דיייקין נהנתה משנת שיא ברווחים תודות לדרום מזרח אסיה

דיייקין נהנתה משנת שיא ברווחים תודות לדרום מזרח אסיה

שנת הכספים שהסתיימה ב-31 למארס תיזכר לטובה בחברת דייקין בשל רווח שיא בשיעור 13% הודות לגידול המרשים במכירות המזגנים בדרום מזרח אסיה לצד ירידה מתמשכת במחירי חומרי הגלם.

 
 
יצרנית המזגנים היפנית הוותיקה הרוויחה בסך הכל למעלה מ-215 מיליארד ין (2 מיליארד דולר), לעומת עלייה של 11% שנרשמה בשנה הקודמת ואשר רווחיה הסתכמו ב-212 מיליארד ין. זוהי אגב השנה השלישית ברציפות שדייקין שוברת את שיא הרווחים.
נראה כי המוניטין של החברה כבעלת מוצרים חסכוניים באנרגיה הוכיח את עצמו בגדול בדרום מזרח אסיה, בווייטנם ואינדונזיה בפרט, מדינות בהן ניכר גידול משמעותי בקניית מזגנים בקרב המעמד הבינוני. בד בבד חיזוק מערך השיווק והמכירות של החברה וקיץ חם במיוחד באירופה תרמו אף הם לחיזוק מחזור המכירות השנתי.
על-פי נתוני דייקין חלה עלייה של 7% במכירות שהסתכמה בלמעלה מ-2.05 מיליארד ין, אולם עדיין נמוכה בכ-40 מילארד ין משיא המכירות בכל הזמנים של החברה. נראה כי הירידה במכירות הנדל”ן בסין, תחום המהווה כ-20% מסך כל המכירות של דייקין, הותיר את רישומו על סגמנט המיזוג המסחרי. בנוסף, מכירות המזגנים המוזלים לתחום הביתי סבלו מתחרות קשה בשנה שעברה.
הנהלת דייקין מסרה כי החברה חותרת להגדיל את המכירות ואת הרווחים שלה בשנת 2016 בעיקר באמצעות הגדלת המכירות בצפון אמריקה ודרום מזרח אסיה. למרות שמערכות מיזוג אוויר מרכזיות ממשיכות לשלוט ללא עוררין בשוק הצפון אמריקאי, בדייקין מאמינים כי באמצעות התמדה ועבודה יסודית תצליח החברה להגדיל את נתח השוק שלה באמצעות מספר מערכות חכמות וחסכוניות באנרגיה שעומדות בדרישות הקירור והחימום הקפדניות של פלח שוק זה.
חוזקו הניכר של הין עשוי לתקוע טריז ביעדי הצמיחה שהציבה דייקין לעצמה ונכון לכתיבת שורות אלה שער החלופין ניצב 105-110 ין בהשוואה לדולר. למזלה של דייקין הירידות החדות במחירי נחושת, אלומיניום וחומרי גלם נוספים המשמשים אותה לבניית מערכות מיזוג אוויר, בשילוב עם המאמצים שנעשו להקטנת עלויות הייצור אמורים לשמור על המשך המגמה החיובית אם כי זו תהיה כנראה נמוכה יותר מאשר ב-2015.


פי.סי.חץ