משכך, הגיע השופט גולדקורן למסקנה כי בין תנאי השירות של המערער לבין מחלתו שהתפרצה בשירות, מתקיים קשר של גרימה ולא החמרה, לכן קיבל את הערעור וביטל את החלטת קצין התגמולים. בפסק הדין נקבע כי קצין התגמולים ישלם למערער שכר טרחה בסך 5,000 שקל.
 


פי.סי.חץ